Bydgoszcz
9C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 10 • L 9
16C
Czw
16C
Pt
14C
Sob
10C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaRowerzyści chcą jeździć bezpiecznie Nakielską
27.04.2016 | 07:53

Rowerzyści chcą jeździć bezpiecznie Nakielską

Czy masowo-rowerowy apel o bezpieczną Nakielską odniesie skutek?

Na zdjęciu: Plakat

Fot. organizator

Bydgoska Masa Krytyczna apeluje o wprowadzenie infrastruktury rowerowej na ulicy Nakielskiej. Rowerzyści na ulice naszego miasta wyjadą w najbliższy piątek o godz. 18 ze Starego Rynku.

Po rozpoczęciu przebudowy ulicy Chodkiewicza, na czoło rankingu ulic domagających się pilnej przebudowy wysunęła się Nakielska. Jest to jedna z ważniejszych arterii naszego miasta, stanowiąca jednocześnie dojazd do Osiedla Miedzyń oraz Prądy i drogę wyjazdową z Bydgoszczy. Remont tej ulicy pamiętają tylko najstarsi mieszkańcy miasta, a wystarczy krótki przejazd, żeby stwierdzić, że jej stan się pogarsza. Stowarzyszenie Miedzyń-Prądy od dłuższego czasu domaga się większej inwestycji na ulicy Nakielskiej, wtórując Radom Osiedla Miedzyń-Prądy oraz Wilczak-Jary, sygnalizujących o problemie od wielu lat. Teraz do apelu przyłącza się Bydgoska Masa Krytyczna.

-Najważniejszym zadaniem naszego Stowarzyszenia jest walka o infrastrukturę rowerową i oczywistym dla nas faktem jest konieczność jej powstania na ulicy Nakielskiej. Osoby korzystające z roweru w tej części miasta albo wybierają drogę nad Kanałem Bydgoskim, która ma jednak charakter wypoczynkowy albo ryzykowną jazdę jednią. O tym, że Nakielska nie jest przyjazna rowerzystom przekonaliśmy się nawet podczas jednego z przejazdów BMK, kiedy omal nie zostaliśmy rozjechani przez tramwaj – komentuje prezes Stowarzyszenia, Wojciech Bulanda.

Infrastruktura rowerowa na ulicy Nakielskiej została umieszczona na liście priorytetów stworzonej przez Zespół ds. Polityki Rowerowej Miasta Bydgoszczy, w którym również znajdują się członkowie SBMK. Chociaż ma ona łączyć planowaną drogę rowerową wzdłuż ulicy Łochowskiej z rondem Grunwaldzkim, to ciągle nie powstał projekt dotyczący infrastruktury wzdłuż ulicy Nakielskiej. Zgodnie ze standardami podpisanymi przez Prezydenta Rafała Bruskiego, w tym miejscu powinny powstać pasy rowerowe w jezdni.

-Nie jest tajemnicą, że ratusz odwleka remont Nakielskiej z powodów finansowych. Jeżeli istnieje problem ze znalezieniem funduszy na ten cel, to zasadnym wydaje się rozwiązanie niskobudżetowe, ułatwiające życie przynajmniej pewnej części uczestników ruchu drogowego, czyli utworzenie w tym miejscu infrastruktury rowerowej oraz wyłączonych lewoskrętów dla samochodów. Podpisujemy się więc pod apelem mieszkańców osiedli Miedzyń, Prądy, Wilczak i Jary, przypominając jednocześnie o obietnicy realizacji infrastruktury rowerowej – dodaje Bulanda. Trasa kwietniowego przejazdu Bydgoskiej Masy Krytycznej będzie wiodła m.in. ulicą Nakielską. Na zakończenie przejazdu zaplanowane jest ognisko i pokaz kalisteniki. Pierwszych 200 osób, które pojawi się na Starym Rynku otrzyma pamiątkową szprychówkę – za jej okazaniem na koniec przejazdu każdy otrzyma pyszną kiełbaskę.

Trasa przejazdu: Stary Rynek – Kręta – Podwale – Grodzka – Mostowa – Jagiellońska (nawrót na r. Jagiellonów) – Focha – Nakielska – Łochowska – nawrót na pętli autobusowej – Łochowska – Nakielska (zakończenie na wysokości ulicy Chłodnej)


Podobne wpisy

Powiązane treści