Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRowerzyści opanują Bydgoszcz
23.11.2015 | 19:33

Rowerzyści opanują Bydgoszcz

Listopadowy przejazd będzie szczególnie dobrze oświetlony.

Na zdjęciu: Używanie lampki rowerowej może uratować niejedno życie.

Fot. wolny dostęp

Już w najbliższy piątek (27.11) odbędzie się listopadowa Bydgoska Masa Krytyczna. Organizatorzy będą przypominać o tym, jak ważne jest oświetlenie roweru.

Przejazd rozpocznie się o godz. 18:00. Rowerzyści zgromadzą się na Starym Rynku i wspólnie z eskortą policji przejadą ulicami w Bydgoszczy. Całe wydarzenie potrwa ok. 2 godziny i zakończy się w tym samym miejscu, w którym spotkają się uczestnicy.

Każdy przejazd ma swój motyw przewodni. W listopadzie nie zabraknie dyskusji o oświetleniu roweru, które jest niezbędne szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Trzeba je posiadać po zmroku w każdym miejscu, gdyż dzięki niemu zwiększa się bezpieczeństwo rowerzysty, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Zestaw średniej jakości lampek rowerowych kosztuje niecałe 40 zł. Jest to niewielka suma w porównaniu do ceny zdrowia i życia kierujących wszelkimi pojazdami.

Przepisy jasno określają, że każdy rower powinien posiadać trzy elementy oświetlenia t.j. przednie światło koloru białego lub żółtego, tylne światło koloru czerwonego oraz tylne światło odblaskowe. Ponadto rowery nietypowej konstrukcji muszą być wyposażone w kierunkowskazy. Dodatkowymi elementami zwiększającymi widoczność rowerzysty są opaski odblaskowe przyczepiane do nadgarstków i kostek, kamizelki odblaskowe, a także paski odblaskowe na kołach lub elementach stroju.


Powiązane treści