Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRozkopali Stary Rynek. Plany remontu do zmiany?
Stary Rynek
19.11.2016 | 10:57

Rozkopali Stary Rynek. Plany remontu do zmiany?

Wykopaliska na głównym placu miasta mogą spowodować zmiany w projekcie jego przeobrażenia.

Na zdjęciu: Prace archeologiczne na Starym Rynku mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Fot. Eryk Dominiczak

Na Starym Rynku pracują obecnie archeolodzy, którzy mają przygotować plac do zbliżającego się remontu. Niewykluczone, że projekt modernizacji trzeba będzie zmienić.

Archeologiczne prace wykopaliskowe rozpoczęte w październiku prowadzone są w miejscach, w których ma się pojawić nowa infrastruktura i mają przygotować płytę do planowanej rewitalizacji. Odkrycie pozostałości budynków tworzących jeszcze kilkadziesiąt lat temu zachodnią pierzeję Starego Rynku postawiło pod znakiem zapytania budowę 30-metrowej fontanny, która miała się pojawić w pobliżu przesuniętego Pomnika Walki i Męczeństwa. – Fundamenty znalezione pod Starym Rynkiem są umieszczone tak płytko, że montaż instalacji fontanny może okazać się niemożliwy. Aby potwierdzić te przypuszczenia, trzeba poczekać na ostateczne wyniki prac archeologicznych – tłumaczy prezydent Rafał Bruski.

Taki obrót spraw może zadowalać radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy uważali, że nie powinno się zestawiać budzącej radosne skojarzenia fontanny z upamiętniającym ofiary II wojny światowej monumentem.

Niezagrożone są – przynajmniej na razie – pozostałe założenia modernizacji. Płyta rynku ma zostać sprowadzona do jednego poziomu, wspomniany pomnik zostanie przesunięty w kierunku ratusza, a na placu pojawi się więcej zieleni, a także dwa zegary, z których jeden będzie pokazywał czas bydgoski różniący się o dwanaście minut od czasu środkowoeuropejskiego.

W efekcie przeprowadzonych w wakacje konsultacji społecznych zapowiedziano także wyeksponowanie części fundamentów staromiejskiego ratusza, który został zburzony w pierwszej połowie XIX wieku. Teraz ruiny jednej z jego wież mają być widoczne dzięki dwuspadowemu przeszkleniu. Wizualizacje przedstawiające wprowadzone w sierpniu zmiany w projekcie nie są jeszcze gotowe. – Czekamy na zakończenie prac archeologicznych. Po nich otrzymamy wytyczne, po których znany będzie ostateczny kształt zagospodarowania płyty – tłumaczy nam Maciej Gajownik z biura GM Architekci, które jest odpowiedzialne za zaprojektowanie nowego wyglądu Starego Rynku.

Jak tłumaczy ratusz, zakres prac dostosowany ma być do środków, którymi dysponuje miasto. Koszt rewitalizacji, obejmującej także remont przylegających do placu  uliczek, oceniany jest na 18-20 milionów złotych, z czego 6 milionów zostało zabezpieczone w budżecie na 2017 rok. Zdaniem prezydenta, nie ma ryzyka, że modernizacja zostanie opóźniona. – Nie jest to potężna przestrzeń, więc liczę, że prace będą prowadzone w dynamicznym tempie i w przyszłym roku je zaczniemy i skończymy – zapowiada Bruski. Roboty mają być prowadzone etapami, w trzech segmentach, dzięki czemu nie dojdzie do zamknięcia całej płyty rynku w jednym momencie.


Powiązane treści