Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 0 • L -1
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRok zmian na Wyspie Młyńskiej. Pierwsze rozbiórki już w lutym
29.01.2021 | 12:03

Rok zmian na Wyspie Młyńskiej. Pierwsze rozbiórki już w lutym

Na zdjęciu: Wyspa Młyńska to popularne miejsce spacerów bydgoszczan. W 2021 roku przejdzie ona zmiany - te rozpoczną się od rozbiórki amfiteatru.

Fot. Szymon Makowski

W lutym rozpocznie się rozbiórka amfiteatru na Wyspie Młyńskiej – w jego miejscu pojawi się zieleń. Będzie to pierwszy etap zmian w popularnym wśród wielu bydgoszczan miejscu rekreacji. W planach na ten rok jest także odnowienie Międzywodzia oraz otwarcie tarasów przy Młynach Rothera.

W projekcie budżetu miasta na 2021 rok zabezpieczono niemal trzy miliony złotych na modernizację serca Wyspy Młyńskiej. Pierwsza część prac obejmie rozbiórkę amfiteatru i toalet, znajdujących się w centralnej części Wyspy. Dzięki temu zostanie ona funkcjonalnie dopasowana do powstającego w tym miejscu w Młynach Rothera Parku Kultury. Jak informuje urząd miasta, rozstrzygnięto już przetarg na wykonawcę rozbiórki: została nim firma Energokon-Plus z Sosnowca. Zgodnie z zapisami umowy, amfiteatr ma zostać wyburzony do końca lutego.

– W miejscu rozebranego obiektu pojawi się nowa zieleń. Równocześnie zleciliśmy wykonanie napraw i konserwacji małej architektury oraz wykonanie prac remontowych na terenach zieleni – dodaje ratusz.

W tym roku miejscy urzędnicy zaplanowali również odnowę Międzywodzia i wymianę oświetlenia, tak by było ono spójne z iluminacją zrewitalizowanego kompleksu młyna i spichrzy. – Częściowo przebudowane zostaną ścieżki i oświetlenie. Dzięki tym dodatkowym pracom centralna część Wyspy Młyńskiej ma doskonale komponować się z odrestaurowanym gmachem Młyna Rothera i spichrzy – przekonują urzędnicy.


CZYTAJ TAKŻE: Co znajdzie się we wnętrzach Młynów Rothera?


Formą zastępstwa dla przeznaczonego do rozbiórki amfiteatru będzie kompleks tarasów, przylegający do obu spichrzy. Do jego wykończenia używane są impregnowane deski. Jak zapewnia ratusz, będzie to największy tego typu obiekt w Polsce. – Warto podkreślić, że wraz z modernizacją i rozbudową oświetlenia i systemu iluminacji na Wyspie Młyńskiej docelowo także gmach młyna ze spichrzami będzie podświetlany po zmroku – uzupełnia biuro prasowe UMB. Tarasy mają zostać oddane do użytku wiosną, a cały kompleks Młynów zostanie w pełni uruchomiony w 2023 roku – jego poszczególne elementy będą jednak oddawane etapami.

Urząd miasta podkreśla, że w związku z zaawansowaną budową parkingu P+R przy ulicy Grudziądzkiej, przed gmachem młyna i spichrza mącznego na ulicy Mennica nie będzie już usytuowanych miejsc parkingowych. W ich miejscu powstanie szerokie dojście dla pieszych z elementami małej architektury.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
10 miesięcy temu

No to malarze, do działa uwieczniać dla potomnych 😉

Powiązane treści