Bydgoszcz
1C
Śnieg
83% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 2 • L -0
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiRodzaj oświetlenia a bezpieczeństwo środowiska. Czy lampa LED będzie ekologiczna?
13.07.2021 | 14:49

Rodzaj oświetlenia a bezpieczeństwo środowiska. Czy lampa LED będzie ekologiczna?

Na zdjęciu: Przestarzałe, rtęciowe żarówki powoli wymieniane są na nowsze i zdecydowanie tańsze w użytkowaniu diody LED.

Fot. mat. nadesłany

Temat kompleksowej ochrony otaczającego nas środowiska dotyczy już niemalże każdej czynności, wykonywanej przez człowieka. Nic dziwnego, że dotarł on do branży oświetleniowej, gdzie ostatnio dochodzi do bardzo dużych zmian. Przestarzałe, rtęciowe żarówki powoli wymieniane są na nowsze i zdecydowanie tańsze w użytkowaniu diody LED. Mowa tutaj nie tylko o prywatnym zastosowaniu, ale również o tym przemysłowym, gdzie zachodzi potrzeba użytkowania wyłącznie sprawdzonych w boju rozwiązań. Czy wybór technologii LED okazuje się oszczędny także dla środowiska?

Żarówki rtęciowe powoli odchodzą do lamusa. Środowisko odetchnie dzięki zmianie na LED

Aspekty ekologiczne w przypadku wyboru oświetlenia przemysłowego i domowego odgrywają w Polsce olbrzymią rolę. Zwłaszcza, że nasz kraj od wielu lat boryka się z problemem zdecydowanie za wysokiego zużycia energii elektrycznej oraz dopiero raczkującymi źródłami energii odnawialnej. Dotychczasowo wykorzystywane żarówki rtęciowe bez dwóch zdań nie oszczędzały otaczającego nas środowiska oraz portfela użytkowników. Należy tutaj podkreślić zwłaszcza mocno ograniczoną żywotność jednej świetlówki oraz stosunkowo wysoki współczynnik emisji dwutlenku węgla. Jego nadmierna produkcja jest bardzo szkodliwa. Wbrew panującym opiniom, CO2 w atmosferze musi być traktowane jako zanieczyszczenie. Głównie ze względu na ogromny wkład w powiększanie efektu cieplarnianego. Po pierwszych latach popularności diod LED można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że nowoczesna technologia oświetleniowa dobrze poradziła sobie z tymi problemami.

Poznaj najważniejsze cechy charakterystyczne dla opraw typu LED

Stopniowo zachodząca wymiana żarówek rtęciowych na diody LED postępuje przede wszystkim w przypadku opraw przemysłowych, wykorzystywanych przy jezdniach, na magazynach oraz halach produkcyjnych bądź sportowych. Coraz częściej nowoczesna technologia wita również w domach prywatnych. Dlaczego ledowa luminacja cieszy się rosnącym poziomem popularności? Głównie ze względu na ekologiczność właśnie. Możliwość wydłużenia użytkowania pojedynczej diody nawet do kilkunastu lat, ograniczona do minimum emisja szkodliwego dwutlenku węgla oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że technologia LED wypiera z obiegu przestarzałe, rtęciowe rozwiązania. Różnice pomiędzy tymi rodzajami oświetlenia widać również już gołym okiem. Mowa tutaj o kolorze wiązki światła, która jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla wzroku człowieka! W przypadku chęci zamówienia opraw przemysłowych warto odwiedzić stronę https://nowaled.pl/. Firma NowaLED od wielu lat piastuje pozycję lidera reprezentowanej przez siebie branży.


Podobne wpisy

Powiązane treści