Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 13 • L 12
17C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaRozbudowa ośrodka im. Maczka dobiega końca. Inwestycja podniesie poziom kształcenia niesłyszących
sosw 2 bydgoszcz
27.08.2020 | 12:29

Rozbudowa ośrodka im. Maczka dobiega końca. Inwestycja podniesie poziom kształcenia niesłyszących

Na zdjęciu: W budynku ośrodka trwają prace wykończeniowe i montaż stolarki.

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy dobiega końca. Po wyposażeniu nowych pracowni zawodowych, uczniowie placówki będą mogli nabywać umiejętności na nowych kierunkach kształcenia – w tym po raz pierwszy w Polsce na kierunku technik dentystyczny.

Początki Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla dzieci i młodzieży słabo słyszącej i niesłyszącej imienia generała Stanisława Maczka sięgają 1947 roku – wtedy ulokowano go w pałacu w Ostromecku. Placówka mieściła się na terenie dawnej posiadłości Mostowskich do 1990 roku – na przełomie lat 80. i 90. XX wieku rozpoczęto jednak budowę nowej siedziby ośrodka w Fordonie, przy ulicy Akademickiej, tuż obok powstającego równocześnie Centrum Onkologii. Dzięki uruchomieniu nowego obiektu szkoła znów mogła prowadzić kształcenie zawodowe młodzieży, które ze względu na problemy lokalowe w Ostromecku zostało zawieszone w latach 70. – Młodzież z naszego regionu musiała opuszczać Ostromecko i kształcić się w szkołach zawodowych w Łodzi, Poznaniu, Wejherowie czy Warszawie – opowiada dyrektor SOSW nr 2 Ryszard Bielecki.

W nowym dwukondygnacyjnym budynku, z użytkowym poddaszem, powstanie dziesięć nowoczesnych pracowni warsztatowych, które umożliwią uruchomienie nowych kierunków: po dwa warsztaty elektrotechniczne, gastronomiczne i dentystyczne i po jednym kosmetycznym, fryzjerskim, ogrodniczym i florystycznym. Dyrektor Bielecki podkreśla, że budowa budynku pozwoli stworzyć jeszcze ciekawszą ofertę kształcenia – uruchomiony zostanie jedyny w Polsce kierunek technik dentystyczny dla niesłyszących. Uruchomienie nowych warsztatów pozwoli także na to, by uczniowie SOSW kształcący się w zawodzie montera elektronika uczyli się na miejscu – dotychczas, dzięki uprzejmości Zespołu Szkół Elektronicznych, uczęszczali oni na zajęcia praktyczne do pracowni „Elektronika”. Od września 2021 roku uruchomione zostaną również inne nowe kierunki: fryzjer, technik usług kosmetycznych, technik ogrodnik.


ZOBACZ WCZEŚNIEJSZE ZDJĘCIA Z POSTĘPÓW PRAC PRZY NOWYCH WARSZTATACH


Prowadzona od kilku miesięcy inwestycja powoli dobiega końca – zakończono zewnętrzne prace instalacyjne. Obecnie, wyłoniona w przetargu bydgoska firma Baupol, prowadzi prace wykończeniowe. Wkrótce zamontowane zostaną drzwi, armatura łazienkowa, grzejniki i oświetlenie. Zakończenie prac zaplanowano na koniec września. Następnie rozpocznie się etap wyposażania sal w specjalistyczny sprzęt oraz meble. Zajęcia edukacyjne w nowym budynku ruszą wiosną przyszłego roku. Wartość inwestycji to ponad 11 milionów złotych, z czego 7 milionów złotych stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a pozostałe 4 miliony złotych to środki z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

Zdaniem wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, który w czwartek, 27 sierpnia wizytował inwestycję, rozbudowa ośrodka w Fordonie pozwoli na zmianę jakości kształcenia. – Rozszerzamy możliwości kształcenia zawodowego o zawody, które są potrzebne na rynku pracy. Chcemy nie tylko opiekować się dziećmi, ale także wyposażać je w umiejętności, które pozwolą im się odnaleźć na skomplikowanym rynku – powiedział.

Wicemarszałek Ostrowski podkreśla, że szkoły, w których kształcą się niepełnosprawni są dobrze przygotowane na rozpoczęcie edukacji w zbliżającym się roku szkolnym. – Każda szkoła, poza standardowymi środkami sugerowanymi przez służby sanitarne, ma także swoje autorskie programy. Przykładowo – dzieci nie będą wychodziły poza obręb swojej klasy w czasie zajęć, czyli będą się uczyły w jednej klasie. Szczególnej opiece poddamy też uczniów, którzy przyjadą do placówek z tzw. czerwonych i żółtych powiatów – mówił Ostrowski.

Zobacz również:

Inwestycja w Smukale. Szkoła będzie zmodernizowana i rozbudowana

Urząd marszałkowski podkreśla, że realizuje także inne projekty, mające na celu poprawę jakości edukacji. W ubiegłym roku zmodernizowano dwanaście pracowni zawodowych i utworzono dwie nowe w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. Każda została wyposażona w specjalistyczny sprzęt, pomoce dydaktyczne i nowoczesne oprogramowanie. Wartość inwestycji to 3,8 miliona złotych, z czego 3 miliony pokryło dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W ramach kolejnego przedsięwzięcia przy ośrodku im. Braille’a powstanie przedszkole dla dwudziestu jeden dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem lub z niepełnosprawnościami dotyczącymi wzroku i słuchu. Nowe miejsca przedszkolne powstaną w specjalnie do tego celu zaadoptowanym budynku, przekazanym przez władze Bydgoszczy. Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Korczaka w Toruniu zostanie natomiast rozbudowany o kompleks warsztatów kształcenia zawodowego, basen rehabilitacyjny, boisko wielofunkcyjny oraz budynek, w którym mieścić się będzie specjalistyczne przedszkole.

Samorząd województwa zapewnił też środki na rozbudowę i modernizację Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Smukale. W ramach inwestycji powstanie zupełnie nowy budynek, który łączyć się będzie ze starą częścią szkoły. Obiekt pomieści sześć nowych pracowni. Wyremontowany zostanie także obecny budynek szkoły. Zakres prac obejmuje m.in. izolację fundamentów, naprawę dachu, remont schodów i wymianę drzwi. Nowy wygląd zyska też sala do nauki branżowego języka obcego. Inwestycja pozwoli rozszerzyć ofertę edukacyjną placówki, z której korzystać będą nie tylko uczniowie zawodówek, ale też dorośli chcący zdobyć nowe lub dodatkowe kwalifikacje zawodowe. Wykonawcą robót budowlanych firma Bydgosta z Bydgoszczy.

Modernizacja i rozbudowa CKZ wiąże się z planami utworzenia w placówce sześciu nowych pracowni kształcenia zawodowego dla przyszłych kucharzy, cukierników, piekarzy, przetwórców mięsa, fryzjerów i elektryków. Z nowych pracowni uczniowie będą mogli korzystać na początku 2022 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 11,1 miliona złotych, z czego 4,4 miliona złotych stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści