Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 2 • L 0
1C
Sr
1C
Czw
-1C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONBiznesRodzaje umów
Rodzaje_umow
15.05.2020 | 09:40

Rodzaje umów

Na zdjęciu: Każdy rodzaj umowy ma swoje plusy i minusy.

Fot. mat. autora

Bez względu na rodzaj podejmowanej pracy, możesz spotkać się z różnymi rodzajami umowy. Najczęściej są to umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Jakie są największe plusy i minusy każdej z nich oraz co z nich wynika?

Umowa o pracę
Umowa o pracę zapewnia największą stabilność zatrudnienia, ponieważ jej podpisanie wiąże się z ochroną wynikającą z przepisów kodeksu pracy. Przede wszystkich w jej ramach masz odprowadzane należne składki społeczne, chorobowe i emerytalne. Masz prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego i macierzyńskiego oraz zasiłku chorobowego. Poza tym, pracodawca nie może Cię zwolnić z dnia na dzień, ponieważ obowiązuje go okres wypowiedzenia. Jest to jedyny typ umowy, który zawsze musi być sporządzony na piśmie.

Umowa zlecenie
Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, co oznacza, że obowiązują do niej przepisy prawa cywilnego, a nie kodeks pracy. Jest to forma korzystna dla pracodawcy, ponieważ w ramach zlecenia nie zapewnia on pracownikowi płatnego urlopu ani chorobowego. Pracownik zobowiązuje się do wykonania zlecenia – określonej czynności. Umowa zlecenie zw. jest też „umową starannego działania”, ponieważ to nie końcowe dzieło i efekty są celem umowy, lecz staranne działanie na rzecz pracodawcy. Od umowy pobierane są składki na ubezpieczenie społeczne, rentowe i zdrowotne. Jest również odprowadzany podatek.

Umowa o dzieło
Umowa o dzieło również regulowana jest przed kodeks cywilny. Wykonawca zobowiązuje się do zrealizowania określonego dzieła na rzecz pracodawcy w określonym czasie. Przedmiotem umowy musi być więc konkretny rezultat, np. wytworzenie przedmiotów, artykuł, książka, obraz, rzeźba itp. Plusem umowy o dzieło jest dowolność wykonania. Najważniejszy jest bowiem osiągnięty rezultat. Jest to umowa korzystna z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ nie odprowadza on od niej żadnych składek, wyłącznie podatek. Umowa o dzieło może być zawarta w formie ustnej.

Oferty pracy na zatrudnienie na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło znajdziesz również na portalu Pracuj.pl.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści