Bydgoszcz
17C
Opady
59% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 18 • L 17
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRządowe dotacje tematem apelu rady miasta do Morawieckiego. „Bydgoszcz powinna dostać więcej”
29.04.2021 | 08:54

Rządowe dotacje tematem apelu rady miasta do Morawieckiego. „Bydgoszcz powinna dostać więcej”

Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Bydgoski samorząd negatywnie ocenia zasady podziału wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rafał Bruski podkreśla, że nie uwzględniają one liczby mieszkańców i nie są transparentne. Według prezydenta, Bydgoszcz powinna dostać o ponad 30 milionów złotych więcej niż otrzymała w ramach trzech tur dofinansowania. Na środowej (28 kwietnia) sesji radni przyjęli także apel do premiera Mateusza Morawieckiego o równe traktowanie mieszkańców przy podziale rządowego wsparcia.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma wspomóc samorządy w okresie epidemii koronawirusa. W ramach trzech tur programu Bydgoszcz otrzymała 91,8  miliona dofinansowania. – Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne – informuje rządowy serwis gov.pl.
W ramach I tury składania wniosków o rządowe wsparcie Bydgoszcz otrzymała 63 milionów złotych. Pieniądze te trafiły na częściowe pokrycie wkładu własnego dwóch inwestycji drogowo-tramwajowych: trwającej rozbudowy ulicy Kujawskiej (48 milionów złotych) i przygotowywanej budowy nowych mostów przez Brdę w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego (15 milionów). W II turze miasto otrzymało 25 milionów złotych dofinansowania na realizację kompleksowej termomodernizacji 75 budynków publicznych na terenie Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem budynków oświatowych oraz placówek opiekuńczych, a w III rozdaniu – 3,5 miliona złotych na budowę czterech energooszczędnych budynków Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy ul. Kaplicznej.

Prezydent Rafał Bruski uważa, że rządowe wsparcie dla samorządów, których budżety zostały okrojone nie tylko przez pandemię, ale i wcześniejsze zmiany w prawie krajowym (zmniejszenie wpływów z PIT i CIT) powinno być dzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców. – Zasady podziału są oderwane od liczby mieszkańców i to jest fakt – podkreśla prezydent Bydgoszczy. – Gdyby te środki były dzielone w sposób transparentny i sprawiedliwy, Bydgoszcz powinna otrzymać 124,8 mln zł. Otrzymaliśmy 91,8 mln zł. To różnica na poziomie 33 mln na niekorzyść Bydgoszczy – uważa Bruski.

Zobacz również:

Polityczny spór o rządowe dotacje

W ramach trzech tur RFIL rząd rozdysponował łącznie 12 miliardów złotych. – Tylko w pierwszej turze był algorytm, a resztę pieniędzy rozdysponowano „bez trybu”, po uważaniu – mówił na środowej sesji rady miasta prezydent Bruski. Przypomniał też, że ratusz złożył wnioski o dofinansowanie kluczowych dla Bydgoszczy inwestycji, takich jak zakup nowych tramwajów czy rozbudowę ulicy Nakielskiej, lecz nie znalazły one uznania rządowej komisji. W niej – jak podkreślał prezydent – nie znalazł się natomiast żaden przedstawiciel strony samorządowej.

Efektem poruszenia na sesji tematu funduszu było przyjęcie głosami posiadającej większość w radzie miasta Koalicji Obywatelskiej apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o równe traktowanie mieszkańców przy podziale środków z Rządowego Funduszu Programu Inwestycji Lokalnych. Czytamy w nim, że „warunkiem zdrowej demokracji jest, by dotacje były dzielone nie arbitralną decyzją rządu, ale według obiektywnych kryteriów, takich jak poziom spadku dochodów czy liczba ludności”. – Niestety kolejny raz rząd Prawa i Sprawiedliwości, odrzucił podstawowe standardy – zapisano w jego treści.

W apelu podkreślono, że wsparciem rządu cieszyły się inwestycje zgłaszane przez samorządy, w których władze sprawują członkowie Prawa i Sprawiedliwości lub partia rządząca cieszy się sporym poparciem. – Wśród 6 województw z najmniejszym wsparciem na głowę mieszkańca, we wszystkich rządzą marszałkowie z demokratycznej opozycji. W tej grupie jest też kujawsko-pomorskie. Antydemokratyczna polityka dzieli Polaków na lepszych i gorszych oraz pogłębia podziały w społeczeństwie – czytamy w odzewie do premiera.

Rada Miasta opowiada się za jawnością dzielenia publicznych pieniędzy oraz sprawiedliwym traktowaniem Polaków bez względu na ich poglądy polityczne lub miejsce zamieszkania.Panie Premierze, trzy miasta na prawach powiatu z najwyższymi w kraju dotacjami z rządowego Funduszu, to miasta z Pana okręgu wyborczego. Bydgoszczanki i Bydgoszczanie mają uzasadnione zastrzeżenia, że także środki z Europejskiego Funduszu Odbudowy i Rozwoju zostaną przyznawane równie niesprawiedliwie – zapisano w apelu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
18 dni temu

Bruskiemu lepiej nie dawać kasy na inwestycje. Ambicje ma mocarstwowe, a jak przyjdzie co do czego to rozkopie całe miasto, żadnej inwestycji nie wykona w terminie, a winny będzie rząd, że mu dał kasę.

byd_man
byd_man
16 dni temu

Zamiast kolejny raz fikać i się obrażać, może pilnować interesów Bydgoszczy?? Prezydent listy pisze i staje okoniem rządowi, a nasz sąsiad za chwile będzie miał wyłączność na stolicę województwa. Wojewódzkie – lasy państwowe- T., straż pożarna- T., akademia medyczna- T., nawet szczepienia wojewódzkie tylko w T. Kiedyś sprawy urzędowe jeździło się załatwiać do większego/ wojewódzkiego miasta, teraz jeździ się do mniejszego. To tak jakby z Gdańska jechać ze sprawami urzędowymi do Gdyni, albo mieszkańcom Poznania kazać jechać się szczepić do Gniezna…Możliwe tylko w kuj- pom. Ale jakie władze, taka stolica…

lol
lol
16 dni temu

Nie ma jak to realizować politykę władz toruńskiej platformy. Ciekawe dlaczego w tematach samorządowych telefon w drugą stronę do marszałka po tak szybko w naszych sprawach nie działa.
Ciekawe kto wybrał „nasze” władze, mieszkańcy czy struktury wojewódzkie jak było za PRL??

Powiązane treści