Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H 4 • L 2
4C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
-0C
Wt
3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSchreiber „małym premierem”? Ma zostać szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów
10.11.2019 | 12:35

Schreiber „małym premierem”? Ma zostać szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów

Na zdjęciu: Jacek Sasin był gościem przedwyborczej konwencji Łukasza Schreibera w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wojciech Szacki i Andrzej Bobiński z „Polityki Insight” oraz Marcin Fijołek z „wPolityce.pl” informują, że poseł PiS z Bydgoszczy i minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber pozostanie bliskim współpracownikiem Mateusza Morawieckiego. Według tych źródeł zostanie on szefem komitetu stałego Rady Ministrów. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Sasina, który obejmie nadzór nad spółkami Skarbu Państwa. O możliwym objęciu nowego stanowiska przez ważną postać lokalnego PiS mówił też inny polityk tej partii Krzysztof Lipiec.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu. W porównaniu z poprzednim gabinetem, dokonano kilku zmian. Jedną z nich jest utworzenie ministerstwa zajmującego się spółkami Skarbu Państwa – resort nadzoru właścicielskiego to odpowiednik zlikwidowanego na początku poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości ministerstwa skarbu. Na jego czele stanie Jacek Sasin – jeden z najważniejszych polityków PiS, cieszący się zaufaniem zarówno premiera, jak i prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Do tej pory Sasin sprawował funkcję szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów (w czerwcu tego roku powołano go także na urząd wicepremiera). Jak wynika z informacji, które w mijającym tygodniu pojawiały się w mediach, w nowym rządzie Morawieckiego dotychczasowe obowiązki Sasina przejmie Łukasz Schreiber. Polityk PiS z Bydgoszczy w minionej kadencji był posłem, a pod koniec listopada 2018 roku został sekretarzem stanu do spraw parlamentarnych w Kancelarii Premiera. W niedawnych wyborach parlamentarnych Schreiber startował z drugiego miejsca na liście ugrupowania w okręgu bydgoskim – uzyskał 30 053 głosów i ponownie objął mandat poselski.

Pierwsze doniesienia na temat objęcia nowej funkcji przez 32-letniego polityka PiS pojawiły się w środę, 6 listopada w podcaście serwisu Polityka Insight „Nasłuch Gabinetowy”. W trakcie audycji pt. „Zagwozdki Kaczyńskiego” Wojciech Szacki i Andrzej Bobiński poruszali temat zmian w rządzie oraz w Kancelarii Premiera. – Drugie najważniejsze stanowisko w Kancelarii Premiera to wydaje mi się będzie kierownictwo Komitetu Stałego. W tej chwili Jacek Sasin jest jego szefem – podkreślił Szacki.

– Komitet Stały to nieobecne w przestrzeni medialnej, ale bardzo ważne ciało. To taki „mini-rząd”; mniej więcej tydzień przed posiedzeniem rządu zbierają się wiceministrowie i dyskutują o tym, jakie projekty ustaw mają trafić na Radę Ministrów. Szef tego ciała, jeśli ma własną, silną pozycję polityczną, jest emanacją Nowogrodzkiej (siedziba PiS – przyp. red.) to ma gigantyczną władze. On mówi, czy dany projekt pójdzie i zostanie „klepnięty” przez rząd, czy jeszcze ma wrócić do resortu i być poprawiany. Szef tego ciała jest w gruncie rzeczy drugą osobą pod względem władzy w rządzie

– opisywał stanowisko Wojciech Szacki. Z doniesień, jakie docierały do dziennikarza „Polityki” i analityka „Polityki Insight” naturalnym kandydatem na zastąpienie Sasina w tej funkcji jest Schreiber, który był wiceprzewodniczącym Komitetu Stałego. – To byłoby takie naturalne zastąpienie – tylko że przez polityka o mocnej pozycji przez polityka młodszego, mniej doświadczonego i co tu dużo ukrywać, ze słabszą pozycją polityczną – analizował Szacki podczas audycji.

Dzień później informacje na temat nowej funkcji dla Schreibera pojawiły się w kolejnym źródle. – Jeśli już mowa o KPRM, to wzmocnione mają zostać kompetencje legislacyjne w ramach samego urzędu, za co odpowiedzialny ma być minister Michał Dworczyk (pozostanie w roli szefa kancelarii), a także Łukasz Schreiber, który prawdopodobnie obejmie tekę szefa komitetu stałego Rady Ministrów – napisał w swoim tekście na temat formowania nowego gabinetu premiera Morawieckiego dziennikarz telewizji wPolsce.pl, portalu wPolityce.pl i tygodnika „Sieci” Marcin Fijołek. Tekst na Twitterze skomentował sam Szacki.

Kolejnym dziennikarzem, który podał wieść o objęciu przez bydgoszczanina ważnego stanowiska był Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski. W swoim artykule „PiS przyspiesza z nowym rządem. Młodzi politycy awansują, kluczowe zmiany w kilku resortach” napisał: – Kto – w miejsce Jacka Sasina, który będzie szefem nowego resortu gospodarczego – zostanie przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów? Tym może zostać młody polityk, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Łukasz Schreiber – stwierdził w czwartkowym tekście Wróblewski.

W piątek na temat Schreibera wypowiedział się natomiast polityk PiS – poseł Krzysztof Lipiec. W rozmowie z Adrianem Klarenbachem na antenie Polskiego Radia 24 stwierdził, ze to poseł z Bydgoszczy „najpewniej” zastąpi Jacka Sasina. – Na jego miejsce mianowany będzie najprawdopodobniej Łukasz Schreiber, który jest młodym i sprawnym politykiem. Wykazał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dlatego zostanie mu powierzona ważna funkcja określana również jako „mały premier”, bo będzie dowodził małym rządem czyli KSRM – przekazał gość PR24.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści