Bydgoszcz
14C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 14 • L 14
16C
Sob
13C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISanepid i policja ramię w ramię przeciwko dopalaczom
dopalacze bydgoszcz
02.10.2018 | 19:36

Sanepid i policja ramię w ramię przeciwko dopalaczom

Na zdjęciu: Narada w WSSE w Bydgoszczy wytyczyła plan działania, który ma skutkować ograniczeniem dostępności do dopalaczy.

Fot. Stanisław Gazda

Narada przedstawicieli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, zorganizowana w siedzibie WSEE, poświęcona była sytuacji epidemiologicznej zatruć środkami zastępczymi w województwie kujawsko-pomorskim. Omówione zostały również aktualne przepisy prawne oraz strategia działań na kolejne lata, prowadzących do  radykalnego ograniczenia liczby „dopalaczy” na polskim „rynku” środków zastępczych.

Mamy pełną świadomość, że nie uda nam się całkowicie pozbyć problemu. Będziemy więc wspólnie przede wszystkim podejmować dalsze działania mające na celu uświadamianie zarówno sięgających po dopalacze, oraz tych, którzy noszą się z takim zamiarem, jak zgubne i niebezpieczne są skutki używania tych środków – mówił podczas dzisiejszego briefingu dr Jerzy Kasprzak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

Obecni na spotkaniu policjanci pionu kryminalnego przyznali, że przestępstwa związane z rozprowadzaniem dopalaczy mają tendencję spadkową, co nie oznacza, że można pozwolić sobie na zmniejszenie czujności.

Przyczynkiem do tego ma być wprowadzany jesienią w życie autorski projekt WSSE w Bydgoszczy pn. „Dopalacze – trzecia strona zjawiska”, który dotyczy edukacji młodzieży począwszy od ostatnich klas szkół podstawowych. Realizacja programu rozpocznie się od powiatów w których notowana jest największa w regionie liczba zatruć dopalaczami (grudziądzki, inowrocławski, bydgoski, toruński, włocławski i świecki) by w późniejszym czasie objąć nim pozostałe powiaty województwa kujawsko-pomorskiego.

W 2017 roku w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano do sierpnia 165 zatruć dopalaczami. W analogicznym okresie bieżącego roku takich zatruć było już 216, co może nie odzwierciedlać skali zjawiska – uspakajano w bydgoskim sanepidzie –  lecz być skutkiem bardziej rzetelnej zgłaszalności takich przypadków.

Posłuchajcie wypowiedzi Jerzego Kasprzaka, Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy oraz Agnieszki Noculak, kierownika działu Oświaty Zdrowotnej WSSE w Bydgoszczy:


Powiązane treści