Bydgoszcz
15C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 15 • L 15
17C
Wt
18C
Sr
19C
Czw
15C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNakłoPolitykaSławomir Napierała: Rozwijamy naszą współpracę z Metropolią Bydgoszcz
ProNatura_Spalarnia_Podpisanie_Bruski_Napierała_SF
05.01.2018 | 10:54

Sławomir Napierała: Rozwijamy naszą współpracę z Metropolią Bydgoszcz

Burmistrz Nakła podsumował dotychczasową pracę.

Na zdjęciu: Burmistrz Nakła Sławomir Napierała (z lewej), ma zamiar wystartować w wyborach samorządowych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Kontynuujemy cykl podsumowania dokonań włodarzy miast w powiecie nakielskim. Tym razem przepytaliśmy burmistrza Nakła nad Notecią Sławomira Napierałę. 

Pod koniec 2017 r., burmistrz Nakła podpisał wraz z prezydentem Bydgoszczy umowę, na mocy której odpady komunalne z Nakła będą przetwarzane w bydgoskiej ProNaturze. Łącznie trafiać będzie tam około dziewięciu tysięcy ton odpadów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odpady komunalne z Nakła nad Notecią będą przetwarzane w bydgoskiej ProNaturze

– Trzeba spojrzeć mocno wstecz, jeśli chodzi o doprowadzenie do podpisania do tej umowy. Na przełomie 2010 i 2011 roku, były tworzone tak zwane regiony zarządzania odpadami. Na terenie Kujaw i Pomorza, gmina Nakło nad Notecią była przypisana do gminy Wawrzynki (koło Żnina – red.). Najczęściej była tam jedna instalacja do odpadów. Moim zdaniem, bo już wówczas byłem burmistrzem, to był błąd. Jedna instalacja nie zapewniała konkurencji – tłumaczy Sławomir Napierała. – Staraliśmy się, żeby te regionu były większe. Orędownikiem tego pomysłu była ówczesna wiceprezydent Bydgoszczy Grażyna Ciemniak – dodaje włodarz Nakła nad Notecią.

Cały czas działaliśmy i działamy ekonomicznie. Rozmowy z ProNaturą prowadziliśmy wcześniej, a podpisanie umowy to efekt całorocznej współpracy w 2017 roku. Otrzymując od ProNatury lepsze warunki, postanowiliśmy już w 2017 r., zrezygnować ze współpracy z instalacją w Wawrzynkach – podkreśla Sławomir Napierała.

Jakie są planowane najważniejsze inwestycje w Nakle na nadchodzący rok? – To przede wszystkim budowa nowoczesnego parkingu Park and Ride, na 170 aut. Koszt budowy parkingu jest już wyższy, niż pierwotnie zakładaliśmy – mówi Napierała. Miejski ratusz wcześniej szacował koszt inwestycji na ok. 9,5 miliona złotych, ale już teraz wiadomo, że będzie ona kosztowała około 11 milionów złotych. Jak przekazuje włodarz, w trakcie termomodernizacji są budynki szkolne. – Remontujemy szkołę podstawową nr 2 i zespoły szkolno-przedszkolne nr 3 i 4, gdzie tutaj koszt tej inwestycji przekroczył 12 mln zł, ale udało nam się pozyskać środki unijne – dodaje burmistrz. Ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (około 1 mln euro do pozyskania), gmina chce wybudować ścieżkę rowerową z Nakła do Łochowic, która przebiegałaby przez Występ i Potulice.

Za około 20 mln zł ma zostać zmodernizowany stadion w Nakle. – Ta inwestycja jest we współpracy z Metropolią Bydgoszcz, którą mocno rozwijamy. Chcemy zmodernizować nakielski stadion lekkoatletyczny i piłkarski, ale w następujący sposób: nasz stadion ma mieć tożsame parametry techniczne, jak chodzi o jakość bieżni, jak ma stadion Zawiszy. Gdy reprezentacje przyjeżdżają na zawody lekkoatletyczne do Bydgoszczy, to chcemy stanowić zaplecze. Nie mamy zamiaru robić konkurencji dla Bydgoszczy. Na prostej miałoby być osiem torów, a chcemy zbudować także halę lekkoatletyczną z bieżnią czterotorową – deklaruje Sławomir Napierała. Jak przyznaje, budowa hali miałaby służyć na całoroczne treningi i zawody lekkoatletyczne. Projekt miał już uzyskać pozytywną opinię ze strony Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Chciałbym już za rok być gotowy z wybudowaną bieżnią. To zależy od tego, czy resort sportu da stosowne dofinansowanie (chcemy uzyskać 50%, bo nasze 50% mamy już zagwarantowane) – zaznacza włodarz.

Łącznie na ten rok, Nakło ma zaplanowanych ponad 40,5 milionów złotych na inwestycje. W uchwalonym pod koniec grudnia budżecie miasta, wydatki Nakła zostały zaplanowane na kwotę 158 mln zł, zaś dochody mają wynieść blisko 135 mln zł. Od 2010 roku, od kiedy Nakłem zarządza burmistrz Napierała, na inwestycje zostało przeznaczonych już ponad 200 mln zł.

Burmistrz podkreśla, że jest już także przygotowany teren pod budowę mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie+. – List intencyjny został przez nas podpisany, w ramach programu powstanie u nas około 700 mieszkań, natomiast start budowy planujemy na 2019 rok – zaznacza.

Sławomira Napierałę zapytaliśmy również o pomysł dwukadencyjności, który miałby zacząć obowiązywać od tegorocznych wyborów samorządowych. – Uczestniczyłem w konsultacjach poselskich dotyczących zmian w kodeksie wyborczym. Wiadomym było, że dwukadencyjność w samorządach będzie mocnym punktem tych zmian. Poddawałem pod dyskusję pomysł wydłużenia kadencji, co obowiązuje w niemieckich landach, gdzie kadencja jest ośmioletnia. Myślę, że jest do zaakceptowania pomysł pięcioletniej kadencji w samorządach. Można bardziej planować i ten plan jest lepszy niż czteroletnia kadencja – przyznaje burmistrz.

Jak w Nakle nad Notecią przebiegła reforma edukacji? – Było nam zdecydowanie łatwiej wprowadzić tę reformę, bo myśmy łatwiej też wchodzili w reformę z 1999 roku. We wszystkich szkołach utworzyliśmy zespoły szkół. One były do tej pory, oprócz dwóch przypadków, gdzie powstały szkoły niepubliczne. Wszystkie zespoły szkół zostały przekwalifikowane na ośmioletnie szkoły podstawowe. Na ten moment nie było zwolnień nauczycieli, monitorujemy tę sytuację. Staramy się, aby ten problem był jak najmniejszy. Pracy w oświacie będzie tyle, ile będzie dzieci. Problemy oświatowe wynikają głównie z demografii – kończy Sławomir Napierała.

Zadeklarował również, że w tym roku w wyborach samorządowych również będzie chciał wystartować.


Powiązane treści