Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Profesor z UKW otrzymał pół miliona złotych na badanie historii Polski

Dodano: 08.07.2022 | 11:07

Na zdjęciu: Profesor Sławomir Zonenberg specjalizuje się w historii średniowiecza. W 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia.

Fot. UKW Bydgoszcz

Prof. Sławomir Zonenberg z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymał pół miliona złotych na badanie pierwszej, pochodzącej z XVI w., historii Polski. Grant przyznano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. 

Grant w wysokości ponad pół miliona złotych został przyznany przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Dofinansowanie zostało przyznane na projekt „Chronica Polonorum Macieja z Miechowa – tłumaczenie i edycja”, którego kierownikiem jest prof. Sławomir Zonenberg z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Czytaj także: Prof. Sławomir Zonenberg – życiorys

Chronica Polonorum Macieja z Miechowa (1457-1523), zwana też Kroniką Miechowity to pierwsza historia Polski wydana drukiem, a także pierwszy podręcznik do nauki historii Polski. To jedno z najważniejszych źródeł do dziejów Polski dla lat 1480-1506. Kronika, oprócz warstwy historycznej, zawiera również dużo informacji z zakresu historii kultury, medycyny, etnografii i geografii historycznej.

W 2019 r. minęła 500. rocznica pierwszego wydania „Chronica Polonorum”. Projekt realizowany przez prof. Zonenberga jest pomyślany jako przedsięwzięcie badawczo-translacyjno-edytorskie. Jego celem jest przygotowanie publikacji książkowej zawierającej edycję łacińskiego tekstu kroniki i jej polskiego tłumaczenia wraz z krytycznymi komentarzami: źródłoznawczym, filologicznym, historycznym i historyczno-kulturowym. Do tej pory nie powstało ani krytyczne wydanie łacińskiej wersji kroniki, ani jej całościowa polska translacja. – Celem projektu jest ponadto opracowanie i udostępnienie cyfrowej wersji tekstu edycji i translacji w Internecie – dodaje Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy UKW.

Realizacja projektu przewidziana jest na okres pięciu lat, a kwota dofinansowania wyniesie 524 tysiące złotych. Nie jest to pierwszy taki sukces w karierze profesora, gdyż w latach 2015-2017 realizował on już inny projekt w ramach konkursu NPRH, a mianowicie „Wigand z Marburga, Cronica nova prutenica”.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Badacze z UKW otrzymali stypendia dla wybitnych naukowców

Błażej Bembnista