Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rewolucja komunikacyjna na Wyżynach i Wzgórzu Wolności. Rozpoczyna się rozbudowa trasy Uniwersyteckiej [MAPY, ZDJĘCIA]

Dodano: 22.05.2017 | 19:52

Prace mają potrwać do 30 kwietnia przyszłego roku. Będą kosztowały niemal 30 milionów złotych.

Na zdjęciu: Wykonawca inwestycji zapewnia, że prace skończą się wiosną przyszłego roku.

Fot. Stanisław Gazda

We wtorek oficjalnie rozpoczną się prace przy przedłużeniu trasy Uniwersyteckiej. Według założeń drogowców, budowa połączenia ulicy Wojska Polskiego z węzłem w rejonie alei Jana Pawła II oraz przebudowa ulicy Glinki do skrzyżowania z ul. Magnuszewską ma zakończyć się w połowie przyszłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa na przedłużenie trasy Uniwersyteckiej podpisana. Prace rozpoczną się w maju

23 maja wykonawca inwestycji – firma PBDiM Kobylarnia – ma rozpocząć roboty na odcinku wspomnianej ul. Glinki pomiędzy ul. Boya-Żeleńskiego a Magnuszewską, w wyniku czego ruch na nim zostanie całkowicie wstrzymany. Dodatkowo, z ulicy Magnuszewskiej nie będzie można wjechać w ul. Rozłogi – dojazd do niej będzie możliwy jedynie od strony ulicy Cmentarnej. Z kolei na ul. Magnuszewskiej, przy dojeździe do skrzyżowania z ul. Glinki, ruch będzie przeniesiony na wschodnią jezdnię. – Utrudnienia w tym rejonie potrwają do końca września – mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

W czwartek mają rozpocząć się z kolei prace na przedłużanym odcinku trasy Uniwersyteckiej. Drogowcy wkroczą na teren pomiędzy ulicami: Wojska Polskiego oraz Ujejskiego. Z uwagi na ten ruch niemożliwy będzie dojazd do bloków zlokalizowanych przy ulicy Karpackiej 39 A, 39 B i 39 C. Mieszkańcy tych budynków będą musieli dostać się w ich rejon od strony ul. Karpackiej. Podobnie do swoich mieszkań będą musiały dotrzeć osoby zamieszkałe przy ul. Karpackiej 43 B, 43 C oraz 43 D. Dodatkowo, na odcinku ul. Ujejskiego pomiędzy numerami 27 a 43 ruch pieszych będzie niemożliwy, a kołowy – ograniczony do jednego pasa.

Zmiany dotkną także komunikację miejską – z uwagi na zamknięcie fragmentu ul. Glinki linie nr 66 i 86 zmienią swoje trasy. Ta pierwsza dojedzie do ul. Wąbrzeskiej, wykonując w nią wjazd kieszeniowy i tam uda się w podróż powrotną w stronę ronda Jagiellonów. Z kolei linia nr 86 zostanie od ul. Magnuszewskiej skierowana do oddanej niedawno do użytku przebudowanej pętli Glinki. Zmiana dotknie także pasażerów linii nr 79 – zlikwidowany zostanie czasowo przystanek „Magnuszewska”. Z kolei przystanek zlokalizowany przy ul. Ujejskiego 31 zostanie przesunięty dalej – w kierunku budynku przy Ujejskiego 45.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rozbudowa trasy Uniwersyteckiej – zobacz rozkład jazdy linii nr 66 i 86 po zmianach

Rozbudowa TU to jedna z największych inwestycji planowanych w Bydgoszczy na nadchodzące lata. Oprócz utworzenia 500-metrowego połączenia ul. Wojska Polskiego z ul. Ujejskiego (uwzględniającego też chodniki i drogi dla rowerów) i dalej – ulicą Glinki powstanie też wiadukt nad al. Jana Pawła II (prace nad nim rozpoczną się latem) umożliwiający bezkolizyjny przejazd w tym miejscu. Dodatkowo, skrzyżowanie ulic Ujejskiego i Karpackiej zostanie przebudowane, a u zbiegu ul. Glinki i Magnuszewskiej powstanie rondo.

Prace mają zakończyć się w kwietniu przyszłego roku. Ich koszt to 28,5 miliona złotych.

organizacja_ruchu_rozbudowa_TU_ZDMiKP

mapa_linie_66_86_79_rozbudowa_TU_ZDMiKP