Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISpada liczba zakażeń koronawirusem. Co dalej z obostrzeniami?
Adam Niedzielski
17.11.2020 | 20:47

Spada liczba zakażeń koronawirusem. Co dalej z obostrzeniami?

Na zdjęciu: Minister Adam Niedzielski tłumaczy, że spadek liczby wykonywanych testów wynika z mniejszej liczby zleceń od lekarzy rodzinnych.

Fot. Adam Guz/KPRM

– Mamy do czynienia ze stabilizacją dziennej liczby zachorowań – stwierdził podczas wtorkowej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia wyraził też nadzieję, że „najgorsze mamy już za sobą”.

We wtorek poinformowano o 19 152 nowych zakażeniach koronawirusem, z czego 738 zanotowano w Kujawsko-Pomorskiem. To pierwszy raz od dwóch tygodni, gdy dobowa liczba przypadków spadła poniżej 20 tys. – Ostatni tydzień pozwala stwierdzić, ze mamy pewną stabilizację, jeśli chodzi o dynamikę zachorowań. To oczywiście za krótki czas, aby mówić, że sytuacja się poprawia i wszystko będzie dobrze, ale ta stabilizacja pozwala nam być ostrożnymi optymistami – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera dodał, że spadek liczby zachorowań wynika z trudnych decyzji podejmowanych przez rząd oraz odpowiedzialnej postawy społeczeństwa. O stabilizacji mówił też  Adam Niedzielski. – Chyba powoli możemy się uśmiechnąć i stwierdzić, że to, co najgorsze, mamy za sobą – mówił minister zdrowia, dodając, że ogromny wpływ na obecną sytuację miała decyzja o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych.

Komunikatom o spadku liczby zakażeń towarzyszą jednak głosy, że wspomniana stabilizacja wynika ze znacznego zmniejszenia liczby wykonywanych testów. W ciągu ostatniej doby wykonano ich niespełna 42 tys., podczas gdy na przełomie października i listopada liczba ta regularnie przekraczała 60, a nawet 70 czy 80 tys. Jak tłumaczy minister Niedzielski, spadek wynika z mniejszej liczby zleceń od lekarzy rodzinnych. – Liczba wykonywanych badań również jest dla nas wskaźnikiem, gdyż zlecenia od lekarzy są odzwierciedleniem liczby pacjentów, którzy zgłaszają się z objawami lub są zaniepokojeni swoim stanem zdrowia. To też jest sygnał, że sytuacja się poprawia – mówił Niedzielski, wyliczając, że w ostatni poniedziałek lekarze wystawili 50 tys. skierowań na badania, a jeszcze kilka tygodni temu było to nawet 70 tys. Jako przyczynę spadku liczby zachorowań minister wymieniał między innymi ograniczenie przemieszczanie się się. Jak wynika z danych o mobilności pozyskanych z telefonów komórkowych, zdecydowanie więcej czasu spędzamy ostatnio w domach.

Mimo że w ostatnich dniach spada liczba zakażeń koronawirusem, na razie nie są planowane zmiany dotyczące obostrzeń. Niedzielski przypomniał, że ostatnie regulacje były wprowadzone do 29 listopada i do tego czasu żadnych zmian nie będzie. Nie ma też informacji, co do powrotu dzieci do szkół. Jutro może jednak zapaść decyzja o warunkach ponownego otwarcia sklepów meblowych. – Decyzja o powolnym odmrażaniu branży handlowej może zapaść w środę na posiedzeniu sztabu kryzysowego – powiedziała PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

We wtorek w całej Polsce, także w Bydgoszczy, odbywały się protesty branży transportowej. – Rząd analizuje sytuację i możliwości różnych form pomocy. Zaangażowaliśmy bardzo poważne środki w pomoc gospodarce, chronienie miejsc pracy i dzięki olbrzymim transferom finansowym udało nam się ochronić blisko 5 milionów miejsc pracy. Dalej planujemy działać w taki sposób, aby chronić miejsca pracy, a z drugiej patrzeć na możliwości budżetowe państwa. Ochrona miejsc pracy i gospodarki jest jednym z priorytetów rządu – zadeklarował Dworczyk, zapytany o protesty przedsiębiorców.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
11 miesięcy temu

Nie wplynie . Za chwile bedzie 3cia fala. B.Gates powiedzial ze najgorsza bedzie planowana na koniec 2023 roku 21 fala

Powiązane treści