Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Smutne informacje z UKW. Zmarł wieloletni i ceniony profesor

Dodano: 28.01.2024 | 18:05

Na zdjęciu: Zmarł prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski

Fot. mat. UKW

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego poinformował o śmierci prof. dr. hab. Włodzimierza Jastrzębskiego. Wieloletni i ceniony pracownik uczelni zmarł w wieku 84 lat.

Prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski urodził się w 1939 roku w Siedlcach. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1968 roku uzyskał stopień doktora. Habilitował się w 1978 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał 2 lipca 1990 r., zaś zwyczajnego w 1993 r.

Po ukończeniu studiów pracował w Bydgoskim Towarzystwie Naukowym, a następnie w Referacie Historii Partii KW PZPR. W 1970 r. związał się z Wyższą Szkołą Nauczycielską, poprzedniczką obecnego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W 1973 r. przeszedł na krótko do pracy w nowo kreowanym Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych, a do pracy w szkolnictwie wyższym powrócił w 1975 r. Został zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (przekształconej co dopiero z dotychczasowej WSN) na stanowisku kierownika Zakładu Historii i Nauk Politycznych.

Przez kolejnych 39 lat związany był z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. Pełnił funkcję prorektora ds. studenckich WSP, był jednym z współtwórców i pierwszym dyrektorem powołanej w roku akademickim 1989/1990 r. Katedry Historii WSP, a jesienią 1990 r. został dziekanem Wydziału Humanistycznego. W latach 1996-2003 był dyrektorem Instytutu Historii. Przez cały czas, aż po 2010 r. był kierownikiem Zakładu Historii Najnowszej i Współczesnej w Instytucie Historii. Wypromował setki magistrów historii oraz 16 doktorów. Dwóch jego uczniów posiada tytuł profesora.

Będąc już na emeryturze, prof. dr. hab. Włodzimierz Jastrzębski pracował w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Był redaktorem naczelnym „Kroniki Bydgoskiej” i „Encyklopedii Bydgoszczy” wydawanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Był członkiem między innymi Polskiego Towarzystwa Historycznego, Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, Komitetu Badań Naukowych PAN, Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Medalem za Długoletnią Służbę, a także Odznaką Honorową za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy.

– Profesor Włodzimierz Jastrzębski specjalizował się w badaniach z zakresu historii najnowszej, w szczególności okresu II wojny światowej, ale także historii ziemiaństwa na Pomorzu oraz historii sportu. Dorobek naukowy Profesora liczy się w setkach publikacji: monografii, prac pod redakcją, artykułów. Prywatnie z zamiłowania był szachistą, odnosząc również na tym polu duże sukcesy – czytamy we wspomnieniu na stronie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski zmarł 26 stycznia w wieku 84 lat.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
2 miesięcy temu

Niestety, ale pan profesor twierdził, że po wybuchu II wojny światowej, w Bydgoszczy, to Polacy zabijali Niemców. Dla mnie to był szok, jak to usłyszałem od polskiego profesora. Przecież tu była krwawa niedziela i różne morderstwa Niemców, na Polakach. Przecież to Niemcy rozpoczęli tę wojnę, a nie my. I to Niemcy nas mordowali. Także w tym się z panem profesorem bardzo nie zgadzałem i bardzo mu miałem za złe, że coś takiego mówił publicznie. Ale cóż, miał prawo mówić, co uważał.