Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 16 • L 16
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleSpektakularna akcja policji pod halą Łuczniczka. Zatrzymane trzy osoby
27.08.2018 | 13:14

Spektakularna akcja policji pod halą Łuczniczka. Zatrzymane trzy osoby

Do zatrzymań doszło w sobotni wieczór.

Na zdjęciu: Policjanci działali na terenie parkingu przy Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka.

Fot. Nadesłane

Funkcjonariusze bydgoskiej policji zatrzymali trzy osoby, które miały werbować ludzi do pracy na plantacji winogron we Francji.

Akcja policji miała miejsce na parkingu przy HSW Łuczniczka. Świadkowie mówili o kilku samochodach policyjnych oraz funkcjonariuszach w kamizelkach kuloodpornych. – W akcję zaangażowani byli funkcjonariusze pionu kryminalnego oraz wydziału prewencji – informuje rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej policji podinsp. Monika Chlebicz.

Jak udało nam się dowiedzieć, kryminalni dokonali zatrzymania trzech osób: ormianina z polskim paszportem, który mieszka w Bydgoszczy oraz dwóch kobiet pochodzących z Inowrocławia. – Sprawa jest rozwojowa – podkreśla podinsp. Chlebicz. Cała trójka miała werbować ludzi do pracy na plantacji winogron we Francji. – Ta sprawa rozpoczęła się w ubiegłym roku. Zgłosiła się do nas kobieta z Włocławka wraz z synem, która tam pracowała. Opisywała, że praca była w nieludzkich warunkach, pracownicy pracowali od rana do późnych godzin nocnych, byli poganiani, ubliżano im i wynagrodzenie nie było wypłacane w takich kwotach, jak było to w umowie – dodaje rzecznik prasowa kujawsko-pomorskich policjantów.

W momencie przeprowadzenia akcji przez funkcjonariuszy na parkingu były dwa autokary, w których znajdowało się 77 osób. Wszystkie miały udać się do pracy na wspomnianą plantację. – Wskutek naszych działań, ten wyjazd został zablokowany, a te osoby mają w sprawie status świadków – podkreśla podinsp. Monika Chlebicz. Jednocześnie policjanci apelują do innych osób, które mogły lub miały tam pracować, aby zgłaszały się do nich. – W toku prowadzonego postępowania na razie mamy trzy osoby, które mają status pokrzywdzonych – dowiadujemy się od rzecznik prasowej KWP w Bydgoszczy.

Zatrzymana trójka jest w tej chwili przesłuchiwana w Prokuraturze Okręgowej we Włocławku. – Do chwili zakończenia czynności nie chcemy udzielać w tej sprawie informacji – tłumaczy rzecznik prasowy włocławskiej prokuratury Wojciech Fabisiak. To od śledczych zależy bowiem to, jaki będzie dalszy tok tej sprawy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, dwie kobiety oraz mężczyzna już mieli usłyszeć zarzut oszustwa, natomiast może on zostać zmieniony na zarzut handlu ludźmi.

To nie koniec, bowiem równolegle z policjantami swoje czynności prowadzili strażnicy graniczni. – Potwierdzam, że współdziałaliśmy z policjantami – potwierdza rzecznik prasowa Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielczyk-Janas. Jak dodaje, podczas działań, pogranicznicy sprawdzali legalność pobytu 15 osób: 12 Ukraińców i 3 Ormian. – Dwaj obywatele Ukrainy przebywali w naszym kraju nielegalnie. Jeden z nich świadomie wiedział, że porzuci pracę w Polsce i wykorzystał wizę do przekroczenia naszej granicy po to, by dalej udać się do Europy Zachodniej, zaś drugi z nich miał podjąć pracę w Legnicy, ale spotkał mężczyznę, który zaproponował mu pracę we Francji na plantacji winogron – mówi ppor. Bielczyk-Janas. Obaj zostali zatrzymani i nakazano im opuścić terytorium Polski, jednocześnie mają zakaz przekroczenia polskiej granicy przez trzy lata.


Powiązane treści