Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h SSW
H 15 • L 12
20C
Nd
22C
Pon
16C
Wt
17C
Sr
14C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRuch Biedronia rusza też w Bydgoszczy. Ma już pierwszy postulat
elżbieta długołęcka bydgoszcz
24.01.2019 | 15:01

Ruch Biedronia rusza też w Bydgoszczy. Ma już pierwszy postulat

Na zdjęciu: Liderką lokalnych struktur ruchu Roberta Biedronia jest Elżbieta Długołęcka (druga z lewej). Obok niej Monika Gotlibowska - dyrektorka finansowa ruchu Biedronia.

Fot. BB

Kilkanaście osób pojawiło się na dzisiejszej konferencji, prezentującej lokalne struktury ruchu Roberta Biedronia. Nowe ugrupowanie ma niebawem zaprezentować konkretne postulaty programowe. Bydgoscy członkowie inicjatywy maja już jeden pomysł – dotyczy on przeniesienia nad Brdę jednego z centralnych urzędów.

Ruch Roberta Biedronia „Wiosna” to nowe, progresywne ugrupowanie na polskiej scenie politycznej. Były poseł z ramienia Ruchu Palikota w 2014 roku został prezydentem Słupska. Działania, które podjął w roli samorządowca przyczyniły się do poprawy sytuacji pomorskiego miasta, przynosząc Biedroniowi większą popularność. W ubiegłym roku zdecydował się on nie ubiegać o reelekcję i skupił się na stworzeniu ogólnokrajowej siły politycznej. Od kilku miesięcy jeździ po Polsce i spotyka się z mieszkańcami różnych miejscowości – wydarzenia mają charakter „burzy mózgów” i służą Biedroniowi do zbierania postulatów, za którymi opowiadają się zebrani.

Poza tworzeniem programu, Biedroń tworzy też lokalne struktury nowego ruchu. Pomaga mu w tym były polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Gawkowski, którego zadaniem jest przyciągnięcie do nowej inicjatywy lokalnych działaczy. W czwartek, 24 stycznia na konferencji prasowej z udziałem Moniki Gotlibowskiej – związanej z Toruniem dyrektorki finansowej ruchu i regionalnej koordynatorki okręgu bydgoskiego Elżbiety Długołęckiej ruch zaprezentował swoich działaczy, a także pierwszy postulat dotyczący Bydgoszczy.

Jak na razie Biedroń zaprezentował cztery punkty swojego programu: świeckie państwo, odpartyjnienie rad nadzorczych i zarządów spółek skarbu państwa, odejście od spalania węgla i deglomeracja. Pierwsza lokalna propozycja bydgoskich działaczy tyczy się właśnie tej ostatnie kwestii. – Chcemy, aby urzędy centralne były rozmieszczone w naszym okręgu – w powiatach wchodzących w skład okręgu bydgoskiego. Mówimy o powiecie nakielskim, mogileńskim, żnińskim. Deglomeracja wiąże się też z wykluczeniem komunikacyjnym – o tym będziemy szczegółowo mówili na konwencji i szczegółowych rozmowach o programie – powiedziała Długołęcka. Jak przyznała, w Bydgoszczy mógłby mieścić się Urząd Transportu Kolejowego. – Analizy deglomeracyjne trwają, szczegóły przedstawimy z czasem. Celujemy w ten urząd. Mógłby on się mieścić w budynku dyrekcji kolei przy Dworcowej – stwierdziła.


Deglomeracja – polega na podejmowaniu świadomych i celowych działań zmierzających do rozproszenia nadmiernie skoncentrowanego przemysłu bądź instytucji. Jej podstawowym celem jest poprawa warunków bytu ludności. Deglomeracja służy dobru społecznemu jako jeden ze sposobów działania w dziedzinie planowej gospodarki przestrzennej, która dąży do racjonalnego rozmieszczenia sił wytwórczych i ludności na obszarze kraju.


Działacze związani z projektem Roberta Biedronia prowadzili też rozmowy z bydgoskimi przedstawicielami innych ugrupowań lewicowych. – Z lewicą mamy taki kontakt, że wielu przedstawicieli z nami rozmawia. Natomiast jeśli chodzi o przedstawicieli okręgów, to do takiego spotkania jeszcze nie doszło – powiedziała Długołęcka.

Jak deklarowała, zgromadzeni na konferencji przy spichrzach już od kilku miesięcy tworzyli lokalne struktury ruchu Biedronia i rozmawiali o lokalnych propozycjach, które mogłyby przekonać mieszkańców Bydgoszczy. Liczba członków nowego ugrupowania w regionie jest oceniana na kilkaset osób. Więcej szczegółów na temat programu i nazwy nowego ugrupowania Biedronia mamy poznać 3 lutego, podczas konwencji w warszawskiej hali Torwar. 23 lutego (niedziela) Biedroń przyjedzie na spotkanie do Bydgoszczy, które odbędzie się w Operze Nova.


Powiązane treści