Bydgoszcz
-1C
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 0 • L -1
2C
Sr
3C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSprawa byłego radnego wraca na sądową wokandę. Wyznaczono termin apelacji Rafała P.
Rafał P., adw. Dawid Antonik, Krzysztof Wysocki - SF
28.01.2020 | 08:56

Sprawa byłego radnego wraca na sądową wokandę. Wyznaczono termin apelacji Rafała P.

Apelacja od wyroku została złożona i trafiła już do Sądu Okręgowego.

Na zdjęciu: Rafał P. został uznany przez Sąd Rejonowy winnym znęcania się nad żoną. Jego obrońcy złożyli apelację od wysokości kary.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Bydgoski Sąd Okręgowy wyznaczył termin apelacji od wyroku, jaki zapadł w procesie byłego miejskiego radnego Rafała P.

Przypomnijmy: Sąd Rejonowy uznał byłego radnego winnym znęcania się fizycznego i psychicznego nad żoną Karoliną (w okresie od 2006 do 2017 r.), a także nękania kobiety i zniszczenia jej dokumentów. Rafał P. usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności, do tego ma zapłacić jej 75 tysięcy złotych zadośćuczynienia i orzeczono zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość nie bliższą niż 50 metrów przez okres pięciu lat.

Kara była znacznie surowsza od tej, którą wnioskowała prowadząca postępowanie warszawska prokuratura, która domagała się dwóch lat ograniczenia wolności zamienionych na 30 godzin prac społecznych w miesiącu, ale łagodniejsza od wnioskowanej przez pełnomocnika pokrzywdzonej. Ten domagał się dla Rafała P. sześciu lat więzienia i przymusowego leczenia w zamkniętym ośrodku. Obrońcy byłego radnego domagali się jego uniewinnienia.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy jednoznacznie wykazał, że mieliśmy do czynienia z wielokrotnym znęcaniem się fizycznym i psychicznym

– mówił w sentencji uzasadniającej wyrok sędzia Bartosz Lau i dodawał: – Sąd bada społeczną szkodliwość tego czynu, a ona tutaj jest bardzo wysoka. Nadmieńmy, że w sprawę chciał zaangażować się także Prokurator Generalny. Jego zastępca, Krzysztof Sierak wysyłał do sądu wniosek o wznowienie przewodu, jednak został on odrzucony, bowiem – jak argumentował sędzia – jego przyjęcie spowodowałoby przedłużenie procesu o dodatkowe dwa miesiące.


ZOBACZ: Tak opisywaliśmy proces byłego radnego Rafała P.


Od wyroku została już złożona apelacja. Jak się dowiedzieliśmy, trafiła ona już do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a z informacji, którą przekazał nam rzecznik prasowy sądu, sędzia Włodzimierz Hilla wynika, że wyznaczono już termin rozprawy apelacyjnej. Ta odbędzie się 25 lutego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści