Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sprawdź, co warto wiedzieć na temat kredytu

Dodano: 26.01.2024 | 16:32

Na zdjęciu: Kredyty dla klientów indywidualnych podzielić można na  kredyty konsumenckie oraz kredyty mieszkaniowe.

Fot. nadesłane

Interesując się kredytem warto jest przeanalizować wszystkie ważne informacje, a także za i przeciw, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dodatkowo bardzo dokładnie należy przeanalizować swoją sytuację finansową. Należy pamiętać, że kredyt, to zobowiązanie, które należy spłacać przez najbliższe lata, każdego miesiąca w określonej kwocie.

Jaka jest definicja kredytu?

Definicje kredytu znaleźć można w prawie bankowym. Definicja ta mówi o tym, że kredyt to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać Kredytobiorcy. Bank przekazuje Kredytobiorcy zobowiązanie na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej warunkach.

Kredytobiorca, czyli osoba, która zaciąga kredyt, zobowiązuje się do regularnej spłaty swojego zobowiązania, wydatkowanie pieniędzy zgodnie z celem zawartym w umowie kredytowej oraz przestrzegania warunków kredytu.

Co powinna zawierać umowa kredytowa?

Należy wiedzieć, że umowa kredytowa powinna zostać spisana na papierze. Dobrze skonstruowana umowa kredytowa powinna zawierać informacje takie jak:

  • Strony umowy,
  • Kwota kredytu,
  • Waluta kredytu,
  • Oprocentowanie kredytu,
  • Wysokość marży i prowizji  kredytu,
  • Termin spłaty kredytu,
  • Harmonogram spłaty kredytu,
  • Zasady spłaty kredytu,
  • Zasady wcześniejszej spłaty kredytu,
  • I inne.

Jakie wyróżnić można rodzaje kredytów?

W przypadku kredytów złotowych wyróżnić można kredyty dla klientów indywidualnych oraz kredyty dla firm. Kredyty dla firm to między innymi kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne.

Kredyty dla klientów indywidualnych podzielić można na  kredyty konsumenckie oraz kredyty mieszkaniowe. Wśród kredytów konsumenckich wyróżnić można kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty studenckie oraz karty kredytowe. Wśród kredytów mieszkaniowych wyróżnić można najbardziej znany jakim jest kredyt hipoteczny oraz kredyt o zabezpieczeniu innym niż Hipoteka.

Co to są kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne?

Wśród kredytów dla firm wyróżnić można między innymi kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne. Kredyt inwestycyjny bank udziela na to, aby przeznaczony został na sfinansowanie realizowanych przez firmę przedsięwzięć. Realizowane w ten sposób inwestycje mają realnie zwiększyć majątek przedsiębiorstwa lub służyć modernizacji firmy.

Kredyt obrotowy to kredyt, który bank przekazuje Kredytobiorcy, aby kredytobiorca przeznaczył pożyczone pieniądze na działalność danej firmy.

Czy Wibor wpływa na wysokość raty kredytu?

Należy pamiętać, że wskaźnik ten wpływa na wysokość raty kredytu w przypadku kredytu z oprocentowaniem zmiennym. Wskaźnik ten nie wpływa na wysokości poszczególnych rat kredytu w przypadku kredytów, które posiadają oprocentowanie stałe.

Jedna z najlepszych kancelarii w Polsce postanowiła jako pierwsza złożyć pozew WIBOR. Sprawdź czy ty też możesz złożyć taki pozew. Doświadczeni prawnicy dokładnie przeanalizują Twoją umowę kredytową i powiedzą ci jakie kroki prawne najlepiej jest podjąć w twojej sytuacji.

Czy, aby wziąć kredyt muszę posiadać zdolność kredytową?

Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt musisz wiedzieć, że niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej. Bank wylicza ją na podstawie twoich zarobków oraz stałych miesięcznych wydatków. Dzięki temu bank wie jak dużą kwotę pieniędzy może ci pożyczyć.

Bank wylicza zdolność kredytową po to, aby zobaczyć czy w danym momencie jest stać cię na zaciągnięcie kredytu i jego regularną spłatę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i sprawdź czy możesz wziąć kredyt.