Bydgoszcz
19C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaSposoby na zrozumienie zasad gramatyki w językach obcych
27.08.2018 | 15:50

Sposoby na zrozumienie zasad gramatyki w językach obcych

Na zdjęciu:

Fot.

Podczas nauki języków obcych należy ćwiczyć cztery grupy umiejętności: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. W każdej z tych kategorii istotną rolę odgrywa znajomość zasad gramatyki danego języka. Dzięki nim możemy skonstruować poprawne zdanie, które zrozumie inna osoba! Co zrobić, jeśli mamy problem z nauczeniem się gramatyki języka, którego się uczymy? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na problematyczne zasady!

Czytaj o tym, co lubisz!

Znajdź interesujące Cię artykuły obcojęzyczne, albo sięgnij po ulubioną książkę w języku obcym i weź do ręki różnokolorowe zakreślacze. Każdej konstrukcji gramatycznej przypisz jeden kolor i zaznacz je! Przeczytaj zdania, określ, w jakiem czasie zostały sporządzone i podkreśl strukturę wybranym kolorem. Dodatkowo możesz wypisać na oddzielnej kartce wszystkie czasowniki w podanych formach i ułożyć z nimi nowe zdania (bez zmieniania ich formy!). Możesz też ułożyć z nimi rymowankę dotyczącą danego czasu językowego. Utrwalisz dzięki temu całe wyrażenia zawierające w sobie odpowiednie formy czasowników w konkretnych czasach.

Pisz pamiętnik i opowiadaj

Ważne jest także poprawne pisanie. Opisuj to, co działo się danego dnia w formie pamiętnika, aby ćwiczyć czasy przeszłe. Możesz także w ten sposób układać historyjki w czasie teraźniejszym i przyszłym. Pisz o wszystkim, co przyjdzie Ci do głowy! O Tobie, Twoich znajomych i rodzinie, o psie lub kocie, którego ma sąsiad… Opisuj otaczający Cię świat, wplataj w to emocje, konkretne działania, uczucia towarzyszące konkretnym osobom. Zawsze sprawdzaj poprawność napisanych zdań, aby zapamiętywać poprawne formy. Ważne jest też to, aby pisać ręcznie! Ruch ręki pobudza Twój umysł, dzięki czemu łatwiej zapamiętasz zastosowanie ćwiczonych reguł gramatycznych. Możesz czasem przełożyć tą formę na mowę. Zamiast pisać stań przed lustrem i opowiadaj co działo się tego dnia, co robisz teraz i jakie masz plany na kolejne godziny lub na następny dzień. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej będzie Ci to wychodzić!

Oglądaj filmy i słuchaj muzyki

Nauka nie musi oznaczać tylko nudnego uczenia się regułek na pamięć i ćwiczeń pomagających w ich zapamiętaniu. Warto także zadbać o element rozrywki, który możesz wprowadzić poprzez oglądanie obcojęzycznych filmów i seriali oraz słuchanie muzyki. Zrezygnuj z opcji z lektorem, który zagłuszy słowa bohaterów i postaw na wersję oryginalną, a jeśli Twój poziom zaawansowania nie jest wystarczająco wysoki, aby zrozumieć większość kwestii, wspomóż się napisami. Natomiast piosenki analizuj i tłumacz samodzielnie. W razie problemów i wątpliwości możesz sięgnąć do słownika!

Nie zapominaj o mówieniu

Aby sprawnie komunikować się w języku obcym trzeba ćwiczyć nie tylko pisanie, ale przede wszystkim mowę! Podczas rozmowy oswajasz się z językiem, stosujesz znane formy gramatyczne w praktyce i kształtujesz wymowę poszczególnych słów. Namów znajomych do wspólnego ćwiczenia języka, pisz na czacie z obcokrajowcami, a nawet mów sam do siebie! Najlepiej zapamiętasz reguły rządzące gramatyką jeśli będziesz spontanicznie używać ich podczas rozmowy!

Sprawdzaj poprawność w książkach

Wszystkie ćwiczenia i próby opanowania gramatyki są bardzo ważne, ale równie ważne jest to, aby poszczególne zadania wykonywać poprawnie. Należy więc zawsze sprawdzać poprawność zastosowanych formuł. W tym celu najlepiej kupić książkę gramatyczną o odpowiednim poziomie zaawansowania, których szeroką ofertę znajdziesz w księgarni internetowej Bookland. Przerabiaj wszystkie reguły gramatyczne w teorii i ćwicz je w praktyce, a osiągniesz sukces!


Podobne wpisy

Powiązane treści