Bydgoszcz
25C
Niebo częściowo zachmurzone
50% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 26 • L 25
24C
Pt
24C
Sob
21C
Nd
22C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKISpawanie jako hobby? Tak! I to nie tylko dla mężczyzn
22.06.2021 | 10:08

Spawanie jako hobby? Tak! I to nie tylko dla mężczyzn

Na zdjęciu: Spawanie jest procesem polegającym na łączeniu różnego rodzaju materiałów przy pomocy nagrzewania lub stapiania w miejscu ich łączenia.

Fot. mat. nadesłany

Wbrew powszechnej opinii spawanie nie jest zajęciem zarezerwowanym wyłącznie dla profesjonalistów. W ostatnim czasie zajęcie to staje się przedmiotem zainteresowania coraz większej ilości miłośników majsterkowania. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat hobbistycznego zajmowania się spawalnictwem. Dzięki nim będzie Ci łatwiej wykonać swoje pierwsze kroki w temacie.

Na czym polega spawanie?

Spawanie jest procesem polegającym na łączeniu różnego rodzaju materiałów przy pomocy nagrzewania lub stapiania w miejscu ich łączenia. Technika ta nie korzysta z dodatkowych spoiw, takich jak klej czy materiały mineralne. Urządzeniem niezbędnym do wygenerowania odpowiedniej ilości energii cieplnej jest łuk spawalniczy. Element ten generuje prąd, zaś wykonywanie spawania przy jego użyciu określa się mianem spawania łukowego. Zaletą stosowania łuku spawalniczego jest fakt, iż nie wymaga on zastosowania innego zewnętrznego źródła ciepła. Z tego powodu to właśnie spawanie łukowe jest zalecane jako metoda idealna dla osób początkujących.

Dlaczego nauka spawalnictwa jest opłacalna?

Umiejętność spawania niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z najważniejszych jest fakt, że korzystając w sposób umiejętny ze sprzętu, można samodzielnie przeprowadzić różnego typu czynności. Do tych najpopularniejszych należą:

  • naprawa urządzeń,
  • tworzenie elementów przydatnych w gospodarstwie domowym,
  • możliwość budowy własnego sprzętu w domowym warsztacie.

Warto też podkreślić, że umiejętności spawalnicze można również przekuć w atut pod względem finansowym. Nawet wykonując to zajęcie doraźnie, można dobrze dorobić do domowego budżetu. Z kolei profesjonalni spawacze mogą generować miesięczny przychód oscylujący między 3 660 a 5 300 PLN. Spawalnictwo jest więc nauką, która z pewnością jest warta uwagi.

Technologia spawarki – jaka będzie najlepsza na początek?

Skoro znasz już zalety, które niesie za sobą umiejętność spawania, pora przejść do konkretnych informacji. Chcąc rozpocząć swoją przygodę ze spawalnictwem, niezbędnym będzie inwestycja w urządzenie umożliwiające nagrzewanie materiału. W przypadku domowego spawalnictwa poleca się wykorzystywanie metody spawania MMA (Manual Arc Welding), wykorzystującej elektrodę otulinową. Jeśli myślisz o wykonywaniu czynności półamatorskich, możesz zdecydować się również na zakup spawarki typu MIG/MAG (Metal Inert Gas/Metal Active Gas), w której występują migomaty. Czym różnią się poszczególne typy spawarek? Spieszymy z odpowiedzią.

Spawarka MMA

MMA przeprowadza spawanie przy użyciu łuku spawalniczego, który powstaje między elektrodą a materiałem. W trakcie procesu elektroda stapia się, dzięki czemu obecny w jej rdzeniu metal staje się elementem łączącym w krawędziach elementów jeziorka spawalniczego. Efektem tego procesu po ostygnięciu jest spoina.

To, co wyróżnia metodę MMA to fakt, iż w trakcie procesu stapiania się elektrody rozpadowi ulega także jej otulina. Specyficzna mieszanka materiałów stanowiąca jej budulec zmienia się w gaz w trakcie pracy ze spawanym elementem, tworząc tym samym atmosferę ochronną. Zadaniem gazu jest redukcja namnażania się tlenków w trakcie procesu spawania, które mogą osłabić efekt końcowy pracy spawarki.

Spawarka MIG/MAG

Ta technika oferuje wyższą jakość spoin, z uwagi na zastosowanie gazów obojętnych, jak chociażby argon, hel bądź ich mieszanki. Zapewniają one jeszcze lepszy stopień ochrony przed zanieczyszczeniami i wpływem tlenków. Dodatkowo, spawanie MIG można zastosować w przypadku łączenia stali niestopowych i stopowych, zaś MAG znajduje zastosowanie w metalach nieżelaznych. Z tego powodu spawarki korzystające z metody MIG/MAG są dużo bardziej uniwersalne. Warto jednak zaznaczyć, że sprzęt tego typu jest zdecydowanie droższy i bardziej złożony pod względem obsługi.

Jaką spawarkę wybrać na początek?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze spawaniem, warto wybrać dobrej jakości spawarkę MMA. Technologia w zupełności wystarczy do przeprowadzenia prostych czynności naprawczych w gospodarstwie domowym. Spawarki MMA są również dużo przystępniejsze pod względem obsługi, a także tańsze. Wybierz więc ten model i zespawaj pierwsze elementy samodzielnie! Życzymy powodzenia!


Podobne wpisy

Powiązane treści