Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISprawy sądowe w czasie pandemii koronawirusa – część 1 [RADCA w PIĄTEK]
Sąd Okręgowy Bydgoszcz
03.04.2020 | 11:17

Sprawy sądowe w czasie pandemii koronawirusa – część 1 [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Pandemia koronawirusa sparaliżowała działanie polskich sądów.

Fot. Szymon Fiałkowski

Pandemia koronawirusa sparaliżowała działanie polskich sądów. Odwołano większość spraw, które miały się odbyć do końca kwietnia. Obecnie rozpatrywane są tylko sprawy pilne takie jak tymczasowe aresztowania. W propozycjach przedstawionych w tzw. tarczy antykryzysowej przedstawiono kilka rozwiązań mających na celu chociaż lekkie usprawnienie działania sądów. Zaznaczam jednak, że artykuł opiera się na projekcie ustawy, a w momencie pisania tego artykułu nie weszła ona jeszcze w życie.

W dzisiejszym artykule omówię kwestię wnoszenia pisma do sądów.

W czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w przypadku zaprzestania działania operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne, pismo procesowe strony może zostać wniesione do sądu w następujący sposób:

·       ePUAP

·       portal informacyjny sądów powszechnych

·       pocztą elektroniczną, czyli po prostu mailem

Termin wniesienia pisma określa się jako chwila wprowadzenia go do środka komunikacji elektronicznej i nadania na adres poczty elektronicznej sądu wskazany na stronie internetowej sądu.

Co istotne, co do zasady pismo procesowe strony powinno być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ale jeżeli adres poczty elektronicznej został wskazany we wcześniejszym piśmie procesowym i jednocześnie tożsamość strony nie budzi wątpliwości, pismo procesowe nie będzie wymagało opatrzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

[CZYTAJ WIĘCEJ PORAD PRAWNYCH]

W przypadku braków formalnych pisma wniesionego pocztą elektroniczną, wezwanie wysyła się z wykorzystaniem poczty elektronicznej na adres, z którego zostało nadane pismo, które nie może otrzymać prawidłowego biegu.

Jeżeli do pisma mają być dodane załączniki, wysyła się je wraz z pismem w formie dokumentowej w postaci odwzorowania cyfrowego załączników mających formę pisemną. W razie potrzeby sąd włącza do akt wydruki załączników w formie dokumentowej w postaci odwzorowania cyfrowego, z którymi postępuje tak, jak z załącznikami w formie pisemnej.

Strona wnosząca pismo procesowe w formie elektronicznej nie jest zobowiązana do doręczenia odpisu pisma stronie przeciwnej. W takim przypadku doręczenia odpisu dokonuje sąd.

Powyższe reguły dotyczą również pism, które wnosimy do:

1) organów administracji publicznej w postępowaniu administracyjnym,

2) komornika sądowego, z wyjątkiem tytułu wykonawczego, który zawsze składa się na piśmie, chyba że przepis szczególny przewiduje formę elektroniczną.

3) pism oraz składania oświadczeń woli i innych oświadczeń członków organów osób prawnych dokonujących czynności z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

podstawa prawna: rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 26 marca 2020 r. (rpu ix, poz. 299)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści