Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRząd zaostrzył zasady kwarantanny. Obowiązywać mają do świąt Wielkiej Nocy
Mateusz Morawiecki
24.03.2020 | 13:33

Rząd zaostrzył zasady kwarantanny. Obowiązywać mają do świąt Wielkiej Nocy

Na zdjęciu: O zaostrzeniu zasad kwarantanny poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

W związku z ogłoszonym w ubiegłym tygodniu w Polsce stanem epidemii koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek (24 marca) o zaostrzeniu stanu kwarantanny.

W konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oprócz premiera Morawieckiego udział wziął także szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. – Będziemy przedstawiać kolejne obostrzenia, które są konieczne – mówił Mateusz Morawiecki i tłumaczył, że jest to konieczne, aby wyhamowywać liczbę chorych na koronawirusa. Przyznał jednak, że wzrost zachorowań jest znaczący, a to wszystko niepokoi. – Dlatego niezbędne są kolejne kroki, które ograniczą zakażenia w Polsce – powiedział premier.

Za kilka tygodni będziemy mogli wrócić do życia zawodowego w nowej dyscyplinie sanitarnej

– dodawał Mateusz Morawiecki.

Jakie ograniczenia zostaną wprowadzone od środy, 24 marca? Przede wszystkim w przemieszczaniu się. Nie dotyczyć to będzie drogi do i z pracy, wyjścia po niezbędne zakupy, do apteki czy do lekarza. Jaka będzie konkretne lista dozwolonych czynności i jak będzie to egzekwowane? Tego na razie nie wiadomo. Minister Szumowski stwierdził bowiem, że „takie sytuacje niezbędne jak wyprowadzenie psa czy przejście się, są dla nas wszystkich, dla naszego zdrowia, potrzebne, ale to nie oznacza, że mamy gromadzić się”.

Ograniczone będą miejsca w pojazdach komunikacji publicznej, a dozwoloną liczbą osób jest połowa miejsc siedzących. – Musimy zadbać o aprowizację najbardziej koniecznych artykułów do życia – mówił premier.

Obowiązywał będzie zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób (w przypadku mszy do 5, bez zaliczania osób sprawujących mszę). – Wszelkie przekraczanie tych norm może być zabójczo niebezpieczne – nie ukrywał Morawiecki. Nadal obowiązują obostrzenia dotyczące funkcjonowania pubów, galerii handlowych czy branży gastronomicznej.

– Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie uratujemy chorych – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaapelował do Polaków, aby byli rozsądni. – Jeżeli nie zastosujemy się do tych zasad, nie ograniczymy zgromadzeń do zera, wyjść z domu niemal do zera, nie uratujemy żyć – dodawał. – Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw – powiedział minister i zaapelował do wszystkich o pozostanie w domu.

Minister Szumowski zapewnił, że nie zabraknie testów na obecność koronawirusa. – Mamy zakontraktowane kolejne setki tysięcy testów – przekazał w odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Wszystkie obostrzenia zaczną obowiązywać od środy, 25 marca i obowiązywać mają do Wielkiej Soboty, 11 kwietnia.

Szef rządu zapewnił, że chce aby życie wróciło do normalności i aby odbyły się egzaminy ósmoklasisty oraz matury, jednocześnie kolejny raz zadeklarował, że wprowadzane zmiany nie wpłyną na zmianę zaplanowanej na 10 maja pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Jak rano informowało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze, zakażonych koronawirusem w Polsce są 794 osoby. Dziewięć z nich zmarło.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści