Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚniadanie z mediami o priorytetach w JFTC
10.02.2016 | 14:46

Śniadanie z mediami o priorytetach w JFTC

Bydgoszcz jest NATO-wską stolicą Polski – powiedział na spotkaniu z mediami gen. bryg. Wojciech Grabowski

Na zdjęciu: Śniadanie z mediami w JFTC.

Fot. Stanisław Gazda

Moją intencją było spotkać się z przedstawicielami mediów, żeby podsumować funkcjonowanie JFTC w 2015 roku i podzielić się planami na rok 2016 – zakomunikował na wstępie spotkania gen. bryg. Wojciech Grabowski – Dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Jaki był zatem 2015 rok dla JFTC? W szkoleniach, konferencjach, grupach roboczych, kursach, warsztatach, seminariach oraz wizytach wzięło udział łącznie ponad 3500 osób. Jednak to misje szkoleniowe są pierwszorzędnym zadaniem realizowanym przez Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Mogą tu przyjeżdżać dowództwa i sztaby, którym udostępnia się systemy łączności, dowodzenia, informatyczne. Szkolenia organizowane są także przez JFTC. Wówczas pełni ono rolę kierownictwa, opracowującego i realizującego szkolenie dla jednostek, sztabów przygotowujących się do wyjazdu na misje. Trzecią formą aktywności JFTC jest czynny udział w pracach nad doktrynami, transformacją Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Najważniejsze ćwiczenia ubiegłoroczne dla JFTC to: Misja Resolute Support (RS), Coalition Waior Interoperability Exrecise (CWIX), Citadel Bonus oraz Eagle Ready. Pierwsze z nich jest o tyle ciekawe, że zastąpiło wcześniejszą misję bojową na rzecz doradztwa, w którym chodziło będzie o przystosowanie sztabów wyjeżdżających do Afganistanu, do roli doradczej w różnych obszarach funkcjonowania afgańskiego systemu bezpieczeństwa, ale też jako pomoc przy tworzeniu ich departamentów współpracy międzynarodowej, budżetowania szkolenia, modernizacji armii itp.

– Bydgoszcz jest NATO-wska stolicą Polski – powiedział na spotkaniu z mediami gen. bryg. Wojciech Grabowski, toteż JFTC w ubiegłym roku wizytowały najważniejsze NATO-wskie tuzy: generałowie Jean-Paul Palomeros, Denis Mercier, Phil Jones czy Hans-Lothar Domrose.

W związku ze zmieniającą się sytuacją na świecie oraz nowymi potrzebami uznano, że istotnym będzie także szkolenie misji tradycyjnych; procesów wypracowywania decyzji, funkcjonowania elementów szybkiego reagowania. W Bydgoszczy, w kwietniu, przed polskim Szczytem NATO, odbędzie się szkolenie sił szybkiego reagowania tzw. ,,szpicy”, pod nazwą ,,Trident Joust16”, głównie z udziałem oficerów ze Szczecina, co wraz z kontynuacją Resolute Support będzie tegorocznym priorytetem dla JFTC. Zamierzenia na 2016 obejmują ponadto ćwiczenia” Coalition Warrior Interoperability, Citadel Bonus, Rapid Reaction Corps-France oraz Ultimate Sword z udziałem żołnierzy z Niemiec i Holandii.

W spotkaniu prasowym oprócz gen. Grabowskiego uczestniczył również Szef Sztabu Generalnego JFTC gen. bryg. Laszlo Szabo z Węgier. Z uwagi na mająca miejsce w JFTC rotację (co trzy lata), obaj generałowie swoją misję w Bydgoszczy zakończą latem tego roku.


Powiązane treści