Skuteczne sposoby na kaszel mokry – jak go wyleczyć?
Dodano: 28.02.2025 | 10:05Na zdjęciu: Szczególnie ważne w przypadku kaszlu mokrego jest też regularne nawadnianie organizmu, co znacznie ułatwia wykrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.
Fot. nadesłane
Kaszel jest odruchem fizjologicznym stanowiącym naturalną reakcję obronną organizmu i ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny, ciał obcych i zanieczyszczeń. Wyróżnia się kilka rodzajów kaszlu, a jednym z nich jest kaszel mokry (inny znany to kaszel suchy). Leczenie mokrego kaszlu jest uzależnione od jego przyczyny i rodzaju. Kaszlu mokrego nie należy hamować – powinniśmy raczej go wspomagać, by pomógł nam oczyścić drogi oddechowe. Więcej na temat skutecznych sposobów na kaszel mokry można znaleźć poniżej.
Czym jest mokry kaszel i jak go rozpoznać? Objawy mokrego kaszlu
Mokry kaszel, inaczej kaszel produktywny, jest mechanizmem obronnym organizmu, który umożliwia oczyszczenie dróg oddechowych i usprawnienie procesów wymiany gazowej. Jest on szczególnie uciążliwy w godzinach porannych, kiedy to w drogach oddechowych gromadzi się najwięcej wydzieliny. Ten rodzaj kaszlu jest głęboki i zwykle towarzyszy mu bulgoczący dźwięk. Cechą charakterystyczną mokrego kaszlu jest częste odkrztuszanie plwociny, czyli wydzieliny pochodzącej z dróg oddechowych. Wydzielina ta może być przezroczysta lub mieć kolor zielonkawo-żółty, jednak nie jest to regułą. U niektórych pacjentów wraz z mokrym kaszlem mogą również występować inne objawy, w tym najczęściej objawy w postaci gorączki, bólu głowy i gardła oraz kataru.
Mokry kaszel – przyczyny najczęściej występujące
Kaszel produktywny może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych przyczyn mokrego kaszlu zalicza się:
- infekcje dróg oddechowych, w tym np. przeziębienie, grypę, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie płuc oraz zapalenie oskrzeli,
- astmę,
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP),
- rozstrzenie oskrzeli,
- mukowiscydozę,
- zakażenie grzybicze dróg oddechowych.
Oczywiście można wyróżnić też szereg innych przyczyn mokrego kaszlu, dlatego jeśli towarzyszą Ci jego objawy, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który zajmie się diagnostyką i ustali odpowiedni w danym przypadku sposób leczenia.
Jak leczyć mokry kaszel?
Leczenie mokrego kaszlu zależy od jego przyczyny i ma za zadanie wspieranie naturalnych mechanizmów mających na celu oczyszczanie dróg oddechowych pacjenta. W leczeniu dolegliwości stosuje się preparaty na kaszel mokry ułatwiające wykrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Leki na mokry kaszel występują w różnych postaciach – są dostępne zarówno syropy na kaszel mokry, jak i tabletki musujące, a nawet preparaty na kaszel mokry w kroplach, które szczególnie sprawdzają się u małych dzieci.
Przy mokrym kaszlu znajdują zastosowanie m.in. leki zwiększające wydzielanie i rozrzedzanie śluzu w oskrzelach. Na mokry kaszel stosuje się również preparaty o działaniu wspomagającym pozbywanie się z dróg oddechowych wydzieliny (leki wykrztuśne). Lekarz może również przepisać pacjentowi leki przyspieszające transport śluzowo-rzęskowy.
Domowe sposoby na kaszel mokry – co może pomóc choremu?
Na mokry kaszel mogą pomóc także domowe sposoby, przy czym nie należy ich stosować jako jedynego i podstawowego sposobu leczenia, a raczej jako terapię wspomagającą, wdrożoną najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Pacjentom zmagającym się z mokrym kaszlem mogą pomóc zioła, w tym zioła znane ze swoich właściwości wykrztuśnych. Polecany jest także imbir, który jest ceniony za właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Jednym ze znanych domowych sposobów na mokry kaszel jest również syrop z cebuli, który można łatwo przygotować samodzielnie.
Szczególnie ważne w przypadku kaszlu mokrego jest też regularne nawadnianie organizmu, co znacznie ułatwia wykrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Ważne jest także dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa chory, w tym ich częste wietrzenie i stosowanie nawilżaczy, które są szczególnie pożądane w okresie grzewczym. Warto również pamiętać o nawilżaniu dróg oddechowych, w czym mogą pomóc inhalacje. Z domowych sposobów na mokry kaszel sprawdza się też aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych. Wsparciem mogą być np. olejki sosnowe, eukaliptusowe oraz majerankowe, w tym np. dodawane w niewielkich ilościach do kąpieli.
- Klucz dynamometryczny – małe narzędzie, wielka precyzja - 25 kwietnia 2025
- Festiwal Smaków Food Trucków już w ten weekend! Jakich dań będzie można spróbować? [LISTA FOOD TRUCKÓW] - 25 kwietnia 2025
- Co czeka na nas w Bydgoszczy w maju? [LISTA WYDARZEŃ ADRIA ART] - 22 kwietnia 2025