Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI„Sięgnij po sukces”: Dzień Osób z Niepełnosprawnością już jutro w WSG
10.05.2018 | 10:01

„Sięgnij po sukces”: Dzień Osób z Niepełnosprawnością już jutro w WSG

Na zdjęciu: Niepełnosprawni nie oznacza, że wykluczeni!

Fot. Stanisław Gazda

11 maja Bydgoski Oddział ZUS wspólnie z PFRON oraz zaprzyjaźnionymi instytucjami organizuje Dzień Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem „Sięgnij po sukces”.

Celem wydarzenia jest zachęcenie osób z niepełnosprawnością do aktywności zawodowej i społecznej, a także zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością.

11 maja w godz. 10.00 – 14.00 do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki, ul. Królowej Jadwigi 14 w Bydgoszczy mieć będą miejsce ciekawe prelekcje, występy artystyczne oraz spotkania m.in: ze specjalistami ZUS, od których będzie można się dowiedzieć, m.in. jak uzyskać rentę i jak ją zwiększyć, jakie inne świadczenia się należą. Będzie można także założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych na www.zus.pl, by jak najwięcej spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych załatwiać przez internet.

Eksperci z PFRON opowiedzą, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pracownicy NFZ poinformują o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia (np. sprzętu ortopedycznego czy środków higienicznych); pomogą założyć konto na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta (zip.nfz.gov.pl). Z kolei eksperci z ITS wskażą możliwości adaptacji pojazdów dla osób z niepełnosprawnością i jak załatwić formalności, by zaadaptować pojazd.

PROGRAM Dnia Osób z Niepełnosprawnością, 11 maja 2018 r. w godz. 10.00 – 14.00 (miejsce – Akademicka Przestrzeń Kulturalna przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, ul. Królowej Jadwigi 14):

10.00 – 10.15 Powitanie gości przez Dyrektora Bydgoskiego Oddziału ZUS, prezentacja stanowisk informacyjnych: Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych, Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatowego Urzędu Pracy, Fundacji Aktywacja, Poczty Polskiej, bydgoskiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Biura ds. Osób Niepełnosprawnych działającego przy Wyższej Szkole Gospodarki, Zarządu Okręgowego w Bydgoszczy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, szkoły jazdy z samochodem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, firmy zajmującej się przystosowaniem samochodów dla osób niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
10.15 – 10.40 Występ artystyczny młodzieży z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.
10.40 – 11.10 Wykład przedstawiciela Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
11.10 – 11.20 Wykład przedstawiciela Fundacji Aktywacja.
11.20 – 11.30 Wykład przedstawiciela Biura ds. Osób Niepełnosprawnych działającego
przy WSG.
12.0 – 12.00 Przerwa kawowa.
12.00– 13.00 Prezentacja osób niepełnosprawnych, które osiągnęły sukces: Karolina Rzepa Wychowanka Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a, wielokrotna mistrzyni Polski i reprezentantka Polski w mistrzostwach Europy i Świata w kręglach klasycznych i bowlingu, a obecnie trenująca jazdę na rowerze w tandemie – z przewodnikiem i przygotowująca się do paraolimpiady w Tokio, Karolina Kucharuk – uczestniczka kursów zawodowych organizowanych przez Fundację Aktywacja, która na bazie zdobytych umiejętności podjęła współpracę z ogólnopolską firmą będącą znanym na rynku wydawcą prasy i liderem w dziedzinie mediów, aktualnie specjalizująca się w zakresie reklamy i mediów w Internecie.
13.00 – 13.30 Prezentacja firmy przystosowującej samochody dla osób niepełnosprawnych
z prezentacją auta dostosowanego na potrzeby osób niepełnosprawnych.
13.30 – 14.00 Wykład Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Powiązane treści