Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaKoronowoFotorelacjeRycerze wojowali w Koronowie. Za nami jarmark cysterski i inscenizacja bitwy [ZDJĘCIA]
31.07.2023 | 08:46

Rycerze wojowali w Koronowie. Za nami jarmark cysterski i inscenizacja bitwy [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: IN

Pierwszego dnia organizatorom plany pokrzyżowała nieco pogoda. Nazajutrz do Koronowa przybyły już tłumy widzów, aby podziwiać atrakcje przygotowane z okazji Jarmarku Cysterskiego i Inscenizacji Bitwy z Krzyżakami z 1410 roku.

To impreza, która ma długotrwałą tradycję w Koronowie. Odbywała się na przestrzeni lat w różnych miejscach – na placu przy ul. Bydgoskiej, na placu przy ul. Wodnej oraz na Tuszynach. Obecny burmistrz Patryk Mikołajewski – inscenizator i miłośnik tego typu wydarzeń – postawił na teren przy stadionie miejskim (ul. Klasztorna). Miejsce to sąsiaduje z bazyliką mniejszą – dawną siedzibą koronowskich cystersów – i parkiem Grabina, który nazywany był „Cysterskim Gajem”.

Nawałnica przerwała imprezę

Imprezę w pierwszy dzień (29 lipca) otworzył poseł na Sejm Piotr Król od wystrzału z salwy armatniej. Było to efektowne otwarcie. Zaprezentowali się też rycerze biorący udział w wydarzeniu. Już wtedy można było zobaczyć pierwsze pojedynki. Tuż obok była druga część imprezy, a w niej m.in. pokazy rzemiosła, kramy i stragany. Można było zobaczyć jak wyglądały dawniejsze zawody. W tę tematykę wprowadził Tomasz Poraziński – właściciel „Wioski ginących zawodów” z Koronowa – miejsca chętnie odwiedzanego przez turystów z całej Polski. Uczestnicy kupowali tradycyjne wyroby, jadło, napitki. Na scenie prezentowano modę średniowieczną. Swoje stoiska miał także Komisariat Policji w Koronowie, Bank Spółdzielczy w Koronowie, Zakład Karny w Koronowie, Gmina Koronowo, MGOK w Koronowie. Pierwszy dzień imprezy przerwała nawałnica z burzą, która przetoczyła się przez Koronowo. Wieczorem odbył się jeszcze koncert zespołu Dikanda.

Tłumy na inscenizacji

Drugiego dnia pogoda już dopisała. Znowu można było podziwiać kramy, stragany, pokazy itp. Wyjątkowy pokaz rycerzy konnych dała Szkółka Jeździecka Pasja – grupa, która ma wiele sukcesów również na arenie międzynarodowej. Na dzieci czekał spektakl średniowieczny „Magiczna fasola” w wykonaniu Teatru Rozrywki „Trójkąt”. Kulminacyjnym momentem dwudniowej imprezy była inscenizacja bitwy z Krzyżakami z 1410 roku pod Koronowem. Niespodzianki nie było. Krzyżacy znowu dostali łupnia od polskich oddziałów. Zmagania rycerzy oglądały tłumy zarówno mieszkańców Koronowa jak i Bydgoszczy, a także turyści przebywający nad Zalewem Koronowskim.

Głównym organizatorem wydarzenia był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Turysta
Turysta
10 miesięcy temu

Bardzo słabo oznakowane miejsce imprezy. Wielu przyjezdnych blądziło po mieście, brak możliwości dojazdu.

Z Wiednia
Z Wiednia
10 miesięcy temu

Wojowali, wojowali królów Polski od 1795 roku Polska nie posiada a Zakon Krzyżacki nadal istnieje i ma Wielkiego Mistrza