[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rozstrzygnięto konkurs na instalację artystyczną na skwerze im. Kałużnego. Powstały już wizualizacje projektu [ZDJĘCIA]

Dodano: 14.09.2022 | 09:27

Na zdjęciu: Na skwerze prof. J. Kałużnego powstanie instalacja artystyczna na jego cześć.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Obecnie trwa rewitalizacja skweru im. Józefa Kałużnego, na którym ma powstać instalacja artystyczna na cześć bydgoskiego okulisty. Konkurs na projekt rzeźby został rozstrzygnięty.

W czerwcu tego roku został ogłoszony konkurs na zaprojektowanie i wykonanie rzeźby upamiętniającej patrona skweru znajdującego się między ulicami Grottgera i Focha- prof. Józefa Kałużnego, pioniera w laserowym leczeniu chorób siatkówki oka. Podczas swojej ponad czterdziestoletniej kariery wykonał przeszło 20 tys. operacji okulistycznych.

W konkursie wzięło udział sześciu artystów z m.in. z Poznania, Warszawy, Gliwic, Wrocławia i Bydgoszczy. Komisja, w której znalazła się również najbliższa rodzina lekarza, wybrała rzeźbę przedstawiającą przekrojowy widok ludzkiego oka. Wykonana zostanie z patynowanej blachy w dwóch kontrastujących wykończeniach. Zostanie ustawiona pod lekkim kątem z tęczówką skierowaną na południowy-wschód. Na instalacji znajdzie się również napis upamiętniający prof. Józefa Kałużnego.

Nagroda od miasta w wysokości 5 tys. zł trafi do Piotra Wesołowskiego, Karoliny Konieczny i Aleksandra Bryka. Na wykonanie pomnika otrzymają oni 55 tys. zł od sponsora- kliniki Oftalmika i 15 tys. zł od miasta. Niedługo rozpoczną się pierwsze prace realizacyjne i pomnik ma się pojawić na skwerze jeszcze w tym roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments