Bydgoszcz
2C
Przelotne opady
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 3 • L 2
3C
Sob
4C
Nd
4C
Pon
5C
Wt
5C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISąd staje po stronie Arrivy. Czy marszałek będzie musiał ogłosić przetarg?
Arriva
04.11.2015 | 16:28

Sąd staje po stronie Arrivy. Czy marszałek będzie musiał ogłosić przetarg?

Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zarząd województwa zbyt późno zmienił tryb udzielenia zamówienia na wykonywanie połączeń kolejowych w regionie.

Na zdjęciu: Arriva wykonuje część połączeń w województwie kujawsko-pomorskim od końcówki 2013 roku.

Fot. Arriva

Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił zdanie spółki Arriva i zablokował możliwość udzielenia zamówienia z tzw. wolnej ręki na obsługę linii kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem Przewozom Regionalnym – poinformowało Radio PiK. Reprezentanci urzędu marszałkowskiego już zapowiedzieli kasację od tej decyzji.

Przypomnijmy, że w połowie roku marszałek Piotr Całbecki ogłosił wycofanie się województwa z planu przeprowadzenia przetargu na realizację części połączeń kolejowych w regionie. Chodzi o linie zelektryfikowane, które od końca 2013 roku obsługuje Arriva na mocy wygranego wówczas postępowania (między innymi na trasie z Bydgoszczy do Nakła czy Twardej Góry). Całbecki planował jednak przekazanie ich od grudnia Przewozom Regionalnym, dla których miał to być element planu naprawczego. Rząd zgodził się bowiem wesprzeć znajdującą się w fatalnej kondycji finansowej spółkę pod warunkiem, że marszałkowie zapewnią jej pracę.

Z tym ruchem marszałka Całbeckiego nie pogodziła się Arriva, która skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Jej zdaniem, informacja o zmianie trybu z przetargowego na bezprzetargowy odbyła się z naruszeniem przewidzianych przepisami Unii Europejskiej terminów. WSA podzielił ten pogląd. – Organizator transportu (zarząd województwa – dod. ED) powinien przekazać tę informację zainteresowanym z półrocznym wyprzedzeniem. Poza tym, nie wykazał, że dokonał zmiany trybu niezwłocznie – wyjaśniała na antenie radia Joanna Brzezińska, sędzia WSA w Bydgoszczy.

Przedstawiciele marszałka zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji. Twierdzą, że stoi za nimi orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z kolei reprezentanci skarżącego, a więc Arrivy, liczą, że wobec takiego rozstrzygnięcia WSA wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na realizację przewozów kolejowych w regionie na liniach obsługiwanych przez nią od niemal dwóch lat.

Na ruchy w tej sprawie pozostało bardzo mało czasu – pod koniec pierwszej połowy grudnia w życie wchodzi bowiem nowy rozkład jazdy na kolei.

Do tematu wrócimy.


Powiązane treści