Bydgoszcz
0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 1km/h W
H 2 • L -1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportSkłady skompletowane. Żużlowa Polonia i jej rywale odsłaniają karty na sezon 2020
David Bellego, Dimitri Berge
24.11.2019 | 16:26

Składy skompletowane. Żużlowa Polonia i jej rywale odsłaniają karty na sezon 2020

Na zdjęciu: David Bellego (kask żółty) i Dimitri Berge (czerwony) będą w sezonie 2020 liderami żużlowej Polonii w I lidze.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zakończyło się trwające dwa tygodnie żużlowe okienko transferowe. Drużyny występujące w PGE Ekstralidze, I lidze i II lidze skompletowały już składy na sezon 2020.

Kluby żużlowe wcześniej mogły prowadzić negocjacje z zawodnikami i uzgadniać z nimi warunki kontraktów, jednak oficjalnie dopiero od 1 listopada do 14.11. mogły z żużlowcami podpisywać umowy na starty. Kolejne okienko rozpocznie się już w trakcie trwania sezonu ligowego, jednakże pracodawców cały czas mogą poszukiwać ci zawodnicy, którzy nie mają żadnej przynależności klubowej. My, póki co, zapraszamy na podsumowanie okienka transferowego w żużlowej I lidze.

ZOOLESZCZ POLONIA BYDGOSZCZ
Przedłużyli kontrakty:
Kamil Brzozowski, Josh Grajczonek, Dimitri Berge, Valentin Grobauer, Tomasz Orwat, Matic Ivacic, Mateusz Jagła.
Pozyskani: David Bellego (Power Duck Iveston PSŻ Poznań), Kai Huckenbeck (Orzeł Łódź), Andreas Lyager, Nikodem Bartoch (obaj Euro Finannce Polonia Piła), Brayden McGuinness (bez klubu), Mateusz Błażykowski (Car Gwarant Start Gniezno).
Ubyli: Rene Bach (OK Bedmet Kolejarz Opole), Ondrej Smetana (Wolffe Wittstock/Niemcy), Marcin Jędrzejewski (Wilki Krosno), Marcel Studziński (Car Gwarant Start Gniezno), Damian Adamczak, Mikołaj Curyło, Oskar Ajtner-Gollob.

Prezes i właściciel beniaminka żużlowej I ligi Jerzy Kanclerz na początku okienka transferowego postawił przede wszystkim na stabilizację. Szybko uzgodnił i następnie przedłużył kontrakty z Kamilem Brzozowskim, Dimitrim Berge, Joshem Grajczonkiem i Tomaszem Orwatem, czyli czwórką zawodników, która walnie przyczyniła się do awansu Polonii na zaplecze PGE Ekstraligi. Ważną umowę mają także Mateusz Jagła i Słoweniec Matic Ivacic.
Na Sportowej 2 nie było żadnej spektakularnej „bomby transferowej”, choć wielu oczami wyobraźni na Sportowej 2 widziało m.in. Amerykanina Grega Hancocka czy Szweda Antonio Lindbaecka, którzy w przeszłości jeździli już w barwach Polonii. Tak się jednak nie stało, a zamiast nich na Sportową trafili m.in. Francuz David Bellego, który w 2019 roku był najskuteczniejszym zawodnikiem II ligi w barwach Power Duck Iveston PSŻ Poznań, czy Niemiec Kai Huckenbeck, mający za sobą również przeszłość startów w bydgoskim zespole w I lidze. W 2016 roku to właśnie bardzo dobra postawa Niemca pozwoliła bydgoszczanom utrzymać się na tym szczeblu rozgrywkowym. Ponadto, do zespołu dołączyli bardzo solidny w 2019 roku Duńczyk Andreas Lyager, a z Australii pozyskano Braydena McGuinnessa, którego do Polonii polecił… bydgoski fotoreporter Jarosław Pabijan.

W ostatnich dniach okienka, formację młodzieżową Polonii wzmocnił Nikodem Bartoch, którego pozyskano z Euro Finannce Polonii Piła, zaś czwartym młodzieżowcem w talii będzie Mateusz Błażykowski. Jego pozyskanie ma zwiększyć pole manewru bydgoskiej drużyny w występach w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów (dość wspomnieć, że w 2019 bydgoski zespół miał z tym problem).  W tym samym cyklu prawdopodobnie wystartuje też Wiktor Przyjemski, który w maju 2020 r. będzie zdawał egzamin na motocykle o pojemności 500 ccm i jeśli sprawdzian wypadnie pozytywnie, będzie mógł dołączyć do składu Polonii. W lidze – zgodnie z regulaminem – będzie mógł startować po ukończeniu 16. roku życia.

Warto w tym miejscu również wspomnieć o tych zawodnikach, którzy z Polonią się pożegnali. Na drugoligowym szczeblu nadal oglądać będziemy Rene Bacha i Marcina Jędrzejewskiego. Duńczyk przez dwa sezony był ważną postacią w zespole, ale w pierwszym meczu finału II ligi w Poznaniu kompletnie zawiódł, zdobywając jeden punkt. Jak się okazało, był to jego ostatni występ w barwach Polonii, bo w 2020 roku Bach wzmocnił OK Bedmet Kolejarza Opole. W tej samej klasie rozgrywkowej wystartuje także Marcin Jędrzejewski, który związał się kontraktem z Wilkami Krosno. Nowych pracodawców mają także Marcel Studziński – podpisał kontrakt z gnieźnieńskim Startem oraz Czech Ondrej Smetana, który ma wzmocnić beniaminka II ligi – niemieckie Wolffe Wittstock.

OPINIA
Leszek Tillinger: Przy odrobinie szczęścia Polonię stać na play-offy

Były prezes żużlowej Polonii w rozmowie z nami ocenia skład, jaki zbudowano na Sportowej 2 oraz siłę rywali bydgoskiej drużyny w I lidze.

Szymon Fiałkowski: 14 listopada zakończyło się okienko transferowe w polskim żużlu. Jak ocenia pan skład zbudowany przez Polonię na sezon 2020?
Leszek Tillinger: Został on zbudowany na tyle, na ile starczy środków na utrzymanie zawodników. Jednakże uważam, że to jest ciekawy zespół, zwłaszcza, że pozyskano Kaia Huckenbecka czy Davida Bellego.

Sądzę, iż tę drużynę stać na środek tabeli, a przy odrobinie szczęścia nawet na walkę o fazę play-off. Na pewno, zespół będzie groźny w meczach na własnym torze.

Jak skład Polonii oceniłby pan na tle ligowych przeciwników, choćby rywala zza miedzy – Apatora Toruń?
Patrząc teoretycznie – nazwiska mówią za tym, że zespół toruński jest najsilniejszy w stawce pierwszoligowców. Pamiętamy jednak, że także w ekstralidze ta drużyna miała skład na walkę o medale, a w tym roku spadła do I ligi.

Która z drużyn włączy się więc do walki o awans? Bo pojawiają się opinie, że to może być najciekawszy od lat sezon na zapleczu PGE Ekstraligi.
Myślę, że po raz pierwszy od dawna kluby bardzo poważnie podeszły do sezonu i widać to po tym, jakie transfery zostały dokonane. Te składy są dobrze dobrane do poszczególnych drużyn. Niezłe zespoły zbudowały drużyny z Łodzi, Gniezna czy Ostrowa Wielkopolskiego. Ta ostatnia ekipa na pewno będzie walczyła o czołową czwórkę.

PODSUMOWANIE OKIENKA TRANSFEROWEGO W KLUBACH ŻUŻLOWEJ I LIGI

ARGED MALESA TŻ OSTROVIA OSTRÓW WIELKOPOLSKI
Przedłużyli kontrakty: Grzegorz Walasek, Tomasz Gapiński, Sam Masters, Nicolai Klindt.
Pozyskani: Rafał Okoniewski (Orzeł Łódź), Adrian Cyfer (Zdunek Wybrzeże Gdańsk), Kacper Grzelak, Jakub Poczta, Jakub Krawczyk, Sebastian Szostak (wychowankowie).
Ubyli: Kamil Nowacki (truly.work Stal Gorzów), Aleksander Łoktajew (Orzeł Łódź), Marcin Kościelski (Wolffe Wittstock/Niemcy).

CAR GWARANT START GNIEZNO
Przedłużyli kontrakty: Jurica Pavlić, Adrian Gała, Kevin Fajfer, Oskar Fajfer, Damian Stalkowski.
Pozyskani:
 Nick Agertoft (Dania, bez klubu), Marcel Studziński (Zooleszcz Polonia Bydgoszcz), Frederik Jakobsen (truly.work Stal Gorzów), Timo Lahti (Lokomotiv Daugavpils), Patryk Fajfer (Euro Finannce Polonia Piła).
Ubyli: Mirosław Jabłoński (Orzeł Łódź), Mateusz Błażykowski (Zooleszcz Polonia Bydgoszcz), Andrej Kudriaszow (Lokomotiv Daugavpils).

UNIA TARNÓW
Przedłużyli kontrakty: Peter Ljung, Daniel Kaczmarek, Artur Mroczka, Ernest Koza, Mateusz Cierniak, Dawid Rempała, Przemysław Konieczny, Dawid Rempała.
Pozyskani: Michał Gruchalski (Włókniarz Częstochowa), Kim Nilsson (Zdunek Wybrzeże Gdańsk).
Ubyli: Wiktor Kułakow (Apator Toruń), Artur Czaja (OK Bedmet Kolejarz Opole).

ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
Przedłużyli kontrakty: Mikkel Bech, Kacper Gomólski, Krystian Pieszczek, Jacob Thorssell, Karol Żupiński. Pozyskani: Peter Kildemand (truly.work Stal Gorzów), Robert Chmiel (PGG ROW Rybnik), Rasmus Jensen, Piotr Gryszpiński, Marcel Szymko (wszyscy Euro Finannce Polonia Piła).
Ubyli: Kamil Zieliński (MRGarden GKM Grudziądz), Jonas Seifert-Salk (OK Bedmet Kolejarz Opole), Kim Nilsson (Unia Tarnów), Adrian Cyfer (Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski), Wiktor Majchrzak, Oskar Rowecki (szukają klubów).

LOKOMOTIV DAUGAVPILS
Przedłużyli kontrakty: Pontus Aspgren, Jewgienij Kostygow, Kjastas Puodżuks, Francis Gusts, Davis Kurmis, Artiom Trofimow, Oleg Michaiłow.
Pozyskani: Andrej Kudriaszow (Car Gwarant Start Gniezno), Arsłan Fajzulin (wychowanek), Karol Baran (Euro Finannce Polonia Piła), Linus Sundstroem (PGG ROW Rybnik).
Ubyli: Andrej Lebedew (PGG ROW Rybnik), Wadim Tarasienko (Wilki Krosno), Timo Lahti (Car Gwarant Start Gniezno).

ORZEŁ ŁÓDŹ
Przedłużyli kontrakty: Hans N. Andersen, Daniel Jeleniewski, Rohan Tungate, Eryk Borczuch, Aleksander Grygolec, Piotr Pióro.
Pozyskani: Marcin Nowak, Władimir Borodulin (obaj Power Duck Iveston PSŻ Poznań), Norbert Kościuch (Apator Toruń), Mirosław Jabłoński (Car Gwarant Start Gniezno), Aleksander Łoktajew (Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski).
Ubyli: Kamil Kiełbasa, Tobiasz Musielak (obaj Apator Toruń), Kai Huckenbeck (Zooleszcz Polonia Bydgoszcz), Rafał Okoniewski (Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski).

APATOR TORUŃ
Przedłużyli kontrakty: Chris Holder, Jack Holder, Filip Nizgorski, Igor Kopeć-Sobczyński.
Pozyskani: trener Tomasz Bajerski (Power Duck Iveston PSŻ Poznań), Petr Chlupac (Stainer Unia Kolejarz Rawicz), Ryan Douglas, Matias Nielsen (bez klubu), Paweł Hlib (Wilki Krosno), Wiktor Kułakow (Unia Tarnów), Adrian Miedziński (Włókniarz Częstochowa), Tobiasz Musielak (Orzeł Łódź).
Ubyli: Niels Kristian Iversen (truly. work Stal Gorzów), Jason Doyle, Rune Holta (Włókniarz Częstochowa), Norbert Kościuch (Orzeł Łódź), Maksymilian Bogdanowicz, Tim Sorensen (szukają klubów).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści