[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sobota na Czyżkówku pod znakiem festynu. Upamiętni stulecie przyłączenia osiedla do Bydgoszczy

Dodano: 17.09.2021 | 21:29

Na zdjęciu: Festyn odbywa się z okazji setnej rocznicy przyłączenia Czyżkówka do Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

W sobotę (18 września) odbędzie się Festyn Osiedlowy z okazji 100-lecia włączenia Czyżkówka do Bydgoszczy. To wydarzenie wybrane przez mieszkańców jako mały projekt społeczny w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Czyżkówko (dawniej Szuszkówka) to osiedle usytuowane w północno-zachodniej części miasta. Zostało ono włączone do Bydgoszczy w 1920 roku. Według legendy, umieszczonej przez Wincentego Sławińskiego w zbiorze „Babia Wieś, z legend podmiejskich starej Bydgoszczy”, nazwa osiedla ma swój początek w liście, który młody rycerz wysłał do miejscowej dziewczyny, która bawiła się z czyżykiem zamkniętym w klatce.

Młodzian postanowił napisać do niej list o swoim uczuciu. Nie znał ani imienia, ani adresu. Zaadresował „Czyżkówko” i list polecił pannie dyskretnie doręczyć. Sługa choć wierny, czytać nie umiał. Pismo do kasztelana pomylił z pismem do panny. Pan kasztelan błąd naprawił. Z odnalezieniem miejscowości kłopotów nie było, wszak kowal był tu jedynym. Tak to miejscowość Czyżkówkiem nazwano. Mawiano wtedy: „Jeśli waszmość boli główka jedź na łowy do Czyżkówka” – czytamy w zbiorze.

Festyn z okazji setnej rocznicy przyłączenia Czyżkówka do Bydgoszczy odbędzie się w sobotę na placu zabaw w rejonie ulic Siedleckiej, Chmielnej i Byszewskiej. Impreza rozpocznie się o godzinie 12:00. W programie imprezy znajdują się występy artystyczne (w tym przedszkolaków z Czyżkówka), dmuchańce, animatorki, konkursy z nagrodami, słodycze, poczęstunek dla mieszkańców i niespodzianki.

W weekend w Bydgoszczy będzie się działo [LISTA WYDARZEŃ]

Podczas wydarzenia przewidziano również spotkanie z autorem książki „Czyżkówko” Markiem Jeleniewskim (około godziny 16:00), obecność rekwizytorów w strojach wojskowych od 1920 roku do czasu II Wojny Światowej, możliwość strzelania z broni pneumatycznej do tarczy, mini zawody strzeleckie dla dzieci, wystawa akcesoriów wojskowych z możliwością przymiarki wybranych elementów wyposażenia wojskowego. Festyn będzie też okazją do wzięcia udziału w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 oraz sprawdzenia oferty szkół językowych ARA i TIC TAK TOE czy BHN „Visla”, WOT, Nadleśnictwa Żołędowo, Straży Miejskiej czy sanepidu.

Oficjalne otwarcie festynu zaplanowano na 14:30. Weźmie w nim udział zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Impreza potrwa do godziny 19:00.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments