Bydgoszcz
-1C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 1 • L -3
9C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRulewski: Nowa ustawa skłania do kolaboracji sędziów z politykami
Jan Rulewski
20.11.2015 | 15:48

Rulewski: Nowa ustawa skłania do kolaboracji sędziów z politykami

Senator Platformy Obywatelskiej skrytykował sposób uchwalenia nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Na zdjęciu: Jan Rulewski, senator wybrany w okręgu inowrocławskim.

Fot. Sebastian Torzewski

Jan Rulewski (PO) w ostrych słowach skomentował działania rządzącego Prawa i Sprawiedliwości w zakresie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawa została przyjęta przez sejm, senat i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w ciągu zaledwie siedmiu dni.

W trakcie swojego wystąpienia w senacie, Rulewski nie zostawił na sposobie procedowania nad ustawą suchej nitki. Twierdzi, że prace nad nią odbyły się z wyłączeniem gremiów żywo zainteresowanych jej kształtem, w tym przedstawicieli sądownictwa. – Debiut polityki dialogu, którą zapowiedziała premier Beata Szydło, jest nieudany – podkreślał kujawsko-pomorski parlamentarzysta. I przypomniał, że choć w sejmie i senacie zdarzały się ustawy przyjmowane w trybie przyspieszonym, to nigdy „w takim tempie” nie przebiegały prace w Komisji Praw Człowieka i Samorządności (rekomendację dla ustawy komisja przekazała w piątek po godzinie drugiej w nocy). – Ta ustawa zachęca do kolaboracji sędziów z politykami. A słowo „kolaboracja” ma w Polsce jednoznaczny wydźwięk – podkreślał Jan Rulewski.

Przypomnijmy, że na mocy uchwalonej przez sejm (268 głosów „za” – Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz’15; posłowie opozycji opuścili salę przed głosowaniem) i senat (60 głosów „za”, 23 „przeciw”) ustawy ma zostać na nowo wybranych pięciu nowych sędziów trybunału. Mają oni zastąpić tych, którzy zostali nominowani do TK pod koniec poprzedniej kadencji parlamentu, jednak prezydent Duda nie przyjął ich ślubowania. Rozwiązanie to krytykują konstytucjonaliści, twierdząc, że niemożliwe jest zastąpienie prawomocnie wybranych sędziów. Ustawa zakłada również wygaszenie kadencji prezesa trybunału Andrzeja Rzeplińskiego.

PO twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość dokonało „zamachu na trybunał” i zapowiedziała, że ustawę zgłosi do (sic!) Trybunału Konstytucyjnego, aby ten stwierdził jej nieważność. Prawo i Sprawiedliwość, które jest pomysłodawcą nowych regulacji twierdzi z kolei, że to była partia rządząca jako pierwsza dokonała machinacji przy TK, decydując się na początku października na powołanie nowych sędziów.


Powiązane treści