Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
61% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 20 • L 19
22C
Wt
22C
Sr
17C
Czw
16C
Pt
23C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRok Wandy Błeńskiej w województwie kujawsko-pomorskim. Poznaj jej historię
09.04.2021 | 11:15

Rok Wandy Błeńskiej w województwie kujawsko-pomorskim. Poznaj jej historię

Na zdjęciu: Okolicznościowy logotyp

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Misjonarka zwana „Matką Trędowatych” – w ten sposób określana jest toruńska lekarka Wanda Błeńska. Z okazji 110. rocznicy jej urodzin Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2021 w naszym regionie Rokiem Wandy Błeńskiej. Przedstawiamy jej sylwetkę i dokonania.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu w rodzinie nauczycielskiej. To właśnie za sprawą pracy ojca, Teofila Błeńskiego, przeniosła się do Torunia i spędziła w tym mieście swoje dzieciństwo i wczesną młodość. Uczyła się w Miejskim Gimnazjum Żeńskim przy ul. Wielkie Garbary i to tam otrzymała świadectwo dojrzałości w 1928 r. Od najmłodszych lat marzyła o byciu lekarką i pracy na misji, więc po zdaniu matury rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski i wróciła do Torunia, by rozpocząć praktykę w Szpitalu Miejskim. Następnie pracowała w toruńskim oddziale Państwowego Zakładu Higieny (odpowiednik obecnego sanepidu).

Wraz z wybuchem II wojny światowej została na krótki czas przeniesiona do Szpitala Morskiego w Gdyni. Po powrocie do Torunia kontynuowała pracę w zakładzie, gdzie jako Polka mogła zajmować jedynie stanowisko laborantki. W czasie wojny odbywała służbę wojskową w szeregach Armii Krajowej i działała pod pseudonimami „Szarotka” oraz „Grażyna”. Mocno angażowała się w pomoc innym. Nielegalnie zdobywała lekarstwa dla Polaków więzionych w niemieckich obozach śmierci i oflagach. Wystawiała też fałszywe zaświadczenia o zakażeniach durem lub czerwonką, które pomagały poszukiwanym przez Gestapo uniknąć aresztowania oraz leczyła żołnierzy AK.

Za swą działalność została aresztowana przez Niemców latem 1944 roku. Po dwóch miesiącach pobytu w więzieniach w Toruniu i Gdańsku została wykupiona przez podziemie. Po zakończeniu działań wojennych pracowała jako dyrektor Szpitala Miejskiego w Toruniu. Następnie przeniosła się do Gdańska, gdzie prowadziła dział bakteriologii i serologii w Państwowym Zakładzie Higieny w Gdańsku. Wykładała też w szkole pielęgniarskiej.

W 1946 roku Wanda Błeńska przedostała się do Niemiec, by opiekować się chorym bratem Romanem. Do Hanoweru dotarła płynąc statkiem, ukryta w budce na węgiel. Na miejscu rozpoczęła pracę w Szpitalu UNRR-a zorganizowanym przez zespół medyczny od gen. Stanisława Maczka. Wstąpiła też w szeregi „Pestek” – II Batalionu Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet. W Hamburgu odbyła kurs medycyny tropikalnej.

Następnie wraz z jednostką została przeniesiona do Anglii i tam ukończyła kolejny kurs medycyny i higieny tropikalnej. Potem została skierowana do Ugandy, gdzie zaczęła spełniać swoje marzenia o pracy misyjnej. Zajmowała się leczeniem ludzi trędowatych. Dla kilkudziesięciu tysięcy osób była jedynym lekarzem, który mógł im pomóc. Jak przyznawała, kochała swoich pacjentów i dawała im czas i troskę. Ponadto miała duże zdolności organizacyjne. Pod jej kierownictwem prymitywna placówka w Bulubie przekształciła się w nowoczesne centrum lecznicze i szkoleniowe, składające się m.in. z oddziału dziecięcego, domu dla trędowatych i kościoła. Kształciła też lekarzy w Afryce w zakresie medycyny tropikalnej, pierwszej pomocy, leczenia trądu i rehabilitacji.

Do Polski wróciła w 1993 roku. Zamieszkała w Poznaniu i nadal była aktywna zawodowo prowadząc m.in. wykłady z medycyny tropikalnej. Za swoje zasługi otrzymała wiele odznaczeń krajowych i zagranicznych. Zmarła 27 listopada 2014 r. w wiek 103 lat. Rok temu rozpoczęto proces beatyfikacyjny Wandy Błeńskiej.

Więcej informacji z życia Wandy Błeńskiej można poznać na stronie https://kujawskopomorskie.pl/biogram-blenska


Powiązane treści