Bydgoszcz
23C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 24 • L 23
25C
Czw
24C
Pt
24C
Sob
22C
Nd
22C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeSiedziba NFZ w fazie wykończeniowej [ZDJĘCIA]
27.04.2017 | 17:38

Siedziba NFZ w fazie wykończeniowej [ZDJĘCIA]

Oddanie budynku do użytku powinno nastąpić pod koniec września br.

Na zdjęciu: Firma ALSTAL deklaruje, że dotrzyma terminu zakończenia prac budowlanych.

Fot. Stanisław Gazda

Nowa siedziba NFZ przy ul. Łomżyńskiej nabiera już coraz realniejszych kształtów i coraz bardziej przypomina obiekt z projektu wykonawcy – firmy ALSTAL.

Paweł Ceglarek – kierownik projektu oraz Maciej Jersz – kierownik budowy, powiedzieli nami, iż obecnie trwają prace wykończeniowe, wstawione zostały ścianki działowe, prowadzone są roboty malarskie, ma również miejsce montaż sufitów podwieszanych. Dobiegło końca montowanie instalacji elektrycznej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i sanitarnej. W najbliższych dniach prowadzone będą prace montażowe ślusarki wewnętrznej.

Pomyślano także o osobach niepełnosprawnych. W budynku znajduje się winda, wszelkie podjazdy są płaskie, wydzielone zostały również miejsca parkingowe. W budynku, dla potrzeb niepełnosprawnych przystosowane zostały łazienki. Trwają również prace na zewnątrz – związane z zagospodarowaniem terenu i doprowadzeniem dojazdu do budynku.

W centralnej części budynku montowany jest świetlik – konstrukcja o wymiarze 16×16 metrów zainstalowana w dachu, wykonana z płyt poliwęglanowych. Świetlik będzie miał za zadanie doświetlać aulę dla klientów oraz dużą donicę z zielonym drzewkiem, która tam zostanie umieszczona.

Zakończenie prac budowlanych powinno nastąpić pod koniec września.

Wykańczany obiekt skonsoliduje trzy nadal jeszcze funkcjonujące siedziby  Oddziału Funduszu w jednym miejscu oraz rozszerzy bazę lokalową. Jest to konieczne zarówno z punktu widzenia ekonomicznego (obecnie płacimy za utrzymanie 2 siedzib: przy Mickiewicza 15 i Słowackiego 3 oraz wynajmujemy pomieszczenia w budynku, przy ul. Warszawskiej 10 ), jak i interesantów – informuje Barbara Nawrocka – rzecznik prasowy K-P OW NFZ w Bydgoszczy.

Obecne rozproszenie siedzib K-P OW NFZ – zdaniem rzeczniczki – nie jest dobrze odbierane przez mieszkańców. Oddział Funduszu, przed rozpoczęciem procedury, przeprowadził badania ankietowe wśród ubezpieczonych. Celem badania było uzyskanie obiektywnych informacji na temat lokalizacji K-P OW NFZ w jednym budynku. 76 % ankietowanych uważało, że dla wygody petentów wszystkie wydziały/punkty obsługi powinny być zlokalizowane w jednym miejscu.

W nowej siedzibie, przy ul. Łomżyńskiej, będą się znajdowały wszystkie wydziały, które obecnie są rozproszone w trzech budynkach i zmuszają pacjentów załatwiających sprawy związanych z Funduszem  do przemieszczania się w różne miejsca Bydgoszczy. Często są to osoby niepełnosprawne, poruszające się o kulach, które muszą potwierdzić w Funduszu np. zlecenie na środki pomocnicze i przedmioty ortopedyczne (ul. Słowackiego), ale już złożenie wniosku na leczenie uzdrowiskowe jest możliwe przy ul. Warszawskiej.  Niemałym obecnie utrudnieniem jest brak w okolicy obecnych budynków  bezpłatnych parkingów, z których mogliby korzystać pacjenci.

K-P OW NFZ w grudniu 2013 roku kupił działkę przy ul. Łomżyńskiej 33 i jest jego właścicielem. W sierpniu 2014 roku  została podpisana umowa z inwestorem zastępczym. W styczniu 2015 roku w wyniku przetargu zawarto  umowę   na usługi projektowe – zakończone w lipcu 2015 roku.

Jak podaje K-P OW NFZ – środki finansowe na realizację inwestycji przy ul. Łomżyńskiej pochodzą z rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych NFZ i, z całą stanowczością podkreślam, iż w żaden sposób nie zmniejszają one puli środków  przeznaczonych na  finansowanie świadczeń zdrowotnych. Nie można ich również przekazać na te świadczenia.

Dotychczasowe budynki – przy ul. Mickiewicza i Słowackiego zostaną sprzedane (budynek przy Warszawskiej jest wynajmowany), co pozwoli na pokrycie części kosztów inwestycji. Rezygnacja z wynajmu też da określone oszczędności – czytamy w komunikacie K-P OW NFZ.


Powiązane treści