Bydgoszcz
8C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 7
16C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
13C
Pon
20C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIESposób na szczęście
Schwarze Schokolade
03.01.2018 | 10:24

Sposób na szczęście

Endorfiny są odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia

Na zdjęciu: Mózg produkuje endorfiny po spożyciu czekolady.

Fot. Simon Eugster

Chociaż wydaje się, że za uczucia kryją się w sercu, jest inaczej. To mózg jest odpowiedzialny za odczuwanie miłości, szczęścia. Ale również uczuć negatywnych, takich jak na przykład smutek.

Dopiero od kilkunastu lat są naukowcy mogą „podejrzeć” mózg w czasie pracy. A dokładnie, zobaczyć, jakie jego rejony są aktywne podczas mówienia, słuchania, wykonywania ruchów i odczuwania emocji. Nadal jednak wiedza ludzkości na temat najważniejszego organu jest niewielka.

Co wiemy?
Jednym z hormonów, które są odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia są endorfiny. Ich zwiększona ilość może pojawić się w mózgu u osób zakochanych. W czasie patrzenia na ukochaną osobę, przebywania z nią. Ale również czytania książki, picia ulubionej herbaty, czyli wykonywania czynności, które komuś sprawiają przyjemność. Pojawiają się prawie zawsze, gdy ciało wykonuje ruch. Im intensywniejszy, tym lepiej. Dlatego po treningu, jeździe na rowerze, a nawet przetańczeniu całej nocy ludzie mówią o uczuciu szczęścia, pomimo zmęczenia.

Czekolada nie pyta, czekolada rozumie
Co ciekawe, endorfiny są również produkowane przez mózg po zjedzeniu czekolady i niektórych pikantnych potraw zawierających na przykład papryczkę chili. Dlatego pocieszanie się czekoladą po niezdanym egzaminie lub w innych trudnych momentach ma zapewne sens.


Podobne wpisy

Powiązane treści