Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaROZRYWKA I KULTURASpieszcie się! Tych wystaw wkrótce już nie zobaczycie!
30.11.2015 | 13:33

Spieszcie się! Tych wystaw wkrótce już nie zobaczycie!

Wystawy czasowe mają to do siebie, że ich żywot wystawienniczy jest stosunkowo krótki...

Na zdjęciu: Zdjęcie ilustracyjne: Andrew Schoeman - RPA - “Zdjęcie w ciemności”

Fot.

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy swój żywot wystawienniczy kończy kilka wystaw. Będzie też jedna, z krótkim terminem ekspozycji. Warto więc się pospieszyć, by zdążyć je obejrzeć.

Grafika gra sztuki ( czynna do 6.12.2015 r.).

Pokaz obejmuje około 150 obiektów – matryc do wielu technik graficznych, od najstarszego drzeworytu, aż do współczesnych np. instalacji multimedialnych. Zasadniczym celem prezentacji wystawy w Bydgoszczy jest przedstawienie interesującego projektu z dziedziny grafiki – wystawy, na której nie są eksponowane plansze graficzne, ale matryce ukazujące pierwszy etap pracy nad dziełem, od zamysłu i koncepcji, poprzez kształtowanie matrycy, do samego procesu artystyczno-warsztatowego poprzedzającego i prowadzącego do powstania odbitki – etapu pracy obrazującego „niezwykłość graficznego myślenia”.

Ekspozycję tworzą dzieła kilku pokoleń warszawskich grafików związanych ze środowiskiem Szkoły Sztuk Pięknych, a następnie Akademii Sztuk Pięknych, m.in. matryce autorstwa uznanych już mistrzów polskiej grafiki: Edmunda Bartłomiejczyka, Władysława Skoczylasa, Tadeusza Makowskiego i Andrzeja Jurkiewicza, jak i twórców działających współcześnie: Andrzeja Węcławskiego, Błażeja Ostoja-Lniskiego, Mateusza Dąbrowskiego i Macieja Januszewskiego.

Na wystawie prezentowane są obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz matryce stanowiące własność artystów. Ekspozycję wzbogacają prace ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, posiadającego interesującą kolekcję matryc.

Bydgoska edycja wystawy ma szerszy kontekst polskiej sztuki graficznej, jest  bowiem prezentowana równocześnie z retrospektywną ekspozycją Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku,

Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku (czynna do 6.12.2015 r.)

Ekspozycja stanowi trzecią edycję cyklu wystaw graficznych, noszących wspólny tytuł Wielość w jedności, a poświęconych podstawowym technikom graficznym, powstającym kolejno po sobie w historii druku – obecnie prezentowana jest wystawa Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku, obrazująca dzieje najmłodszej, ale jednej z klasycznych już grup technik graficznych – litografii oraz pokrewnych technik druku płaskiego.

Na wystawę składa się zespół plansz graficznych, autorstwa twórców, dla których główną formę artystycznej wypowiedzi od strony warsztatowej stanowił i stanowi druk płaski. Klasyczna, a zarazem wiodąca technika druku płaskiego – litografia na kamieniu oraz płycie metalowej (algrafia, cynkografia) uzupełniona została technikami druku o skromniejszej tradycji oraz pracami realizowanymi na nietypowych podłożach, przy czym zaakcentowano niekonwencjonalne rozwiązania i nowoczesne techniki eksperymentalne. Pomiędzy bogactwem samodzielnych technik pojawiają się grafiki wykonywane w technikach mieszanych i autorskich. Specyfikę klasycznego warsztatu litograficznego przybliżają podstawowe, a zarazem różnorodne metody pracy na kamieniu i płycie.

Fotografia Dzikiej Przyrody (od 3 grudnia do 29 grudnia 2015 r.)

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Fotografia dzikiej przyrody” 3 grudnia, o godz. 18.00 do Spichrzy nad Brdą (ul. Grodzka 7-11). Wstęp wolny.

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2014, organizowanego przez Natural History Museum w Londynie oraz  BBC Worldwide. Jest to już jego Jubileuszowa, bo 50-ta edycja.

Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 13 kategoriach oraz w 3 nagrodach specjalnych, a jedna ze 100 fotografii tworzących wystawę jest autorstwa znakomitego polskiego fotografika przyrody Łukasza Bożyckiego. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 42 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.

Ta pokonkursowa wystawa pokazuje sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość, w przyszłości.


Powiązane treści