[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rozpoczynają się prace nad kolejnym odcinkiem drogi S5 w regionie. Ma powstać za dziesięć lat

Dodano: 06.05.2021 | 20:20

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Budowa drogi ekspresowej S5 od Grudziądza do Ostródy ma zakończyć się w 2032 roku.

Fot. GDDKiA

Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło proces inwestycyjny dla budowy kolejnych odcinków drogi ekspresowej S5, w tym odcinka od Grudziądza do granicy województw: kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Według tych planów prace budowlane miałyby zakończyć się w 2032 roku.

W czwartek w naszym regionie gościł wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Podczas wizytacji innego budowanego odcinka S5 – Nowe Marzy – Świecie Południe (dawniej Dworzysko) podpisał dokumenty potwierdzające finansowanie dla dokumentacji projektowej dwóch kolejnych fragmentów trasy – oprócz wspomnianego odcinka Grudziądz – granica województwa jest to odcinek granica województwa – Ostróda (łącznie 90 kilometrów). W połowie roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) wraz z materiałami potrzebnymi do wydania decyzji środowiskowej.

W ubiegłym roku zakończył się etap wstępny – powstało bowiem studium korytarzowe. Z czterech początkowo wyselekcjonowanych wariantów pozostały dwa (patrz grafika poniżej) – pierwszy przebiega w rejonie Iławy, drugi – Lubawy. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego droga ma biec w obu przypadkach po niemal tym samym śladzie. – Propozycje projektantów przedstawimy lokalnym społecznościom i po wysłuchaniu ich głosów wskażemy wariant optymalny – wyjaśnia Tomasz Żuchowski, p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Droga S5 na odcinku od Grudziądza do Ostródy ma nie tylko wydłużyć szlak na osi wschód – zachód, ale również zapewnić połączenie między autostradą A1 (w Nowych Marzach czy też – precyzyjniej – w rejonie węzła Grudziądz) a drogą ekspresową S7. Szacuje się, że przygotowania do jego budowy potrwają aż do 2028 roku. Sama budowa ma natomiast zakończyć się w roku 2032. Koszt prac dokumentacyjnych to 33 miliony złotych, budowa ma pochłonąć z kolei ponad 5 miliardów złotych.

Aktualnie po stronie województwa warmińsko-mazurskiego toczą się prace przy budowie odcinka drogi S5 pomiędzy miejscowościami Ornowo i Wirwajdy. Ma on długość około 5 kilometrów. W jego ramach powstanie między innymi węzeł Ostróda Zachód. Prace wykonuje firma Budimex. Warte są nieco ponad 200 mln złotych. Koniec robót zaplanowano za dwa lata.

Według analiz przygotowanych przez GDDKiA, w 2048 roku na planowanych odcinkach drogi S5 będzie poruszało się dziennie blisko 23 tysiące pojazdów.

Rozpoczynają się prace nad kolejnym odcinkiem drogi S5 w regionie. Ma powstać za dziesięć lat

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments