Bydgoszcz
10C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 11 • L 9
15C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
13C
Nd
14C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSamolot dla VIP-ów wylądował w Bydgoszczy. Będzie serwisowany w WZL nr 2 [WIDEO, ZDJĘCIA]
29.07.2017 | 17:45

Samolot dla VIP-ów wylądował w Bydgoszczy. Będzie serwisowany w WZL nr 2 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Gulfstreamem G550 będą latały najważniejsze osoby w kraju.

Na zdjęciu: Samolot będzie nosił imię gen. Kazimierza Pułaskiego.

Fot. ST

Drugi samolot dla VIP-ów Gulfstream jest już w Polsce. Uroczystość nadania imienia maszynie odbyła się w sobotę w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, w których G550 będzie serwisowany.

Kiedyś samoloty w Polsce były nieudolne, niesprawne, pochodziły z ZSRR i były serwisowane w Rosji. Po dramacie smoleńskim czarterowano samoloty, które nie pozwalały wykonywać podstawowych zadań. Jednym z głównych celów rządu Beaty Szydło był zakup floty i dzisiaj kończymy ważny etap. Nie trzeba już będzie ukrywać naszych samolotów na pasie startowym, bo inni mają lepsze czy po prostu normalne – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, który uczestniczył w ceremonii nadania imienia samolotowi.

Nowy samolot jest dużo wygodniejszy i cichszy. Ma też dobre wyniki w kwestii usterkowości, a podróż ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy skróci się o 45 minut.  Jak mówił wiceminister, taki samolot jest potrzebny, aby prezydent lub premier codziennie mogli rozmawiać z rodakami w innym miejscu. Na pokładzie znajdzie się też m.in. drukarka, który ułatwi prace biurom prasowym – Wydaje się to normalne, ale wcześniej nie było możliwości wydrukowania np. oświadczenia – tłumaczył wiceminister

Obejrzyj wypowiedź Bartosza Kownackiego nt. serwisowania samolotów w WZL nr 2:

Na pokładzie Gulfstreamów polscy politycy będą mogli liczyć na większą prywatność niż np. w Casie. – Kilka lat temu  byłem w gronie osób, które prezydent Bronisław Komorowski zaprosił na lot. Wszystko, co mówił pan prezydent, było słychać, a wiadomo, że takich sytuacji nie powinno być – mówił Kownacki.

Samolotowi, który przewożenie najważniejszych polskich osób rozpocznie za ok. trzy miesiące nadano imię gen. Kazimierza Pułaskiego. Rolę matki chrzestnej powierzono por. Magdalenie Kozak, która jest lekarzem specjalizującym się w medycynie ratunkowej i była uczestnikiem misji w Afganistanie.

Pierwszy Gulfstream trafił do Polski w czerwcu i otrzymał imię księcia Józefa Poniatowskiego. Samoloty będą serwisowane w bydgoskich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2. – Będą tu częstym gościem, choć miejmy nadzieję, że jak najrzadszym i odbywać będą się tylko standardowe prace – mówił Kownacki. G550 są wykorzystywane do przewozu najważniejszych osób w kraju przez kilkanaście państw, m.in. Szwecję, Turcję,  Singapur, Arabię Saudyjską i Ugandę. Polska zamówiła już także trzy Boeingi 737 (dwa nowe i jeden używany).


Powiązane treści