Bydgoszcz
19C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiRower miejski w Bydgoszczy – różne narzędzia do wykorzystania
08.04.2016 | 08:49

Rower miejski w Bydgoszczy – różne narzędzia do wykorzystania

Bydgoski Rower Aglomeracyjny działa ponownie od marca. Bardzo przydaje się w codziennym przemieszczaniu się po Bydgoszczy. Przedstawię kilka narzędzi, które mogą się przydać użytkownikom tego roweru o

Na zdjęciu:

Fot.

Bydgoski Rower Aglomeracyjny działa ponownie od marca. Bardzo przydaje się w codziennym przemieszczaniu się po Bydgoszczy. Przedstawię kilka narzędzi, które mogą się przydać użytkownikom tego roweru oraz osobom zainteresowanym jego rozwojem.

Strona oraz aplikacja mobilna BRA

BRA ma swoją strone i panel logowania pod adresem – www.bra.org.pl. Można tam zobaczyć mapę rozmieszczenia stacji wraz ilością przypiętych rowerów. Logowanie odbywa się tam przez stronę www.bra.org.pl/zaloguj-sie.html – można tam zmienić swój PIN (tak, można go zmienić). Można też przejrzeć informację dotyczące wypożyczanych rowerów, zobaczyć kody do linki itp. Niestety na stronie jest dużo komunikatów tłumaczonych Google Translatorem (np. „Bieżące wakacyjny – zewnętrzny kod blokady – Nie masz bieżących wynajem„.

BRA udostępnia też aplikacje dla telefonów. Wyszukując ją w sklepie z aplikacjami warto wpisać BRA Bydgoszcz (bo inaczej ciężko przebić się przez aplikację dotyczące staników 😉 ). Sama aplikacja jest trochę toporna – również są problemy z tłumaczeniem komunikatów, niektóre przyciski są nieużywane itp. Ale warto ją mieć – można oddać dzięki niej rower w przypadku pełnej stacji – trzeba to zrobić będąc przy stacji (i mając włączony GPS). Można przez nią sprawdzać ilość rowerów na stacjach.

mMPK – rozkład komunikacji wraz z informacjami o rowerach miejskich

Ilość rowerów na stacjach można sprawdzać w aplikacji mMPK – jest to rozkład komunikacji miejskiej w wielu miastach Polski. Jedną z jego opcji jest pokazywanie ilości rowerów na wszystkich stacjach oraz ich umiejscowienie na mapie. Działa to szybciej niż w oficjalnej aplikacji BRA (ale za to nie ma możliwości automatycznego zwrotu roweru – coś za coś).

Strony ze statystykami wypożyczeń

Istnieją dwie strony wyświetlające ilości wypożyczeń rowerów z podziałem na stacje. Do czego przydatne? Do sprawdzenia czy na stacji, z której korzystacie zawsze rowerów jest zero lub za dużo. Można też zobaczyć, które stacje są potrzebne, a które warto by przenieść w inne miejsce (by się nie marnowały).

Te strony to:

  • bra.q84fh.net
  • bra.maven.net

Przy każdej stronie trzeba chwilę poczekać na załadowanie danych. Informacje autorzy pobierają z oficjalnej strony co pewien okres czasu (więc są w miarę miarodajne).

Inne aplikacje – Cycling365 oraz Strava

Kolejną aplikacją może być Cycling365 – aplikacja konkursowa opisana we wcześniejszym wpisie. Z niej warto korzystać w maju 2016 roku – Bydgoszcz będzie się wtedy scigać z innymi miastami na ilość podróży rowerowych po mieście.

A dla rowerzystów, którzy chcieliby podzielić się trasami, którymi jeżdżą polecam aplikację Strava. Można tam się pościgać z innymi użytkownikami. To takie lepsze Endomondo 😉 Warto też skorzystać z heatmapy Stravy – pokazuje ona najczęstsze trasy wycieczek rowerowych na całym świecie – w tym również w Bydgoszczy. Warto zajrzeć i sprawdzić, którędy rowerzyści podróżują po mieście i okolicy (rządzącym też się takie informacje mogą przydać).

Adam Dziura

Bydgoski Ślązak
Ślązak z urodzenia, bydgoszczanin od 2013 roku. Marudny, ale konstruktywnie. Zainteresowany sprawami komunikacyjnymi i rowerowymi.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści