Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRynek po przebudowie bez aut, ale z pomnikiem Kazimierza? Wszystko na to wskazuje
06.08.2018 | 10:39

Rynek po przebudowie bez aut, ale z pomnikiem Kazimierza? Wszystko na to wskazuje

Na zdjęciu: Po miesiącu prac widać pierwsze efekty przebudowy płyty Starego Rynku.

Fot. ST

Powoli poznajmy szczegóły nowego wyglądu Starego Rynku. Plac, który znajduje się w remoncie ma zyskać nowy pomnik – coraz więcej opinii wskazuje na to, że przenosiny monumentu Kazimierza Wielkiego ze skweru przy Wałach Jagiellońskich są już przesądzone. Ratusz myśli jednak nad wypełnieniem pustki, która pojawi się po relokacji pomnika.

Wtorkowy początek przenosin Pomnika Walki i Męczeństwa, mimo wcześniejszego sprzeciwu różnych grup (m. in. niektórych radnych Prawa i Sprawiedliwości), nie wzbudził powszechnego oburzenia wśród mieszkańców. Większy strach padł za to na wykonawcę przebudowy – firmę Betpol, a także służby prasowe ZDMiKP. Obie jednostki nie chciały udzielić informacji na temat operacji. W czwartek kierujący budową Marcin Chaberski z Betpolu nie zamierzał odpowiedzieć na nasze pytania odnośnie przenosin. Teraz pomnik stoi już w nowym miejscu, bliżej ulicy Farnej.

Wciąż jednak nie ustaje dyskusja na temat innej relokacji – mianowicie pomnika Kazimierza Wielkiego ze skweru przy Wałach Jagiellońskich właśnie na Stary Rynek. Pomysł postawienia na najważniejszym bydgoskim placu monumentu władcy pojawił się wśród członków Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta. Prezydent Rafał Bruski przedstawił go na sesji rady miasta, która odbyła się 12 lipca.


CZYTAJ WIĘCEJ: Pomnik Kazimierza Wielkiego trafi na Stary Rynek? Zaskakująca koncepcja zmian


Według koncepcji rady estetyki, pomnik miałby znaleźć się w osi ulicy Mostowej i zyskać efektowne podświetlenie. Jak przekonywał jej przewodniczący, prof. Dariusz Markowski, dzięki umieszczeniu monumentu na płycie Rynek stałby się punktem docelowym, a pomnik – miejscem spotkań. Najważniejszym elementem projektu będzie jednak cokół – zdaniem członków Rady, powinien być on dostosowany do nowej nawierzchni placu i być wyposażony w stopnie – tak, by można było przy nim przysiąść. Wygląd cokołu będzie jeszcze tematem obrad członków gremium zajmującego się estetyką, ponieważ pierwsze propozycje nie spotkały się z pozytywnym odbiorem.

Przy okazji ewentualnych przenosin pojawia się też kwestia zagospodarowania obecnej lokalizacji pomnika Kazimierza. Skwer przy Wałach Jagiellońskich stał się popularnym miejscem zgromadzeń publicznych. Ponadto, projektanci sąsiadującego z pomnikiem parkingu wielopoziomowego, specjalnie zaprojektowali fragment ściany po to, by sylwetka króla na koniu była lepiej wyeksponowana. Jak udało się nam dowiedzieć, pomysłem na wypełnienie przestrzeni po Kazimierzu Wielkim może być pomnik poświęcony Powstańcom Wielkopolskim; możliwa jest też realizacja dzieła, nawiązującego do setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, która będzie obchodzona w 2020 roku. Na razie są to jednak luźne pomysły, które muszą poczekać na podjęcie ostatecznej decyzji co do losów monumentu władcy.


PRZECZYTAJ: PODSUMOWANIE DEBATY O POMNIKU KAZIMIERZA WIELKIEGO I TOŻSAMOŚCI BYDGOSZCZY


Wciąż trwają też rozważania nad ruchem aut na Starym Rynku. 18 lipca Społeczny Rzecznik Pieszych, wspierany przez przedsiębiorców oraz społeczników złożył propozycję organizacji ruchu po zakończeniu remontu najważniejszego placu miasta. Prezydent Rafał Bruski zna już jej założenia i deklaruje, że jest gorącym zwolennikiem ograniczenia ruchu aut w obrębie płyty.

Ja uważam, że jedyny wjazd, jaki byłby potrzebny – ze względu na funkcjonowanie tych trzech instytucji – to powinien być wjazd od Długiej ulicą Jezuicką, w prawo za ratusz ulicą Farną i wyjazd ulicą Malczewskiego. Dla mnie to powinien być jedyny możliwy wjazd, przeznaczony tylko dla pojazdów, które dojeżdżają do ratusza, katedry czy prokuratury. To chyba nawet dalej idąca propozycja, niż ta, która padła. Jestem też za wyeliminowaniem ruchu kołowego z Wyspy Młyńskiej – ewentualnie z zapewnieniem ruchu kołowego do Przystani Bydgoszcz. Zdecydowanie więcej osób korzysta z Wyspy, idąc tam pieszo. Mamy niedaleko otwarty teren przy ulicy Grudziądzkiej, na którym powstanie parking wielopoziomowy. Z tego miejsca do Wyspy jest 150 metrów. Gdzie w innych dużych miastach można zaparkować tak blisko centrum? – powiedział Bruski.

Wizja Bruskiego łączy się z propozycją stowarzyszenia, lecz po ich porównaniu ciężko stwierdzić, czym różni się od koncepcji rzecznika pieszych – być może zakłada ona zmiany w ruchu na ulicy Długiej. Lokalni społecznicy cieszą się jednak z prezydenckich zapowiedzi konsekwentnego ograniczania ruchu kołowego. Społeczny Rzecznik Pieszych zakłada bowiem, że zamknięcie Rynku dla aut powinno być pierwszym krokiem dla dalszych działań w obrębie Starego Miasta.


Powiązane treści