Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 18 • L 18
22C
Sr
20C
Czw
23C
Pt
26C
Sob
23C
Nd
Metropolia BydgoskaInowrocławBiznesSmaczny biznes z sercem
ZDJĘCIE GŁÓWNE Smaczny biznes_1200x800
22.10.2015 | 23:32

Smaczny biznes z sercem

Twoje Smaki to jedno z najciekawszych miejsc na kulinarnej mapie Inowrocławia.

Na zdjęciu: Twoje Smaki istnieją od 2014 roku.

Fot. Stanisław Gazda

Jest w Inowrocławiu restauracja niezwykła. W „Twoich Smakach” podchodzi się z sercem  do osób w niej zatrudnionych, a one, w zamian za to, wkładają całe swoje serce, by serdecznie i jak najlepiej ugościć każdego bez wyjątku. Po polsku, daniami pachnącymi tradycją i czarującymi smakiem.

A wszystko to jest zasługą funkcjonującej od blisko czternastu lat w Inowrocławiu Fundacji Ekspert – Kujawy – organizacji pozarządowej, której celem statutowym jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych, wykluczonych społecznie, ale też promocja przedsiębiorczości, wspieranie młodych, szukających pierwszej pracy, czy pomoc seniorom.

Przed rokiem Fundacja Ekspert – Kujawy wspólnie z Fundacją Hodowców Białej Gęsi z miejscowości Wróble podjęły się niełatwego zadania rozpoznawania potrzeb i życzeń klientów zewnętrznych, zwłaszcza osób wykluczonych społecznie, niepełnosprawnych, będących beneficjentami Fundacji. W takich okolicznościach zrodził się pomysł powołania do życia Spółdzielni Socjalnej „Twoje smaki”, widniejącej na kulinarnej mapie Inowrocławia od 25 czerwca 2014 roku.

– Otwarcie restauracji, to była odpowiedź na informację zwrotną, jaką otrzymywaliśmy od naszych fundacyjnych beneficjentów. Wiele osób zgłaszało potrzebę chęci podjęcia współpracy. Decyzja o stworzeniu spółdzielni socjalnej osób niepełnosprawnych, to dla Fundacji było wyzwanie, a jednocześnie spełnienie marzeń, iż połączone zostały tym samym wszystkie statutowe działania – mówi Anna Napierała, manager restauracji.

Stworzenie „Twoich Smaków”, patrząc na to z perspektywy czasu, było zadaniem dość ryzykownym. Należało przeprowadzić selekcję i dokonać wyboru trzonu kadry spośród licznej grupy osób wykluczonych społecznie, nie znających się wcześniej, o różnych temperamentach, podejściu do życia, o różnym nastawieniu do pracy i po tzw. przejściach życiowych, toteż tylko garstka przeszła wsparcie szkoleniowo-doradcze i znalazła zatrudnienie w Spółdzielni Socjalnej „Twoje smaki”.

– Dziś widać, że warto było w te osoby zainwestować, podać im pomocną dłoń. Odwdzięczają się za to ofiarnością, gotowością do ponoszenia wyrzeczeń, chęcią zapoznawania się z nowościami, które wprowadzamy. A jest ich sporo, bo nasza pani manager, podejmuje różne wyzwania, niekiedy trudne – wyjaśnia Jadwiga Wiankowska, szefowa kuchni, a zarazem Prezes Spółdzielni – osoba mająca  kilkudziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w różnych podmiotach gastronomicznych, szczególnie zafascynowana polską sztuką kulinarną.  Dlatego „Twoje smaki”, to kwintesencja kuchni polskiej, restauracja, w której pachnie tradycją i wyśmienitą jakością potraw, gdzie mieszkańcy Inowrocławia i okolic mogą docenić dbałość o ich stały poziom zadowolenia.

Nie brakuje tu różnych, zmieniających się wraz z porami roku ofert. Jest „coś dla łasuchów”, „środa z sałatkami”, „coś na szybko”, czyli frytki, zapiekanki, tortille, ale nie zapomina się w „Twoich Smakach” o promocji produktu lokalnego, jakim jest gęsina, obecna np. w farszu pierogów i w okrasie zaś podczas imprez okolicznościowych udziec z gęsiny.

 – Cieszę się, że mogę jeszcze być potrzebna, uczyć innych, kształtować u podwładnych pasję do kuchni i gotowania. Od początku powstania restauracji stawiamy przede wszystkim na smak, jakość produktów do przyrządzania potraw – dodaje Pani Jadwiga.

Docenia to kucharz Jakub Tomczak, który jest przykładem  wspierania przez Spółdzielnię ludzi młodych, chcących wejść na rynek pracy. Dzięki inicjatywie „Twoje smaki” kadra restauracji  zasilana jest stażystami pozyskanymi w ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Inowrocławiu.

Praca w „Twoich Smakach” jest moim pierwszym doświadczeniem zawodowym po ukończeniu szkoły gastronomicznej. Tu doskonale zrozumiałem, że nauka, to nie wszystko, że liczy się praktyka i doświadczenie, szczególnie, że mogę czerpać z wiedzy i umiejętności kogoś tak wspaniałego jak pani Jadzia. Sposób przyrządzania potraw jest nieco inny, niż ten wyuczony w szkole. Tu gotuje się jak w domu, dla swoich bliskich, dlatego obiady smakują, jak u mamy, czy u babci… Tu także nauczyłem się szacunku i zrozumienia dla osób niepełnosprawnych.

Chociażby takich, jak uczniowie inowrocławskiego Zespołu Szkół im. M. Kotańskiego. Dla nich Spółdzielnia Socjalna „Twoje Smaki” świadczy nieodpłatnie praktyki w rok szkolnym 2015/2016.

Restauracja „Twoje smaki” mieści się przy ul. Dubienka 2 w Inowrocławiu. Prowadzi szeroki zakres usług m.in.: obiady abonamentowe, catering z dowozem, organizację imprez okolicznościowych, debat społecznych, konferencji itd. Bardzo często widać przejawy działalności Spółdzielni na zewnątrz, a to jako szkolenia i staże o profilu gastronomicznym, a to w roli organizatora  imprez plenerowych o charakterze społecznym, animatora przedsięwzięć, w których uczestniczą nie tylko członkowie spółdzielni, ale także mieszkańcy miasta. W „Twoich Smakach” znaleźli dach nad głową i miejsce do poszerzania swojej wiedzy w różnych dziedzinach studenci Uniwersytetu III Wieku. Spółdzielnia była organizatorem konkursu plastycznego pn. „Z naturą za pan brat”. Wiosną tego roku z „Twoich Smaków” wyszła zachęta dla inowrocławian, lokalnych inwestorów i producentów, która w efekcie procentowała ciekawą wystawą pt.”Natchnienie wiosny z ekologią w tle”. 9 listopada Fundacja Ekspert-Kujawy wraz ze Spółdzielnią Socjalną „Twoje Smaki” wspierać będą  Charytatywny Maraton  Zumby „Podaruj mi dolara”, który odbędzie się w inowrocławskiej sali treningowej Hali Widowiskowo – Sportowej. 20 listopada ruszą w „Twoich Smakach” inspiracje mikołajkowe dla przedstawicieli lokalnego biznesu i handlu.

Powiązane treści