Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rozbudowa ośrodka zdrowia w Maksymilianowie. Rozmawiano o planach

Dodano: 08.09.2023 | 09:25

Na zdjęciu: Pierwszy przetarg na wykonanie prac został unieważniony

Fot. IN

Gmina Osielsko przygotowuje się do zadania inwestycyjnego dotyczącego przebudowy i rozbudowy budynku ośrodka zdrowia w Maksymilianowie. Pierwszy przetarg na wykonanie prac został unieważniony. Władze Osielska są jednak dobrej myśli.

Nazwa zadania to „Przebudowa i rozbudowa budynku Ośrodka Zdrowia wraz z wewnętrzną i zewnętrzną infrastrukturą techniczną oraz zmianą sposobu użytkowania piętra z funkcji mieszkalnej na usługową w Maksymilianowie przy ul. Szkolnej 1”. Co jest w planach? Między innymi zmiana sposobu użytkowania budynku, rozbudowa i przebudowa budynku, wymiana instalacji wewnętrznych i wykonanie prac związanych z wodociągami. Cały obiekt ma przejść termomodernizację. Oprócz tego mają zostać przeprowadzone prace na zewnątrz budynku: ogrodzenie, elementy małej architektury, utwardzona nawierzchnia.

Przetarg unieważniony

Zainteresowanie przetargiem było spore, bo zgłosiło się 10 firm. Najwyższa oferta opiewała na kwotę 4 mln 242 tys. zł, zaś najmniejsza na 2 mln 374 tys. zł. Władze Osielska uznały, że to za dużo. Planowano przeznaczyć na tę inwestycję 1 mln 800 tys. zł, dlatego przetarg został unieważniony. Wójt zapowiadał jednak, że powalczy o środki zewnętrzne na ten cel. Wsparciem mają być też fundusze wynikające z zysku ośrodka. Następny przetarg nie został jednak jeszcze ogłoszony.

Co z rehabilitacją?

Niedawno w sprawie rozbudowy odbyło się spotkanie z Radą Społeczną Gminnej Przychodni w Osielsku zainicjowane przez sołtysa i Radę Sołecką Maksymilianowa. – Celem jest, aby w Maksymilianowie funkcjonowały gabinety podstawowej opieki lekarskiej przez 5 dni w tygodniu, gminny punkt szczepień, przychodnia posiadała pomieszczenie na dokumentację medyczną (archiwum) oraz serwerownię – czytamy w najnowszym wydaniu „Panoramy Osielska”. – Mieszkańcy sołectwa zgłaszali propozycje organizacji w Ośrodku Zdrowia rehabilitacji. Rozważano różne możliwości. Aby rehabilitacja mogła odpowiednio funkcjonować w tym miejscu, z zapewnieniem odpowiednich i wymaganych przepisami sanitarnymi standardami, czyli z szatnią, toaletą dla niepełnosprawnych, stanowiskami zapewniającymi odpowiednią przestrzeń, wówczas nie byłoby już możliwości zapewnienia większej dostępności do POZ, a to jest celem nadrzędnym.

Nie będzie pozwolenia na budowę

Zdaniem urzędników zaprojektowanie kolejnej kondygnacji nowego budynku skutkowałoby odmową wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, ze względu na brak możliwości zapewnienia wymaganej obecnymi przepisami liczby miejsc parkingowych dla budynków użyteczności publicznej, nawet wliczając także miejsca parkingowe zlokalizowane przy szkole. Lokalizacja gabinetów rehabilitacji na piętrze obecnego budynku też nie wchodzi w grę, ponieważ jest za mała wysokość tej kondygnacji.

Nie ma pomieszczeń na dokumentację

– Dyrektor Jazdon omówiła koncepcję zorganizowania filii Gminnej Przychodni w Osielsku według projektu rozbudowy – podaje „Panorama Osielska”. – Proponuje, aby pozostał gminny punkt szczepień, gdyż jest to korzystne dla pacjentów/mieszkańców gminy, ponieważ nie ogranicza działalności lekarzy w gabinetach w Osielsku. Jest to odpowiednio zorganizowane, a dzieci nie mają styczności z chorymi. Jeżeli chodzi o pomieszczenia na piętrze istniejącego budynku, to ze względu na to, że są zbyt niskie, nie ma zgody na zorganizowanie tam gabinetów rehabilitacji. Konieczne jest pozyskanie pomieszczenia do przechowywania dokumentacji medycznej, która obecnie nie ma odpowiedniego archiwum i jest przechowywana w kilku pomieszczeniach, również w pokoju dyrektorskim. Niezbędna jest serwerownia, wentylatorownia, pokój socjalny dla personelu i pokój dla rezydentów. Koncepcja pani dyrektor zorganizowania nowego budynku parterowego obejmuje 3 gabinety lekarskie i gabinet diagnostyczno-zabiegowy. W jednym z gabinetów proponuje dodatkowo diagnostykę usg.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments