Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 20 • L 18
22C
Czw
19C
Pt
22C
Sob
25C
Nd
26C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoSeniorzy mogą zmienić Bydgoszcz. Ruszają darmowe warsztaty
16.10.2019 | 12:20

Seniorzy mogą zmienić Bydgoszcz. Ruszają darmowe warsztaty

Na zdjęciu: Plakat promujący projekt.

Fot. mat. prasowe

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy zaprasza seniorów na cykl darmowych spacerów badawczych i warsztatów. Będą one dotyczyć przede wszystkim dostosowania przestrzeni publicznych pod ich potrzeby i oczekiwania. Pierwsze zajęcia odbędą się już w listopadzie.

Jak przekonują przedstawiciele Społecznego Rzecznika Pieszych, warsztaty „Miasto przyjazne seniorom” mają pomóc w zmienieniu bydgoskich ulicach. – Chcemy spojrzeć na miasto oczami seniorów i równocześnie zachęcić ich do wyjścia z domu. Przestrzeń publiczna jest pod wieloma względami niedostosowana do potrzeb osób starszych: wysokie krawężniki, brak ławek, schody w najmniej spodziewanych miejscach, brak poręczy – to tylko niektóre niedogodności, z którymi osoby starsze muszą się mierzyć w mieście – przekonuje stowarzyszenie.

Spacery i warsztaty

W ramach projektu Społeczny Rzecznik Pieszych zorganizuje serię spacerów badawczych. – Podczas nich będziemy zastanawiać się nad możliwością wprowadzenia usprawnień i udogodnień, które ułatwiłyby poruszanie się seniorom po mieście. Uczestnicy projektu będą mogli wskazać w przestrzeni miejskiej problemy i bariery architektoniczne, z którymi borykają się w swoim otoczeniu na co dzień – zachęca stowarzyszenie.

Spostrzeżenia i wymagania osób starszych będą przedmiotem analizy na warsztatach, podczas których seniorzy będą wspólnie z organizatorami zastanawiać się, co można ulepszyć w Bydgoszczy. Wszystkie spotkania będą odbywać się soboty od godz. 11:00. Spacery i warsztaty są bezpłatne i połączone z darmowym poczęstunkiem.

Kto może wziąć udział?

Projekt przeznaczony jest do wszystkich mieszkańców – głównie dla osób w wieku 65+ zamieszkujących na obszarze objętym programem Rewitalizacji Miasta Bydgoszczy – czyli na Śródmieściu, Bocianowie, Okolu, Wilczaku, Błoniu, oraz Fordonie. W szczególności jest on kierowany do osób, które na co dzień nie wychodzą z domu, znajdują się w niekorzystnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej, są w jakikolwiek sposób niesamodzielne.

Spotkania informacyjne będą odbywać się w każdy poniedziałek października w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5, sala 3, w godz. 16:00-18:00. Pilotażowy spacer badawczy po Śródmieściu odbędzie się w sobotę 26 października 2019 r. – początek o godz. 10:00 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5.

Dodatkowych informacji udzielają:
Paweł Górny, Przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych – tel. 608 495 375
Marzena Błaszczyk, Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych – tel. 661 226 240

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści