Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rząd PiS dał 7 milionów na bydgoskie zabytki. Bruski: Powinniśmy dostać 22,5 miliona

Dodano: 19.07.2023 | 12:09

Na zdjęciu: Prace na Wyspie Młyńskiej to jedno z dwóch zadań, które otrzymały dotacje w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Fot. Nikodem Mulczyński

Premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński przed weekendem ogłosili listę zadań, które otrzymają rządowe dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Bydgoszcz otrzymała siedem milionów złotych z puli ponad 2,5 miliarda złotych; politycy PiS cieszą się z sukcesu, a prezydent Rafał Bruski uważa, że to za mało, a Bydgoszcz, tak jak inne duże miasta, jest traktowana niesprawiedliwie.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma za zadanie wspieranie samorządów w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach zabytków. Władze centralne przeznaczyły na niego ponad 2,5 miliarda złotych. – Dofinansowania nawet do 3,5 mln zł zostaną przekazane samorządom w całej Polsce. Otrzyma je ponad 4800 projektów odbudowy i konserwacji zabytków – ogłosili w piątek premier Mateusz Morawiecki i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W ramach rządowego programu Bydgoszcz otrzyma siedem milionów złotych dotacji; po 3,5 miliona złotych zostanie przyznane na rewitalizację Wyspy Młyńskiej wraz z infrastrukturą techniczną oraz na prace ratunkowe dachu i ścian kościoła akademickiego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Klarysek). – Nie pozwolimy, aby wspaniałe pamiątki polskiej kultury odeszły w zapomnienie! Bydgoszcz otrzyma dzięki temu siedem milionów złotych, a do naszego regionu popłyną niemal 63 mln zł na rewitalizacje zabytków – cieszył się minister Łukasz Schreiber.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Przedwojenna kamienica przy Gdańskiej ma zniknąć. Bydgoszcz G10 pokazuje, jak może wyglądać po jej zachowaniu


Prezydent Rafał Bruski uważa, że siedem milionów na odnowę bydgoskich zabytków to niewystarczająca kwota. – Rozdzielono 2,5 mld zł na 4800 zadań. Jeśli pieniądze byłyby dzielone w przeliczeniu na jednego mieszkańca, bydgoszczanie powinni otrzymać 22,5 mln zł. Tymczasem na 10 zadań zgłoszonych przez Miasto Bydgoszcz, dofinansowanie dostaną tylko dwa. Po rządowych cięciach, bez zewnętrznych funduszy mimo gotowych dokumentacji, musimy nadal wstrzymywać się z wieloma kosztownymi przedsięwzięciami, jak choćby z odbudową tendrowni czy remontem pałacu w Ostromecku, który w rzeczywistości jest jedną z wizytówek całego regionu – dodaje prezydent.

Urzędnicy ratusza podkreślili, że poza 3,5 milionami na odnowienie Wyspy Młyńskiej (mają one trafić np. na odnowienie międzywodzia) rząd odrzucił wnioski dotyczące odrestaurowania innych miejskich zabytków, np. modernizacji zespołu placówek opiekuńczo – wychowawczych przy ul. Traugutta, remontu Pałacu w Ostromecku, gmachu VI LO czy budynku Zespołu Szkół Mechanicznych przy Świętej Trójcy, prac wewnątrz Młynów Rothera czy wspomnianej przez Bruskiego odbudowy zabytkowej tendrowni.

CZYTAJ WIĘCEJ: Stan resztek bydgoskiej parowozowni pogorszył się. Ratusz chce je lepiej zabezpieczyć

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
4 miesięcy temu

Biedny ten „nasz” Prezydent. Oszukali go. Najpierw Całbecki, teraz rząd. Normalnie przegryw.

Jan
Jan
4 miesięcy temu

Panie Prezydencie. Czas już odejść na emeryturę. Niech przyjdzie jakiś wizjoner tego miasta, który w końcu popchnie je do przodu. Owszem, miasto się zmieniło, ale można było zrobić dużo więcej. Upadły sport w mieście, komunikacja, niewykorzystany potencjał Myślęcinka, bulwary to tylko kilka minusów. Pozdrawiam

Janusz z Dworca Wschodniego
Janusz z Dworca Wschodniego
4 miesięcy temu

Ten to tylko płakać potrafi…z każdym wojenki prowadzi,ze wszystkimi skłócony a później płacz że mają go d…pie
Cały Rafał Bruski

Sebastian
Sebastian
4 miesięcy temu

Niestety tu Bruski ma rację. Przytoczył merytoryczne argumenty. Przykre że zwollenicy pis tego nie widzą….jeszcze bardziej przykre że tymi komentarzami udowadniają że nie zależy im na Bydgoszczy- byleby chwalić rzad.. .

stary dziad
stary dziad
4 miesięcy temu

Prezydent Bydgoszczy powinien mieszkać w Bydgoszczy. Gdzie mieszka Rafau ? W Pawłówku. Proponuję aby został wójtem Pawłówka. Skoro Bydgoszczy mu śmierdzi ….

stary dziad
stary dziad
4 miesięcy temu

do Sebastiana : w 2015 Rafau podpisał wiernopoddańczy list do Komorowskiego.
Nadstawiał pleców aby Szczynukowicz aka Komorowski mógł wsiąść na perszerona.
Od ośmiu lat wszędzie gdzie może obrzyguje rządzących.
Dlaczego antypisowiec ma dostawać jakieś ekstra frukty od rządu, którego non stop obraża ?
Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie….

Sebastian
Sebastian
4 miesięcy temu

Stary dziad- po co kłamiesz? Bruski mieszka na Osowej Górze. Po 2 przyznajesz zatem że rząd przyznaje dotacje w zależności od poglądów samorządów….czyli komuna wróciła….za czasów PO czy SLD samorządy miały swoje środki niezależnie do kogo należała władza. Taka drobna różnica….rzygac się chce na klamstwa i powrót do komunistycznych metod władzy pis.

stary dziad
stary dziad
4 miesięcy temu

do Sebastiana : 1. Osowa Góra ? Stare dzieje. Ten adres Bruskiego jest już dawno nieaktualny. Teraz jest Pawłówek. 2. komuna nie polega na tym że rząd przyznaje dotacje w zależności od poglądów. Komuna polega na mordowaniu przeciwników politycznych, na likwidowaniu prywatnej własności, na odbieraniu godności osobistej podczas wielogodzinnego stania w kolejkach po kawałek mięsa czy po pralkę. 3. Jak to było w tą niezależnością samorządową za czasów PO, to najlepiej określił ichni minister, niejaki Włodzimierz Karpiński : ,, a chuj tam z tą Polską wschodnią ”. Mam w dupie PiS, ale powrót PO do władzy to realizacja rozszerzenia tego… Czytaj więcej »

Sebastian
Sebastian
4 miesięcy temu

Do starego dziada. Fajnie ze potwierdzasz ze rządy pis to komuna- ginące matki w szpitalach ponieważ nie mogą dokonać aborcji w przypadku zagrożenia życia….pozbawianie godności jak przypadek pani do której do szpitala przyjechała policja…..co do Polski wschodniej…tak przypadkowo dostaje najwięcej dotacji w Polsce i ma specjalny program- rozwój polski wschodniej do którego nie zaliczono kujawsko pomorskiego pomimo że ma wskaźniki zamożności porównywalne z tamtymi województwami ( tez Warmińsko mazurskim oczywiście zaliczonym do tego programu) . Tak czy inaczej dyskryminowanie wybranych samorządów w Polsce to fakt- nie ma to nic wspólnego z uczciwością i sprswiedluwoscia . Tam właśnie wygląda Polska rządzona… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
4 miesięcy temu

PISomaki zawsze będą krytykować Prezydenta , taka ich natura Bydgoszcz jest coraz piękniejsza i to sa opinie gości odwiedzających nasze miasto , a to ze dostaliśmy mniej niż sie nam nalezy to jest przykra prawda Dzielnica Bydgoszczy ,torun czy jakoś tak mająca 1/4 stałych mieszkańców w porównaniu do Centrum dostała 10 mln No ale ojciec narodu ma lepsze dojścia Gdyby nie studenci z Bydgoszczy to Fordon byłby wieksza dzielnica pod względem mieszkańców . W realiach jakie mamy w ostatnich latach Pan Prezydent radzi sobie nad wyraz dobrze i basta