Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIResolute Support 17-1 otwiera rok szkoleń w JFTC, które się rozbudowuje
27.01.2017 | 10:28

Resolute Support 17-1 otwiera rok szkoleń w JFTC, które się rozbudowuje

Czas ćwiczeń i rozbudowy. W JFTC będzie wkrótce mogło się szkolić jednorazowo do 1000 osób.

Na zdjęciu: Podczas ćwiczenia.

Fot. Stanisław Gazda

JFTC Bydgoszcz Centrum Szkolenia Sił Połączonych właśnie rozpoczęło pierwsze szkolenie w roku 2017. 24 stycznia generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca centrum, przywitał ponad 400 żołnierzy i ekspertów cywilnych, którzy przyjechali do Bydgoszczy, by wziąć udział w kolejnym szkoleniu przygotowanym dla przyszłych członków misji Resolute Support (RS) w Afganistanie.

W najbliższych dniach uczestnicy z 27 krajów NATO i państw partnerskich będą wspólnie pracować na rzecz misji sojuszniczej. Połowa z nich przejdzie końcowe szkolenie przed wyjazdem do służby w Dowództwie Resolute Support, Północnym Dowództwie ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia (TAAC-Północ), a także jako członkowie licznych zespołów doradczych. Pozostali wesprą szkolenie swoim doświadczeniem i wiedzą, które często zdobywali bezpośrednio w Afganistanie.

Szkolenie RS, opracowane i zorganizowane przez JFTC, zostało przygotowane w ścisłej współpracy z Dowództwem Sił Połączonych z Brunssum i z Dowództwem Operacyjnym Sił Połączonych Bundeswehry. Składa się z części teoretycznej i praktycznej i ma na celu profesjonalne wyszkolenie uczestników przed ich wyjazdem na misję.

Generał dywizji Thorsten Poschwatta, zastępca dowódcy z Dowództwa Operacyjnego Sił Połączonych Bundeswehry, który również uczestniczył w oficjalnym otwarciu szkolenia, zwracając się do uczestników podkreślił istotną wartość ćwiczeń przygotowywanych w ten sposób: „Szkolenie Resolute Support 17-1, które przywiodło tutaj przyszły personel Dowództwa RS, Dowództwa TAAC-Północ i wielu zespołów doradczych, to rzadka okazja do wspólnego, a jednocześnie zindywidualizowanego szkolenia obejmującego wszystkie szczeble misji. To także możliwość wzajemnego zrozumienia i stworzenia zespołu.”

Na ekranach audytorium pojawił się także generał Salvatore Farina z Dowództwa Sił Połączonych z Brunssum, który zwracając się do uczestników w nagraniu przedstawionym 25 stycznia powiedział:

„Są z wami specjaliści, którzy przyjechali tu prosto z Afganistanu. (…) Oni przekażą wam wiedzę, doświadczenie i będą służyć radą, abyście jak najlepiej przygotowali się do służby”.

Misja RS pozostaje priorytetem dla JFTC. Organizując jego kolejną edycję bydgoskie centrum po raz kolejny potwierdza swoją kluczową rolę w procesie szkoleń przed wyjazdem na misje. Wysoki stopień profesjonalizmu centrum potwierdził generał Poschwatta:

„Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca niż Centrum Szkolenia Sił Połączonych do odbycia tego ambitnego szkolenia. (…) Generale Grün, pan i pański wysoko wykwalifikowany personel cieszycie się  zasłużoną reputacją w zakresie przygotowania i prowadzenia takich szkoleń, gwarantujecie elastyczność, zapewniacie sprzęt teleinformatyczny, który przedstawia rzeczywistość bardzo zbliżoną do tej afgańskiej, ale przede wszystkim wasze serca i umysły koncentrują się na wspólnym celu.”

Kilka lat temu Polska jako państwo gospodarz zbudowała na potrzeby JFTC bazę dydaktyczno-szkoleniową przy ulicy Szubińskiej. Teraz armia postanowiła rozbudować wojskową infrastrukturę. Najpilniejszą sprawą jest baza noclegowa dla żołnierzy, którzy przyjeżdżają z zagranicy na szkolenie. Dlatego wojsko przebudowuje dwa koszarowce na nowoczesne internaty. Plan inwestycyjny przewiduje budowę warsztatu remontowego, magazynu materiałów pędnych i smarów, sali konferencyjnej, wielopoziomowego parkingu oraz kompleksu sportowego składającego się z basenu, sali gimnastycznej i siłowni.

Na zdjęciach: Prace budowlane na terenie JFTC. Budowany jest nowy teren szkoleniowy dla większych formacji, do poziomu korpusu, tak, by w JFTC, można było szkolić jednorazowo do 1000 osób.