Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 9km/h NW
H 17 • L 15
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaRok akademicki na UKW. Nowi studenci odebrali indeksy i złożyli ślubowanie
10.10.2018 | 23:15

Rok akademicki na UKW. Nowi studenci odebrali indeksy i złożyli ślubowanie

Uroczystość odbyła się w Collegium Copernicanum UKW.

Na zdjęciu: Nowi studenci uczelni złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie odebrali indeksy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Blisko trzy tysiące studentów – zarówno na studiach dziennych i zaocznych rozpoczęło nowy rok akademicki. Inauguracja odbyła się w auli Collegium Copernicanum bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, radni, przedstawiciele bydgoskich uczelni. Gościem honorowym wydarzenia był wicepremier Jarosław Gowin. Minister nauki i szkolnictwa wyższego przywiózł czek dla uczelni na bagatela 30 milionów złotych. Te pieniądze mają uniwersytetowi służyć na dalsze inwestycje. To była także jubileuszowa, pięćdziesiąta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.


CZYTAJ WIĘCEJ: Rektor UKW: Najważniejsze jest podniesienie jakości każdej z bydgoskich uczelni do jak najwyższych kategorii [STUDIO METROPOLIA]


W swoim wystąpieniu Jarosław Gowin cały czas wspominał wprowadzenie w życie ustawy 2.0., która jest również nazywana konstytucją dla nauki. – Nastąpiła zmiana w efekcie komunikatywnego dialogu – mówił wicepremier. Szef resortu nauki przypomniał, że przedstawiciele uczelni brali udział w dyskusji nad ustawą. – Ta ustawa poprawi i podniesie znaczenie uczelni – przekonywał. Zadeklarował, że ustawę będzie wdrażał w życie w porozumieniu i negocjacjach ze środowiskiem akademickim. – Ten dialog trwa cały czas – mówił. Jednak wcześniej wicepremier Gowin oświadczył, że w resorcie nauki zostanie powołany specjalny zespół. Jego celem ma być zbadanie, jak ustawa 2.0. wchodzi w życie, a jeśli pojawiły by się jakiekolwiek wątpliwości co do działania ustawy, to na początku przyszłego roku możliwe są w niej korekty.

Podczas uroczystości, grupa kilkudziesięciu nowych studentów złożyła ślubowanie, a także odebrała indeksy. Wystąpił także chór akademicki pod dyrekcją Tomasza Kotwicy, a prof. Piotr Zwierzchowski wygłosił wykład „Kino polskie wobec niepodległości 1918-2018”.


Powiązane treści