Bydgoszcz
18C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H 18 • L 17
14C
Czw
8C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRobert Biedroń w Bydgoszczy. Kandydat na prezydenta mówił o formacjach mundurowych i przedstawił pakt dla młodych [ZDJĘCIA]
Robert Biedroń
18.06.2020 | 19:29

Robert Biedroń w Bydgoszczy. Kandydat na prezydenta mówił o formacjach mundurowych i przedstawił pakt dla młodych [ZDJĘCIA]

Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na 28 czerwca.

Na zdjęciu: Robert Biedroń gościł w czwartek w Bydgoszczy. Najpierw był na Starym Rynku, a potem przed Biblioteką UKW przedstawiał program dla młodych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Startujący w wyborach prezydenckich kandydat Lewicy przyjechał do województwa kujawsko-pomorskiego. Robert Biedroń odwiedził w czwartek (18 czerwca) dwa największe miasta regionu: Bydgoszcz i Toruń.

Swoją wizytę na Kujawach i Pomorzu kandydat Lewicy rozpoczął od grodu nad Brdą. Na Starym Rynku najpierw nawiązał do wczorajszej debaty, którą zorganizowała Telewizja Polska. – Wczoraj odbyła się debata. To nie była tak naprawdę debata, tylko spotkanie podczas którego każdy z nas miał sześć minut, aby opowiedzieć, jak wyglądać będzie jego wizja prezydentury. Tak nie wygląda debata w demokratycznych państwach – zaczął Biedroń i dziękował za obecność i wsparcie w trakcie całej kampanii.

Jak mówił Biedroń, pytań do kandydatów jest wiele, m.in. o bezpieczeństwo kraju czy granic Polski i Unii Europejskiej. –  Także tej wielkiej niesprawiedliwości dotyczącej służb mundurowych, 50 tysięcy emerytów, wdów, sierot po nich, którzy dzisiaj przez państwo polskie zostali w straszny sposób upokorzeni, dyskryminowani. I to pytanie powinno wczoraj podczas tej debaty paść – powiedział, nawiązując w ten sposób do przyjętej przez rząd kilka lat temu ustawy dezubekizacyjnej, na mocy której byli funkcjonariusze mają obniżone uposażenie do średniej emerytury.

Chciałem tutaj dzisiaj z Bydgoszczy wysłać jasny sygnał: jeżeli mamy rozmawiać o przyszłości Polski, powinniśmy zacząć dialog z tymi, którzy wiernie służyli i służą naszemu narodowi: ze służbami mundurowymi, które dzisiaj są poniżane przez Macierewicza i jego asystenta Misiewicza, przez obecnego ministra obrony, który zajęty jest głupotami niż dbaniem o polski przemysł zbrojeniowy

– dodawał Robert Biedroń. Podczas przemówienia nawiązał także do osoby Janusza Zemkego. – Z Bydgoszczy, ta ziemia wybierała najlepszych, jak chodzi o specjalistów w dziedzinie obronności, wojskowości. Janusz Zemke to jest bohater naszej obronności, pokazał jak budować naszą wojskowość i obronność – mówił dalej i cieszył się, że Zemke jest jednym z jego doradców w sprawach związanych z bezpieczeństwem. Zapowiedział, że jak najszybciej trzeba usunąć ustawę dezubekizacyjną. – Jeśli zostanę prezydentem, wniosę w trybie pilnym wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o skasowanie tej ustawy i projekt ustawy kasujący tę ustawę. To wstyd i hańba dla Polski, że ta ustawa została przyjęta – mówił Biedroń, ale przypomniał że już raz za czasów rządów koalicji PO-PSL przyjęto ustawę obniżającą część uposażenia byłym funkcjonariuszom służb mundurowych.

Podczas konferencji prasowej, kandydat Lewicy mówił też, że podpisał Pakt dla Mundurowych. – Państwo polskie musi być gwarantem praw nabytych, a w tym wypadku je pogwałcono – mówił dalej i po briefingu medialnym zaprosił do rozmowy przy okrągłym stole z byłymi funkcjonariuszami. – Jako prezydent RP powołam radę ds. mundurowych – zadeklarował.

Z kolei po południu Biedroń wraz z członkami swojego sztabu i sympatykami udał się na spacer ulicami miasta, a następnie przed budynkiem biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przedstawił pakt dla młodych. – Który będzie cywilizacyjną zmianą, który sprawi, że młodzi ludzie będą nie tylko mogli zostać w naszym kraju, ale także spokojnie planować swoją przyszłość – zapowiadał. W programie paktu jest m.in. zapewnienie tabletów dla każdego ucznia, prezydencki fundusz stypendialny – 400 zł dla każdego studenta, milion mieszkań na wynajem czy 200 tysięcy nowych miejsc w żłobkach.

Po wizycie w Bydgoszczy, Robert Biedroń pojechał do Torunia, gdzie mówił m.in. o konieczności rozdziału państwa od kościoła.

Jutro na Kujawy i Pomorze przyjedzie z kolei Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej rozpocznie piątek od wizyty we Włocławku (od 9:30), później uda się na Rynek Staromiejski w Toruniu (będzie tam od 13:30), a po południu przyjedzie do Bydgoszczy, gdzie ze swoimi sympatykami spotka się przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego (od 16:30).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
1 rok temu

Biedron lubi mundurki 😂😂😂😂

Sandra
Sandra
1 rok temu

Wow, on naprawdę odwiedza wszystkie miasta i chce rozmawiać z ludźmi.

Grzesiek
Grzesiek
1 rok temu

Waham się między nim a Hołownią ale w sumie Biedroń walczy o to od zawsze a Szymon zmienia poglądy dość często…

Oliwer
Oliwer
1 rok temu

Nic o was bez was

Lok_Pat
Lok_Pat
1 rok temu

A gdzie miał przewodnika??? Kandydaci z POKO zawsze mają??
Oby nie wygrał, bo się obrazi i da nam mniej niż jako miasto dostajemy do tej pory z toruńskiego stołu…
Jedyny plus, że chyba jako jedyny był u nas wcześniej i póki co nie żenił nas z Toruniem jak PoPiS’owcy i ludowcy:):)

Powiązane treści