[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sejm zajmie się zmianami w ustawie antycovidowej. Konfederacja: To legalizacja bezprawia i nieponoszenia konsekwencji

Dodano: 15.09.2020 | 21:48

Na zdjęciu: Przedstawiciele bydgoskich struktur Konfederacji swoją konferencję prasową zorganizowali przed biurem Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Gdańskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Już jutro (16 września) po miesięcznej przerwie prace wznawia sejm. Na pierwszym posiedzeniu niższej izby parlamentu rozpatrywana będzie m.in. ustawa antycovidowa. Jej krytykami są przede wszystkim przedstawiciele Konfederacji.

Chodzi o projekt tzw. ustawy abolicyjnej dla urzędników. Mowa o artykule 10d, który mówi o tym, że „nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione”.

Przedstawiciele bydgoskich struktur Konfederacji swoją konferencję prasową zorganizowali przed biurem Prawa i Sprawiedliwości. – Jest to skandaliczna ustawa i nią Prawo i Sprawiedliwość wyprowadza Polskę z Europy i wprowadza do kręgu państw azjatyckich jak Kazachstan, Kirgizja, Mongolia. Tam taki przepis byłby zupełnie normalny – mówi Marcin Sypniewski. – Dawniej w systemach prawnych jedyną osobą, która nie podlegała karze jeśli zrobiła coś złego, to był król.

Wprowadzeniem ustawy „bezkarność plus” PiS spowoduje, że w Polsce milion urzędników będzie traktowanych jak królowie, którym nie można nic zrobić, bo oni walczą z pandemią. Będą mogli łamać dowolne przepisy, łamać obowiązki i pozostaną bezkarni

– podkreśla i ocenia, że przepisy są niejasne. – Będą podlegały różnym interpretacjom, gdyż nikt nie wie czym jest walka z pandemią – dodaje. Wzywa polityków PiS, aby nie głosowali za tą ustawą. Reprezentująca Ruch Narodowy Joanna Geisler-Grygrowicz podkreśla, że jeśli projekt ustawy przejdzie, to śledczy nie będą mogli ścigać osób, które wydają publiczne pieniądze. – Jest to złe, bo np. minister Sasin czy były minister zdrowia Szumowski będą mogły spać spokojnie. Jest to legalizacja bezprawia i nieponoszenia konsekwencji za to – dodaje.

Politycy Konfederacji swój apel skierowali również na piśmie.

Tymczasem ustawa wzbudza szereg emocji także w samej Zjednoczonej Prawicy. Jak przekazuje portal onet.pl, przeciwko zmianom w ustawie zagłosuje Solidarna Polska, podobnie najprawdopodobniej postąpi Porozumienie.

Sejm zajmie się zmianami w ustawie antycovidowej. Konfederacja: To legalizacja bezprawia i nieponoszenia konsekwencji
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments