Bydgoszcz
2C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 3 • L 1
2C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRowerowa strona Bydgoszczy
SPONSOROWANY (2)
18.03.2020 | 15:02

Rowerowa strona Bydgoszczy

Na zdjęciu: Bydgoszcz może zaoferować rowerzystom niezapomniane trasy.

Fot. mat. nadesłany

Bydgoszcz jest jednym z największych miast w Polsce, plasuje się na ósmym miejscu pod względem liczby ludności. Bydgoszcz jest miastem na prawach powiatu, leży w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto stanowi wspaniałe miejsce do zwiedzania, a jego uroki wiosną najlepiej oglądać z rowerowego siodełka. Bydgoskie trasy rowerowe zapewniają niezapomniane widoki i zachęcają do stałych powrotów na szlaki.

Wyjątkowe uwarunkowania Bydgoszczy

Tym, co wyróżnia Bydgoszcz na tle innych miast jest, jej wyjątkowe położenie. Miasto znajduje się na granicy, aż czterech makroregionów Pojezierzy Południowobałtyckich. Przez Bydgoszcz przepływa Brda, znajduje się tu także Kanał Bydgoski, wschodnią granicę miasta wyznacza Wisła. Największa część Bydgoszczy leży na Pradolinie Toruńsko-Eberswaldzkiej oraz graniczy bezpośrednio z Pojezierzem Krajeńskim, Doliną Dolnej Wisły, Pojezierzem Chełmińskim, Doliną Brdy, Równiną Inowrocławską. Takie uwarunkowanie geograficzne powoduje, że Bydgoszcz jest bardzo atrakcyjnym miastem, sprzyjającym turystyce rowerowej.

SPONSOROWANY (3)

Trasa Bydgoszcz – Koronowo

Odcinek łączący Bydgoszcz z Koronowem wynosi 26 km, a jego przejazd rowerem zajmie około 80 minut, jest to trasa o niewysokim stopniu trudności, na pewno jest idealnym miejscem na rodzinną przejażdżkę. Część tej trasy przebiega na trasie kolejki wąskotorowej, jednak jest wydzieloną i oznaczoną trasą dla rowerów. Na jej długości przeważa nawierzchnia asfaltowa. Głównym punktem tej trasy jest przejazd po odcinku  biegnącym przez wysoki most, który w pierwszym zamyśle projektowym miał pełnić rolę części trasy kolejki wąskotorowej. Początek tej trasy ma miejsce na drodze rowerowej, rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ul. Koronowskiej i Opławieckiej w Bydgoszczy.

Wiślana Trasa Rowerowa

Ogólnopolski projekt, pod nazwą „Wiślana Trasa Rowerowa” ma połączyć swoim biegiem aż osiem województw. Celem całej inwestycji jest utworzenie szlaku rowerowego o długości 1200 km, przebiegającego, zgodnie z jego nazwą wzdłuż Wisły. Cała trasa podzielona została na dwie części:

  • lewobrzeżną
  • prawobrzeżną.

W województwie kujawsko-pomorskim znajdują się trasy zarówno na prawym, jak i lewym brzegu Wisły. Ze względu na jej urozmaicony nawierzchniowo charakter na tę trasę najlepiej sprawdzą się rowery górskie, ewentualnie trekkingowe. Bydgoski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej to Bydgoszcz – Przyłubie, którego długość wynosi 22 km, a jej przejazd zajmie około 75 minut. Trasa pod względem trudności zaliczana jest do bardzo łatwych, przebiega przez Pradolinę Toruńsko-Esberwaldzką. Usytuowanie ścieżek jest spektakularne pod względem widokowym. Biegnie wzdłuż zakola Wisły, gdzie zmienia ona kierunek, ten odcinek w szczególności jest „ucztą dla oczu”.

SPONSOROWANY (1)

Trasa Bydgoszcz – jezioro w Pieckach

Ta trasa rowerowa jest jedną z najpopularniejszych w Bydgoszczy, jej długość to 10 km, a czas potrzeby do jej pokonania to około 35 minut, jest to trasa łatwa. Początek tego odcinka znajduje się przy stadionie „Chemik”, trasa biegnie na początku przez drogę asfaltową, przechodzi w płyty betonowe, by zmienić się w drogę gruntową, która chwilami jest piaszczysta. Koniec trasy stanowi piękna piaszczysta plaża nad Jeziorem Jezuickim. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ konieczne jest przecięcie obwodnicy. Na tej trasie dostępne są dwa miejsca przeznaczone na odpoczynek, które będą stanowiły też osłonę np. w czasie deszczu.

Trasa Stary Fordon – Myślęcinek

Ten odcinek bydgoskiej trasy rowerowej łączy Fordon z Myślęcinkiem. Odcinek ze Starego Fordonu do Myślęcinka pokonamy na rowerze w 35 minut, a jego długość to 11 km, zaliczany jest do tras łatwych. Ścieżka rowerowa biegnie w przeważającej części przez las. Wyjeżdżając z Fordonu, przemieszczamy się ciągiem rowerowo-pieszym, by skręcić w las. Leśny odcinek tej trasy rowerowej pokonujemy po ubitej drodze żwirowej. Po około 5 km, czyli mniej więcej w połowie tej trasy znajdziemy miejsce idealne na postój.

SPONSOROWANY (4)

Bydgoszcz jest pięknym miastem zarówno pod względem architektonicznym, jak i przyrodniczym. Możemy również opuścić wielką miejską aglomerację na rzecz pięknych, malowniczych widoków, gdzie będziemy mogli oddychać pełną piersią, czystym powietrzem. Jeżeli mamy taką możliwość, to warto wybrać rower odpowiedni do danej trasy by jak najlepiej korzystać z darów przyrody i poznać nasze piękne okolice. Niejednokrotnie mieszkając w pobliżu miejsc o niesamowitych widokach, czy tych ważnych z historycznego punktu widzenia nie mamy o tym pojęcia. Wiosna to wspaniały czas by nadrobić takie zaległości.

Materiał powstał we współpracy ze specjalistami ze sklepu rowerowego CentrumRowerowe.pl.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści