Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 9km/h W
H 3 • L 2
2C
Pon
1C
Wt
3C
Sr
4C
Czw
7C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRuszają na pomoc choremu chłopcu spod Bydgoszczy. Potencjalni dawcy mogą się rejestrować na terenie miasta i okolic
13.02.2019 | 16:02

Ruszają na pomoc choremu chłopcu spod Bydgoszczy. Potencjalni dawcy mogą się rejestrować na terenie miasta i okolic

Szczegóły akcji ujawniono podczas środowej konferencji prasowej w komendzie wojewódzkiej policji w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: O pomocy dla 5-letniego Antosia mówiono podczas konferencji prasowej w siedzibie komendy wojewódzkiej policji w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Funkcjonariusze bydgoskiej policji oraz organizacja DKMS ruszają na pomoc 5-letniemu Antosiowi z Murowańca. 

Przedstawiciele fundacji w tym miesiącu wystąpili z inicjatywą do szefa kujawsko-pomorskiej policji insp. Pawła Spychały o włączenie się w propagowanie idei rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Cel akcji jest szczytny, bo chodzi o pomoc osobom, które zmagają się z nowotworami. W środę, policjanci wraz z przedstawicielami DKMS informowali o rozpoczęciu akcji dla 5-letniego Antosia z Murowańca pod Bydgoszczą.

U chłopca, lekarze zdiagnozowali już opóźnienie psychoruchowe, obniżenie napięcia mięśniowego, wodogłowie, zmiany o charakterze niedotleniowo-niedokrwiennym, niedosłuch i nieprawidłowo zbudowane podniebienie. Pod koniec listopada, po jego kolejnej wizycie w szpitalu on i jego rodzice usłyszeli dramatyczną diagnozę – chłopiec ma ostrą białaczkę szpikową. – Akcja jest dedykowana Antosiowi, ale też dla innych chorych – tłumaczy Justyna Kołaczek z DKMS. Przypomina, że dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący minimum 50 kg. – Osób zarejestrowanych w bazie mamy blisko półtora miliona, a 6264 osoby pomogły. To mały procent z tej liczby – nie ukrywa Kołaczek. Dlatego też od jutra na terenie Bydgoszczy i okolic rusza akcja rejestracji potencjalnych dawców.

I tak, w czwartek (14.02), taka akcja odbędzie się w budynku Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Wielkiej (10:00 – 17:00), a w następnych dniach także w Bydgoszczy (sala katechetyczna w parafii p.w. Chrystusa Króla w godzinach 9:00 – 20:00), Murowańcu (sala katechetyczna w parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego – 17 lutego w godz. 9:00 – 19:00), Białych Błotach, Przyłękach, Osielsku i Brzozie, zaś – jak mówi Justyna Kołaczek – kulminacją będzie ostatni weekend lutego. Wtedy stoiska DKMS będą ustawione we wszystkich centrach handlowych w Bydgoszczy. W godzinach 9:00 – 21:00 w sobotę i 10:00 – 20:00 w niedzielę, zarejestrować się będzie można w Focus Mall, Galerii Pomorskiej, Castoramie i przed wejściem do siłowni McFit w Zielonych Arkadach.

Podczas środowej konferencji obecny był Mariusz Wilde. Mężczyzna uratował już życie jednej osobie właśnie przez udział w takiej akcji. – Zarejestrowałem się dwa lata temu, udało mi się znaleźć genetycznego bliźniaka i mu pomóc. Czekałem na przeprowadzenie badań, nic nie boli, a trzeba pomagać – opowiada. Jak tłumaczy, do rejestracji skłoniła go narzeczona, która już wcześniej się zarejestrowała w DKMS. O stanie zdrowia Antosia opowiadała również jego ciocia, Aneta Olszewska. – Antoś od 23 listopada przebywa w szpitalu, jest na morfinie. Dopóki miał siły, był bardzo pogodny, zagadywał cały personel. Obecnie oczekuje na podanie kolejnej chemii – mówi Olszewska.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Elżbieta
Elżbieta
2 lat temu

Gdzie mogę się zglosic może będę mogła pomuc

Powiązane treści